"Підтримати"
Новини
Всі новини

Соболєв : Петро Порошенко став новим Віктором Януковичем

Соболев: Петр Порошенко стал новым Виктором ЯнуковичемКоли дипломати держав-ключових геополітичних партнерів України просять оцінити нинішній стан наших справ, я розповідаю про два протилежних тренди.

Перший - клептократія повністю відновилася. За старими схемами, але з новими лідерами. Петро Порошенко фактично став новим Віктором Януковичем. Причому людей попереднього президента в багатьох випадках залишили в схемах на правах менших партнерів. В розповідях Айвараса Абромавичуса є одна характерна історія. Як свідчить міністр економіки, Ігор Кононенко – ключовий соратник нинішнього президента, домігся призначення його людей для керівництва «Укртрансаміаком» спільно з людьми Бондика, багатоторічного соратника попереднього президента.

Якщо хтось забув, Бондик боровся за Януковича в Центрвиборчкомі ще на виборах-2004 року, фальсифікацію яких зупинив Помаранчевий Майдан. І таке партнерство людей Порошенка і людей Януковича задля контролю над державними підприємствами, де щороку крадуться сотні мільярдів гривень, пояснює, чому ніхто не сів після нинішнього Євромайдану. Генеральний прокурор Віктор Шокін грає для нинішнього Президента таку саму роль, як Віктор Пшонка грав для попереднього. Як парламентський комітет, ми слідкуємо більш ніж за сотнею розслідувань проти високопосадовців за корупцію як до, так і після Євромайдану. Жодна не доведена до суду. Генпрокурор просто чекає, коли суспільство забуде. Як це сталося і в 2005 році, коли Шокін курував слідство в якості заступника тодішнього Генпрокурора.

У відставку мають йти не такі, як Айварас, а ті, хто далі розглядає державну службу як найлегший спосіб робити гроші

Але тут час згадати про другий тренд, який, як я кажу дипломатам дружніх держав, зараз є найважливішим. Активна частина українського суспільства не готова забувати чи миритися з відродженням клептократії. Ще одна відмінність від 2005-го року – кожен громадянин має набагато більше можливостей зупиняти корупціонерів.

Ці можливості насамперед у відкритості інформації про те, як витрачаються ваші гроші і в кого при цьому стає більше нерухомості, землі чи машин. Минулого року ми ухвалили закони, які вимагають оприлюднення в Інтернеті кожної дрібниці, яка сплачується за гроші платників податків, і відкрили усі реєстри власності. Фактично це дозволяє викривати корупціонерів на будь-яких посадах в будь-якому місті.

Cотні журналістів та громадських організацій переслідують чиновників, які не здатні пояснити вражаюче збагачення своїх родин. Ми всі захоплюємося їхньою роботою, але важливо до них доєднатися. І чим більше громадян буде займатися перевіркою, що пишуть в деклараціях посадовці, і що в них насправді є, тим швидше загориться під ногами земля у всіх корупціонерів.

Це по силах кожному. Можна вивчити зібрані Канцелярською сотнею декларації багатьох чиновників на declarations.com.ua. А тут можна отримати дані про майно цих посадовців та пов’язаних з ними осіб: реєстр речових прав на нерухоме майно , земельний кадастр, реєстр власників транспортних засобів.

В понеділок найбільш авторитетні антикорупційні громадські організації України оголосили, що поєднують зусилля в цій справі. Громадський люстраційний комітет, Канцелярська сотня, Transparency International Ukraine, Центр Політичних Студій та Аналітики, Інститут Медіа Права і Центр локального самоврядування підписали меморандум "Декларації під контролем".

Повірте, немає жодного посадовця, жодної корупційної схеми, якої ми не здатні позбутися разом. Рік тому ми визначили 50 найвищих посадовців Януковича, яких всупереч закону "Про очищення влади" утримували на посадах президент, генпрокурор, міністр внутрішніх справ та інші керівники держави. Сьогодні 42 людини з цього списку вже не на посадах.

Пропоную оголосити 2016 рік роком створення в Україні традиції антикорупційного остракізму. Кожен посадовець, що збреше в своїй декларації про майно і доходи, має виганятися якщо не з країни, то з державної служби.

У відставку мають йти не такі, як Айварас, а ті, хто далі розглядає державну службу як найлегший спосіб робити гроші.

Єгор Соболєв - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини