"Підтримати"
Новини
Всі новини

Навіщо у президента запропонували прем'єру скандальні фігури в Кабмін

1 лютого, Блок Петра Порошенка представив сімку кандидатів на посади в Кабінет міністрів. Туди увійшли депутати від УДАРУ та БПП. Олексій Гончаренко пропонується на роль міністра охорони здоров'я, Гліб Загорій – як керівник Мінекології, Тарас Кутовий – керівник Мінапк, Павло Рябікін – керівник Мінінфраструктури, Віталій Ковальчук – перший віце-прем'єр, Євген Ніщук – як міністр культури; Ольга Бєлькова – віце-прем'єр з євроінтеграції; Олександр Співаковський – міністр освіти.

Таке "меню" викликало неоднозначну реакцію серед парламентаріїв, і серед політичних експертів. Деякі із запропонованих кандидатур не мають належного для цієї роботи досвіду. Навіть однопартійці висунутих у міністри колег дивуються, на якій підставі ці люди опинилися в числі претендентів на портфелі.

"Серед них і нормальні адекватні хлопці, але є і абсолютно абсурдні прізвища. Я не розумію, як можна висувати людину, яка ніколи не займалася цією галуззю. З поваги до сфери ти повинен її зрозуміти, повинен її знати, відчувати, розуміти, що робити всередині. Але якщо взагалі в цьому не тямиш, а просто вважаєш себе хорошою людиною, і єдиний твій козир – що ти знаєш українську мову, і ти просто хочеш [на цю посаду] мені здається, це безвідповідально. Це маргіналізує людину", - коментує НВ депутат від БПП Мустафа Найєм.

Я не розумію, як можна висувати людину, яка ніколи не займалася цією галуззю. З поваги до сфери ти повинен її зрозуміти, повинен її знати, відчувати, розуміти
Серед прізвищ у відданому розголосу списку Найєм та його друг-нардеп Сергій Лещенко підтримують тільки одну людини – Євгена Ніщука, пояснює екс-журналіст, мотивуючи тим, що той встиг зарекомендувати себе на посаді міністра культури в 2014-м.

"Так, ми знаємо цю людину, бачили його на посаді. Ми розуміємо, що він буде робити. Він для мене – зрозуміла фігура. Я розумію, що він в цьому розбирається. І, будучи в Кабміні з Яценюком, може стати самостійною фігурою", - говорить Найєм.

Вибірково підтримує кандидатури в цьому списку і нардеп Віктор Чумак, який донедавна перебував в БПП. Він вважає непоганим кризовим менеджером Ковальчука, який сьогодні виконує функцію заступника голови АП. Якби Ковальчука призначили в Кабмін, той виконував би там роль "очей государя" для президента і стримував амбіції прем'єра Арсенія Яценюка.

Сильним апаратником називає Ковальчука і директор Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко. Він упевнений, що Ковальчук не буде лише формальним представником, а спробує реально впливати на апаратну роботу уряду.


"Ковальчук зараз – це ідея, яка погоджена Адміністрацією президента. І ядро фракції теж це підтримує, можливо. Не всі, але багато. Принципово важлива тут – саме посада першого віце-прем'єра, а також просування самого Ковальчука. Він заробив собі репутацію досить уїдливого адміністратора. І на посаді першого віце-прем'єра він істотно та реально обмежить вплив Яценюка", - пояснює Фесенко.

Наполягати в АП будуть і на призначені Рябікіна – керуючись бізнес-інтересами. За ним теж закріпилася слава сильного адміністратора, хорошого апаратника і людини з великим бізнес-досвідом. Він юрист-міжнародник, працював заступником міністра транспорту, послом України в Данії та заступником голови Київської держадміністрації.

"По Рябікіну, звичайно, буде критика. Як я розумію, там [усередині фракції БПП] не всі у захваті від цієї кандидатури. Але більшість, думаю, все-таки її прийме. Він і колишній ударівець, і людина, яка не має якихось явних плям та великих гріхів, в минулій політичній біографії. Правда, можуть його критикувати за зв'язки з [олігархом Дмитром] Фірташем у минулому", - пояснює політолог.

Джерелом конфліктів у Кабміні, якщо справа реально дійде до призначення, може бути бізнесове минуле кількох кандидатів зі списку.

"Кутовий і Рябікін – це люди, які мають стосунок до певного бізнесу. Вони – досить досвідчені менеджери. Але цей зв'язок з бізнесом викликає у мене певні сумніви ", - говорить Чумак.

Такий саме конфлікт можливий і у випадку з Загорієм, адже він – генеральний директор фармацевтичної фірми Дарниця, а значить, представник великого бізнесу. У силу цього він міг би бути зацікавлений у бізнес-проектах. Наприклад, у просуванні власних проектів і в Міністерстві охорони здоров'я, і в Міністерстві екології, які дуже пов'язані між собою.

Хорошим кандидатом співрозмовники називають Белькову.Її вважають людиною відповідальною і серйозною, з хорошою освітою (закінчила Гарвард) та високими особистими якостями. На думку Чумака, на запропонованій посаді вона виглядала б органічно.

"Це дуже хороший кандидат за оцінками людей, які її знають. Вона із західним досвідом, освітою. Я думаю, вона могла б стати ще одним із реформаторів уряду", - підтверджує Фесенко.

Найбільше стріл після оприлюднення списку понеслося на адресу нардепа Гончаренко, якого готують на крісло глави МОЗ. Незважаючи на наявність медичної освіти (закінчив Одеський державний медуніверситет за спеціальністю Педіатрія і два роки пропрацював на станції швидкої допомоги), у нього відсутній досвід для високих посад.

"У Гончаренка я не бачу ні особистих, ні політичних якостей для посади міністра. Щодо Ніщука – не думаю, що хтось буде його настільки лобіювати. Хіба що [Ігор] Луценко, вони в хороших стосунках. У Співаковського є знання і непогане розуміння освітньої діяльності. Але я не можу скласти свою однозначну думку, міг би він зайняти це крісло чи ні. Я думаю, ці троє – просто димова завіса, яка випускається, щоб мати певний резерв для відступу", - додає Чумак.

Втім, те, що прізвища кандидатів розголосили, далеко не означає, що за цим підуть реальні призначення. На думку Найєма, далі розмов справа не піде.

"Вони побудуть два дні в стрічках новин, про них забудуть. Напевно, на переговорах, потролять один одного десь всередині кабінетів. Але я не вірю в серйозність цих прізвищ", - говорить він.

Якщо зараз поставимо нормальних людей в Кабмін, отримаємо ситуацію, коли ці люди виявляться заручниками рейтингу Яценюка. Чи готові ми ще 10, 15 осіб покласти до цієї могили?
На його думку, часткова зміна уряду – не вихід для України: залишати нинішнього прем'єр-міністра з підтримкою до 1%, але змінювати людей навколо нього в Кабміні – як мінімум, нерозумно, як максимум, небезпечно. Нерозумно тому, що суспільство не повірить в оновлення уряду, перша особа якого – прем'єр-міністр – залишиться тим самим.

"Не буде такого, що ми зараз оновимо склад уряду, залишиться прем'єр, і суспільство раптом подумає: "О, прийшли нові!" Якщо зараз поставимо нормальних людей в Кабмін, отримаємо ситуацію, коли ці люди виявляться заручниками рейтингу Яценюка. Чи готові ми ще 10, 15 осіб покласти до цієї могили? Чи готові ще раз визнати, що витрачаємо хороших, нормальних менеджерів на порятунок рейтингу однієї людини?", - задається питанням Найєм.

Політолог Фесенко, зі свого боку, допускає варіант часткового оновлення уряду в тому разі, якщо Яценюк погодиться на висунуті Адміністрацією президента умови. Зокрема, якщо крісло першого віце-прем'єра займе представник БПП, найімовірніше, Ковальчук.
В іншому випадку ймовірність заміни Яценюка на посаді прем'єр-міністра різко зростає, і тоді можна говорити про формування повністю нового уряду.

Олександра Горчинська - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини