"Підтримати"
Новини
Всі новини

Як новий бюджет змінить життя українців

Как новый бюджет изменит жизнь украинцевБюджет та податкова реформа були непростим завданням для влади. Було поставлено амбітну мету: знизити єдиний соціальний внесок. Про це давно вже говорили, але поставало питання: ми зрізаємо значну частину бюджетних доходів, доходів Пенсійного фонду – звідки ж узяти кошти для того, щоб профінансувати втрати в перехідний період.

Відповідь була такою: ми обмежуємо спеціальний режим оподаткування для аграріїв, підвищуємо акцизні ставки. Крім того, на першому етапі говорили про обмеження спрощенки, але згодом від цього довелося відмовитися. Це те, що стосується платників податків. Крім цього, ми зрізаємо значну частину державних видатків. Зрозуміло, ця концепція не подобалася нікому.

Зараз складно сказати, наскільки запропоноване спрацює, оскільки державні фінанси знаходяться в дуже занедбаному стані. Навіть складно пригадати, чи були вони в такому стані, коли-небудь раніше.

Але я налаштований оптимістично, особливо щодо спроб вирішити питання з ЄСВ. Звичайно, будуть швидкі і серйозні ефекти, викликані такою масштабною зміною податкового режиму, тим більше що деякі зміни вносилися останньої ночі: щось балансувалося, щось – навпаки. Думаю, будуть спроби відшліфувати речі, які не помітили або зробили не так. Тому, вважаю, процес роботи над бюджетом 25 грудня не закінчився з його ухваленням.

У цілому, бюджетний процес 2016 року буде дещо складніший, ніж торішній. 2015 рік був простішим за рахунок того, що в нас були три джерела тимчасових доходів: доходи НБУ, додатковий імпортний збір і продаж 3G-ліцензії.

Процес роботи над бюджетом 25 грудня не закінчився з його ухваленням

Крім того, зростанню доходів посприяла й інфляція, яка сталася внаслідок девальвації. Оскільки наступний бюджет буде збалансованим, торговий дефіцит – теж, будь-яких різких змін, як окупація Донбасу, не очікується (девальвація була, з одного боку, наслідком окупації, а з іншого – на неї вплинули плани щодо емісії гривні). У 2016 році такого ефекту не буде, тому все, що наповнювало бюджет раніше – інфляційної складової і тимчасових доходів – не буде.

Замість них буде серйозна зміна оподаткування. Як це спрацює, якою буде реакція бізнесу, сказати непросто. Бізнес у багатьох випадках скаржиться, що зміни можуть призвести до відходу в тінь, але ті, хто розробляв реформу, повинні були це передбачити, коли вносили свої пропозиції. Теоретично тиск на економіку зменшиться – головне, щоб усе це було нормально сприйнято на мікрорівні і перейшло в позитив.

Зниження ЄСВ повинно дати свої результати, але будуть і ті, хто від цього переформатування податкових режимів постраждає.

Дмитро Боярчук на НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини