"Підтримати"
Новини
Всі новини

Експеримент в Німеччині: німцям сплачували по тисячі євро на місяць, щоб перевірити, чи будуть вони при цьому працювати

Эксперимент в Германии: немцам платили по тысяче евро в месяц, чтобы проверить, будут ли они при этом работать

З 2014 року 26 жителів Німеччини взяли участь у соціальному експерименті, в рамках якого їм почали виплачувати по тисячі євро на місяць, щоб з'ясувати, чи можливо ввести в країні загальний безумовний дохід. Про перші підсумки дослідження розповіла The Los Angeles Times.

Експеримент під назвою «Mein Grundeinkommen» («Мій базовий дохід») з 2014 року проводиться берлінським підприємцем Мікаелем Бохмейером (Michael Bohmeyer) і фінансується на гроші, зібрані краудфандінгом.

Завдання дослідження — з'ясувати, як поведуть себе німці, якщо держава почне безоплатно щомісяця виплачувати кожному громадянину країни суму тисячу євро (близько 26 000 грн).

Ідея загального безумовного доходу, разом вирішального проблему бідності в країні, в останні роки набирає в Європі все більшу популярність. У Німеччині у неї як багато прихильників, так і багато критиків, які вважають, що із-за грошей багато німців просто перестануть працювати і почнуть приносити економіці країни тільки збитки.

Уряд вже почав експериментувати з подібними виплатами: діти і підлітки до 25 років в Німеччині мають право безоплатно отримувати близько 200 доларів на місяць (близько 4800 грн).

За словами Бохмейера, який нещодавно звільнився з інтернет-стартапу і з тих пір вів безтурботне життя, базові виплати дозволять жителям країни значно збільшити свою креативність.

"З часом машини почнуть виконувати за нас майже всю механічну роботу. Для того, щоб почати займатися креативною діяльністю, людям потрібен якийсь захист, щось, що дозволяє їм почувати себе вільно. І саме це вони можуть отримати з базовими виплатами"
. - вважає підприємець

З часу старту експерименту у ньому взяли участь 26 осіб, а понад 30 тисяч людей зробили пожертви на його проведення. Кожні кілька тижнів з 66 тисяч бажаючих Бохмейер вибирає кілька людей, яким починає виплачувати по тисячі євро в місяць протягом року. Єдине, що потрібно від учасників — звітувати про свою діяльність. Грошима вони можуть розпоряджатися як завгодно.

Вибір людей для експерименту проходить у форматі лотереї, яку проводять в берлінському театрі перед аудиторією і в реальному часі транслюють в мережу. 8 грудня серед переможців виявилося чотири жінки: одна хотіла витратити гроші на те, щоб проводити більше часу з дітьми і працювати волонтером, інша — щоб «жити своєю мрією», третя — щоб зайнятися театральною постановкою, а четверта — щоб «прокидатися щасливою і більше подорожувати». Єдиний переможець-чоловік заявив, що на отримані кошти найме працівника для свого бізнесу з вирощування екологічно чистих продуктів.

"Всі учасники проекту сходяться в одному — вони починають краще спати по ночах. Але їх життя змінюється не так вже й набагато: студенти продовжують навчатися, робітники — працювати, а в'язні — сидіти у в'язниці. Зміни стосуються здебільшого їх способу мислення. Люди відчувають себе більш вільними і більш здоровими."
- розповідає Мікаель Бохмейер

Бохмейер розповів пресі, що один з учасників витратив свою першу тисячу євро на вечірку, щоб «вивести нудьгу свого організму», а інший впорався зі стресом, пов'язаним з виплатою аліментів і страхом втратити роботу.

Житель міста Мюнстера звільнився з роботи в колл-центрі, яку ненавидів, і повернувся на навчання, щоб отримати роботу мрії — викладача дитячого садка. За словами Бохмейера, протягом восьми років молодий чоловік був нещасний, а для першого кроку до добробуту йому якраз не вистачало цих виплат.

Автор проекту зазначає, що ідея базових виплат будується на чотирьох принципах: вона універсальна, вона вирішує індивідуальні проблеми, вона не залежить від будь-яких умов і створює для кожного громадянина країни високий мінімальний рівень якості життя.

Експеримент Бохмейера покликаний переконати скептично налаштованих німецьких політиків у тому, що значні витрати держави окупляться оздоровленням суспільства, проте він сам розуміє, що в Німеччині найближчим часом базових виплат чекати не варто.

Тим не менш ідея вже майже втілена в життя у Фінляндії. Починаючи з 2017 року жителям країни почнуть щомісяця виплачувати суму, еквівалентну 900 доларів (близько 21 600 грн). Вона замінить фінам частину пільг, але буде видаватися всім громадянам без виключення. Ідею підтримали 70% жителів країни.

У лютому референдум з питання введення безумовних виплат проведуть у Швейцарії. Крім того, питання активно обговорюється в Нідерландах.

За матеріалами: tjournal

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме