"Поддержать"
Новости
Все новости

Дев'ять кроків до нової країни. Що змінити в Україні та українцях. Ігор Селецький

Українці не платять податки. Це не наша традиція. Українець нічого не чекає від держави і закономірно не збирається йому платити. Безкоштовна медицина насправді платна. Прокуратура платна. Суди платні. Навіть за війну українці сплачують самостійно. А держава десь там. У паралельній реальності.

Українці толерантні до корупції і злодійства. Це наша традиція. Багато хто помінявся б місцями з Януковичем. Навіть зараз, коли він під Москвою. Мільярди ж вивіз. Ми крадемо навіть на війні. Навіть в умовах, коли країна на межі розвалу. Крадуть найчесніші, ледве опинившись біля корита. Легко бути чесним, якщо немає можливості вкрасти.

І не треба грішити на Радянський Союз. Це проблема території. Жодна з країн колишньої російської імперії не змогла модернізуватися. Прибалти, фіни, поляки - не враховуються. Вони були не так довго і не так сильно інтегровані. У Росії, Казахстану і Туркменії теж є газ, але Еміратами вони не стали. А Емірати такими стали. Чому? Тому що кілька поколінь їх принців, а принців там багато, отримували освіту в Британії. Вийшли такі собі мусульманські протестанти. І це теж шлях. Але це мінімум два покоління. За цей час ми встигнемо все докрасти. А вчитися поїдуть ті, хто «потрібно». Не дотерпит країна два покоління. Не доживе просто.

Це не означає, що ми погані. Це означає, що ми такі які ми є. Читаємо Вебера і Хантінгтона: культура має значення. Не враховувати цього при проведенні модернізації країни не можна.

Тому, якщо ми дійсно хочемо змін, а не чергової імітації протестантських реформ, то необхідно робити наступне.


Податки. Податок повинен бути таким, щоб його неможливо було не платити. На рахунок прийшло 10 гривень. Одну банк автоматично відправив до бюджету. Все. Заодно заощадимо на фіскалах і закриємо їх схеми.

Бюджет. Основне місце крадіжки. Вся бюджетна функція Верховної Ради повинна полягати у виборі консалтингової компанії. Щоб не було можливості всунути «свою», домовляємося з G7, і вони пропонують нам компанії. Сім компаній. Парламент обирає одну. Бюджет пишеться приблизно так: 5% доходів бюджету на оборону, з них 50% зарплата, 20% на танки, 10% на кулемети. Кулемет коштує стільки-то. З 50% зарплати міністр отримує стільки-то, солдатів стільки-то. І тут вкрадуть. Але буде складніше і не так багато вкрадуть. Ця ж компанія вирішує, в якій галузі, який відсоток від того, що приходить на рахунок, перераховується в бюджет.

Людина. Скрізь, де можна замінити людину сервером, це варто зробити. Зайшов на сайт. Зробив запит. Отримав довідку. Скрізь, де можна замінити держслужбу приватною компанією, це потрібно зробити. Причому платити в залежності від результату. Знайшов контрабанду, отримай 50% вартості. Але продаєш контрабанду не ти, а інший. Бажано сервер. І отримує 10% від проданого. Решту - бюджет. Ніяких підприємств у державній власності. Там завжди будуть схеми. І справа не в зарплаті менеджменту. Я завжди наводжу в приклад наших суддів. У них дуже конкурентна зарплата і прекрасна соціальна захищеність. Але беруть багато і страшно. Іноді просто за те, щоб нічого не робити.

Нал. Де нал, там обнал. Заборона готівкових грошей. Тільки електронні. Щоб кожну транзакцію можна було простежити.

Корупція. Вся корупція вище $10 000 – довічне ув'язнення з повною конфіскацією.

Суди. Ділимося суверенітетом. У країні - англійське право. Вища інстанція - Високий суд Лондона. Він же дає статус судді. Дає українцям, але - Лондон.

Вибори. Скрізь, де можна, потрібно проводити вибори. Місцевий шеф поліції? Вибираємо. Вибрані нами шефи поліції вибирають обласного. Обласні – головного полісмена країни. Судді – та ж сама процедура. Скрізь, де можна, – вибори.

Законодавство. Оголошуємо, що всі закони і підзаконні акти через два роки втрачають свою силу. Якщо комусь потрібен закон, то за ці два роки він повинен його написати і провести через парламент. Результат? Прибираємо бардак і суперечності законодавства. Прибираємо схеми, про які вже всі забули. На нові спроби провести схеми уважно дивимося. У парламенту є реальна робота.

Головне завдання президента і прем'єра. Стояти на колінах перед Боїнгами та іншими Дженерал Моторсами і просити відкривати тут складальне виробництво. А Теслі і Еппл розповідати яка ми освічена нація. Приходьте сюди. Під особисті гарантії президента і прем'єра.

Може щось упустив. Але тільки такими підходами можна реально змінити країну. А далі - так. Освіта і два покоління. І ми станемо православними протестантами.

Ігор Селецький на НВ

Присоединяйтесь к нам в соцсетях Facebook, Telegram и Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показать еще новость