"Підтримати"
Новини
Всі новини

Помпезні готелі в Україні програють битву за клієнта

Помпезные отели в Украине проигрывают битву за клиента2015 рік на українському готельному ринку пройшов під знаком двох трендів. Перший — стрімке падіння попиту на дорогі та пафосні готелі. Другий — зростання привабливості нового сегмента: якісних і недорогих готелів. І відбувається це на тлі загального пожвавлення попиту приблизно на 5% за рік.

Збільшення числа запитів на поселення в 2015‑му відзначає Тетяна Цвіркун, керівник відділу з роботи з клієнтами порталу бронювання готелів Hotels24.ua. При цьому в минулому році, на відміну від 2014‑го, клієнти намагалися знайти не дорогий готель, а такий, у якого хороший показник співвідношення ціна-якість.

Таку само тенденцію відзначає Катерина Старунська, директор з маркетингу компанії DeVision, яка керує готелем Ramada Encore Kiev середнього цінового сегмента. Вона говорить про збільшення числа клієнтів у порівнянні з 2014‑м і їхню загальну переорієнтацію на демократичний сегмент на шкоду люксовим.

У Ramada Encore Kiev за рік оборот, за її словами, зріс удвічі. Схожі справи й у міжнародної мережі готелів Ibis, що має тут готелі середнього цінового рівня в Києві та Львові.

При цьому про падіння продажів у доларовому еквіваленті заявило чимало дорогих готелів Києва, зокрема InterСontinental і Fairmont. “Люди намагаються заощаджувати. Плюс з'явився новий сегмент — готелі недорогі та якісні, такі як Ibis і Bakkara. Це змінило правила гри на ринку",— пояснює Дмитро Заруба, президент Асоціації готелів та ресторанів України.Хостельні тони

У Києві та інших великих українських містах, за словами експертів, відчувається надлишок п'ятизіркових готелів з дорогим рівнем послуг і сервісу. При цьому кількість іноземних гостей — головних клієнтів подібних закладів — за останні рік-два сильно скоротилася. “Україна, як і раніше, перебуває в списку небезпечних для іноземців країн. І наш індивідуальний клієнт [не в складі груп] на 90% — це внутрішній турист",— каже Старунська. Відтік іноземців пов'язаний не тільки з охолодженням з боку західних туристів, але і з різким — з 50% до 3% — падінням частки росіян у загальному потоці.

Тому головними клієнтами українських готелів стають свої ж туристи, все більш обмежені в коштах. І ця категорія орієнтується на заклади, здатні надати якісний сервіс за відносно невеликі гроші. “Бюджетні готелі рівня дві-три зірки з гарною якістю, базовими послугами та помірною ціною — ось вільна ніша. Туди варто йти",— зазначає Тетяна Підгорецька, директор з розвитку бізнесу п'ятизіркового готелю Hilton Kyiv.

Готельєри розуміють, куди дме вітер, і намагаються дати клієнту якість, знизивши ціни. Наруч тим, хто зайнятий у сегменті бізнес-класу — рівень три зірки,— те, що їм потрібно менше персоналу, ніж у люксових готелях. Причому не тільки в абсолютних величинах, але і у відносних: у тризіркових готелях число службовців збігається з кількістю номерів, а в чотирьох- і п'ятизіркових має перевищувати це значення. Звідси зайві витрати, каже Цвіркун.

"Поточна ситуація на користь клієнтам — рівень якості підвищується, а ціни залишаються лояльними",— запевняє Старунська.

Продажі зростають і у представників найбільш демократичного сегменту — власників окремих квартир-апартаментів і хостелів. Про це говорить Олена Іващенко, віце-президент Асоціації хостелів.

Від осені 2015‑го на послуги такого рівня в Україні з'явився великий попит, причому серед різних категорій приїжджих. За словами Іващенка, половина клієнтів — це люди, які приїхали на конференції, спортивні змагання або інші масові заходи, третина — пересічні туристи, а решта — працівники у відрядженні та підприємці.

Гостей у цьому разі приваблюють украй демократичні ціни та непогані умови. Власники готелів і апартаментів можуть собі дозволити низьку вартість: їм не потрібно утримувати будівлю, а комунальні тарифи у багатоквартирних будинках набагато нижчі. Тому таким готельєрам, за словами Заруби, легше варіювати цінову політику.

Також на українському ринку активно розвиваються інтернет-майданчики з базою квартир у різних містах. "Завдяки цьому клієнт отримує більше інформації, ніж раніше",— впевнена Цвіркун.Ліжко-місцевість


Експерти очікують, що вже поточного року на готельну галузь очікує помітне зростання. І переважно його плодами скористаються ті готельєри, які мають якісні активи в середньому ціновому сегменті — умовному бізнес-класі.

Зростання спровокують відразу кілька чинників. По-перше, за даними дослідження компанії BMI Research, в Україну приїде більше іноземців: якщо у 2015‑му їх виявилося 1,6 млн осіб, то в цьому році, за відсутності серйозних ускладнень на сході, з‑за кордону прибуде вже 2,2 млн осіб. Найчисленнішою категорією приїжджих стануть поляки, які замістять росіян. Західні сусіди українців, не схильні до зайвих витрат, підвищать попит на сучасні, але недорогі готелі.

Тенденція до зростання числа приїжджих іноземців спостерігається вже сьогодні, зазначає Підгорецька з Hilton.

Виросте в 2016‑му і внутрішній туристичний потік. Сильніше, ніж в інших регіонах, цей процес відчують в Західній Україні та на півдні.

Так, за даними Hotels24.ua, попит на відпочинок в Одеській та Херсонській областях за минулий рік виріс в 2,5–3 рази, а на відпочинок у Карпатах — взагалі вчетверо. Саме тут експерти прогнозують масові появи нових готельних об'єктів.

"Одеса стала місцем №1 для відпочинку на морі в Україні після анексії Криму",— говорить Олена Мартусевич, яка керує Bakkara Hotel. Вона впевнена, що цей регіон і далі користуватиметься ажіотажним попитом: сюди, мовляв, поїдуть насамперед молоді пари та сім'ї з дітьми.

Успіх Одещини підштовхне готельний бізнес у сусідів, насамперед — у Херсонській області. "Херсонщина має таку само протяжність пляжів, як у Болгарії, але рівень представлених там готелів та вартість відпочинку, м'яко кажучи, не відповідають здоровій логіці",— пояснює Старунська з DeVision.

В Асоціації готелів та ресторанів України відзначають, що Чорноморський регіон, Львів і Карпати залишаться перспективними напрямками ще як мінімум на п'ять років вперед. Особливо це стосується Західної України. "Там наш маленький закордон",— зазначає Мартусевич.

Додає масла у вогонь і ймовірний підйом ділової активності українців, який призведе до збільшення числа різних бізнес-заходів. Цвіркун впевнена, що зростатиме попит на поселення в межах великих галузевих виставок, форумів. “Вони збирають досить великі аудиторії та на цьому непогано заробляють. Зокрема й готелі",— каже Цвіркун. І додає, що у подібних клієнтів найбільшим попитом користуються чисті, сучасні, але недорогі готелі. "Так званий бізнес-формат",— уточнює експерт.

У результаті обсяг коштів, який отримає індустрія цього року, виросте з торішніх $8,77 млрд до $8,86 млрд. У країні відкриється близько 2 тис. нових готелів, прогнозує BMI Research.

Цвіркун відзначає, що найінтенсивніше зростання покаже сегмент дешевих готелів. "Чистий дохід тут буде набагато більшим, ніж у житловій та офісній нерухомості",— пояснює вона.

Рентабельність готелів середнього цінового рівня, за словами Заруби, вже зараз досягає 20-30%.

Вхід у демократичний сегмент ще і простіший, ніж в елітний. Будівництво малих готелів менш ризиковане, ніж зведення великих і середніх готелів. Тут, пояснює Цвіркун, можна обійтися власними коштами, не вдаючись до банківських позик.

“Україна змінюється і стає все більше схожа на типову країну Східної Європи. З відповідною якістю сервісу, цінами і перспективами",— зазначає Заруба.


Олег Гавриш - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини