"Підтримати"
Новини
Всі новини

Бажане і дійсне у словах Порошенка

Желаемое и действительное в словах ПорошенкоПід час щорічної прес-конференції президент Петро Порошенко зазначив, що головним досягненням 2015 року є те, що Україна зуміла «вистояти і створила умови для розвитку» в наступному році. Зокрема, президент зазначив, що вдалося уникнути дефолту, забезпечити макроекономічну, фінансову і банківську стабілізацію».

Хочеться відразу відзначити, що в частині макроекономічної стабілізації він перебільшує. Якщо національна валюта, по суті, за півтора року впала з 8 грн/дол. до 24 грн/дол., а інфляція за підсумками минулого року досягла 43%, то стабільністю це не назвеш, як і падіння ВВП приблизно на 10%, а також відплив інвестицій з країни.

Можливо, малося на увазі, враховуючи стан, в якому перебувала держава в 2015 році, що могло бути й гірше, але тоді треба було так і заявляти. Тож, озираючись на перераховані вкрай негативні економічні результати, говорити про те, що ми досягли макроекономічної стабілізації – значить, видавати бажане за дійсне. Максимум, що можна тут сказати – були зроблені дії для досягнення стабілізації, не видаючи це за доконаний факт.

Проте, уряду треба віддати належне. Наприклад, вже другу зиму поспіль, попри дуже складні умови і бойові дії, Україна залишається з теплом. Цього року практично не ведуться розмови про віялові відключення, як це було в 2014-2015 роках.

Багато хто розглядають 2016-й з оптимізмом, але з дуже-дуже обережним

Також потрібно відзначити, що прем'єр і міністр фінансів провели дійсно складну і позитивну роботу для досягнення домовленостей з міжнародними фінансовими організаціями (передусім, МВФ) та міжнародними кредиторами України (реструктуризація зовнішнього боргу), завдяки чому фінансове становище країни виглядає не настільки катастрофічним, як це було на початку 2015 року. Можна говорити, що таким чином вдалося не допустити повного краху країни.

Порошенко у своєму виступі також зазначив, що очікує в цьому році економічного зростання.
Дійсно, багато хто розглядають 2016-й з оптимізмом, хоча і дуже-дуже обережним – саме тому, що вдалося, як я вже зазначив, уникнути краху. Також почали ухвалюватися закони та нормативні акти, які в принципі націлені на покращення економічного та соціально-економічного становища країни.

Проте, до всіх оцінок потрібно підходити критично та раціонально. Мене здивувала підкреслено висока оцінка роботи голови НБУ Валерії Гонтаревої з боку президента, мовляв, вона дійсно гідна номінації на звання кращого голови центробанку в світі. Адже, як я вже зазначав, відбулося значне падіння національної валюти, збанкрутував цілий ряд банків, населенню обмежено доступ до валютних заощаджень тощо. Мені здається, розхвалювати роботу центрального банку в подібній обстановці зовсім сумнівно.

Важливо все оцінювати раціонально, прагматично, не перебільшувати значення та важливість якихось показників, зокрема, того ж «дуже-дуже обережного оптимізму». Якщо ж ми знову будемо видавати бажане за дійсне, то нічого доброго не вийде – буде лише розчарування і занепокоєння з приводу того, куди рухається економіка.

Василь Юрчишин на НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини