"Підтримати"
Новини
Всі новини

Гігантські суми оплати житлово-комунальних послуг 2016, - експерт

Гигантские суммы оплаты жилищно-коммунальных услуг 2016, - эксперт
Рахунок на оплату житлово-комунальних послуг у листопаді 2015 року в частині гігантських сум за опалення в столиці та інших містах викликали сплеск бурхливих емоцій, переважно тих, що виражалися в нецензурних формах. Ці емоції відволікають увагу від того факту, що ненароком спливли з-за тупого проколу знахабнілих чиновників і комунальних монополістів цифри зайвий раз найяскравішим чином показують, як нас нахабно і цинічно оббирають, просто дурять з оплатою опалення! А адже є ще й інші види послуг, де дурять не менше...

Опалювальний сезон розпочався у жовтні, але з середини місяця, а тому всю принадність «опалення по-новому», тобто за новими тарифами, громадяни відчули повною мірою тільки зараз, коли прийшли квитанції з оплатою опалення за повний місяць.


Тут-то і розкрилися цікаві цифри, які дозволяють зробити певні висновки. Те, що ці відкриті, але не надто афішовані дані виявилися в центрі уваги громадськості, являє собою банальний «косяк» різного роду комунальних чиновників і клерків енергокомпаній, наприклад, столичного «Київенерго». Мала місце звичайна бюрократична тяганина з-за того, що одні лічильники тепла на баланс то взяли, то не встигли, а інші при наявності лічильників продовжували нараховувати плату за шулерськими нормам. В результаті, у двох сусідніх будинках, побудованих по одному проекту в один час і отримують теплоносій з однієї бойлерної, різниця в сумі за опалення відрізняється часто в два і більше раз.

Інтернет та засоби масової інформації в останні дні переповнені гнівними виливами обурених громадян, які підкріплюють свої обурення приблизно такими цифрами. Наприклад, в жовтні родина Х за півмісяця заплатила за лічильником за опалення квартири 190 гривень. Логічно було б припустити, що оплата за повний місяць листопад складе 2Х190=380 гривень. Але логіка і арифметика – це не наш випадок! За останній місяць осені сім'я, яку чиновники на американський манер називають тепер «домогосподарством», отримала рахунок на 700 гривень, нарахованих чомусь так званим нормам.

В цілому ж, цифри вражають своїми космічними величинами. Наприклад, тільки за опалення скромної радянської споруди квартирки площею 62 «квадрата», згідно з так званим нормам, налічуює 1048 гривень з розрахунку 16,91 гривень за 1 м. кв

Публікація подібних цифр у засобах масової комунікації, крім згаданого вибуху емоцій, викликала також знервовану суєту чиновників і клерків, які перебувають у служінні у олігархів. Прес-служба столичного енергомонополіста «Київенерго» поспішила заявити, всі лічильники тепла, аж до тих, які були встановлені в жовтні і навіть в листопаді, були своєчасно прийняті на баланс, тому Жеки або ті, хто тепер замість них, повинні вести облік тепла за лічильниками, а не за нормами.

Словом, «не винуваті ми», це знову «накосячили» прокляті Жеки! Правда, виникає наступне питання. Споживачі і виробники комунальних послуг, включаючи опалення, вже давно переведені на прямі відносини, минаючи Жеки. Чому «Київенерго» знову звинувачує їх, зрозуміти важко.

Знайдений був ще один винний в особі Головного інформаційно-обчислювального центру (ГІОЦ) Київської міської державної адміністрації (КМДА). Як повідомила прес-служба «Київенерго», причина того, що лічильник тепла вже встановлений, а продовжують вважати за нормами, полягає в тому, що прилади ставили в різний час, і ГІОЦ не встиг вчасно зробити перерахунок при переході з обліку за нормами до обліку по лічильнику, але в квитанціях за грудень перерахунок буде зроблений, і в січні треба буде платити менше, ситуація вирівняється.

Подібні пояснення піарників Ахметова, які добре пристосувалися в житті за побори з мешканців, неабияк веселять. Вони так легко розпоряджаються грошима в чужих кишенях: мовляв, заплатіть зараз більше, зате потім нарахують менше... може бути коли-небудь. По-перше, немає ніякої гарантії, що перерахунок проведуть у повному обсязі. По-друге, чому потрібно платити більше з-за чиюїсь недбалість або злий намір? А якщо у мешканця просто немає таких грошей? А якщо він віддасть останнє, на що буде зустріти Новий рік навіть самим скромним чином?

У КМДА теж заметушилися, намагаючись пояснити, чому там, де раніше плату за опалення нараховували вже за лічильниками, в цей раз чомусь знову нарахували за нормами. Правда, пояснити це не вдалося, і чиновники клятвено пообіцяли, що розберуться. Щоб згладити конфуз, вони взялися, за своєю звичайною звичкою, сипати цифрами, і свідчити про їх звершення. Директор департаменту ЖКГ КМДА Дмитро Новицький через ЗМІ розповів, що в Києві обладнані лічильниками тепла вже близько 9000 будинків, що становить приблизно 80% їх загального числа, а ті, що залишилися чиновники обіцяють обов'язково оснастити засобами обліку вже в 2016 році.

Тут-то і прозвучала цікава інформація про те, що в будинках, обладнаних засобами обліку, опалення обійдеться приблизно в 11 гривень за 1 кв. м в місяць.

Тепер порівняємо цю цифру з попереднім тарифом на опалення за нормами у розмірі 16,91 гривень за 1 кв. м в місяць і виявимо, що так звані норми завищені порівняно з «лічильником» на 30%. Іншими словами, з тарифу «за нормами» можна спокійно скинути 30%, і економіка «Київенерго» від цього не постраждає. Непогана, однак, рентабельність, точніше, тільки частина рентабельності, хоча комунальники вічно скиглять про те, що тарифи занижені і не покривають якусь таємничу собівартість, яка при цьому залишається невідомою широкому загалу.

Але знову-таки, це, за словами чиновників. Якщо ж взяти наведений вище приклад, коли в жовтні родина за півмісяця заплатила за лічильником за опалення квартири 190 гривень, а за повний місяць у листопаді за нормами їй виставили 700 гривень, то найпростіші арифметичні розрахунки показують перевищення більш ніж на 84%.

Можна по-різному ставитися до режиму Сталіна, але в ті часи за такі фокуси «світил» десь так «четвертак», тобто 25 років, без права листування! А нині все сходить з рук. Чиновники і челядь, що обслуговує олігархів, не особливо ховаючись, жонглюють цифрами, з яких виразно випливає, що громадян нахабно оббирають, і все сходить з рук!

Є ще один цікавий аспект. Під час одного з своїх телевізійних бенефісів восени прем'єр Яценюк цілком справедливо звернув увагу на «занадто старанне» централізоване опалення будинків підприємствами теплокомуненерго. «Зараз яка б не була температура на вулиці, червоні батареї, вікна відчиняємо, і рахунки отримуємо за опалення атмосфери. Теплокомуненерго зацікавлене в тому, щоб спалити якомога більше газу і виставити вам як можна вище рахунок», – гнівно і цілком обгрунтовано обурювався Яценюк перед телекамерами.

Читайте на InfoKava.com: Субсидії на оплату послуг ЖКГ буде ще простіше отримати

У зв'язку з цим він заявив, що уряд має намір прив'язати рахунок за опалення до температури повітря на вулиці. Це має покласти на теплокомуненерго відповідальність за зменшення обсягу споживання природного газу і зниження температури теплоносія в теплу погоду. Яценюк запевняє, що робоча група вже працює, і незабаром буде видано відповідну постанову Кабміну.

З тих пір пройшло близько півтора місяців, але про видання урядом подібного нормативного документа громадськості нічого не відомо.


Більш того, листопад видався відносно теплим. Батареї в будинках були не дуже теплими, що цілком виправдано, оскільки нема чого витрачати дорогий газ, якщо його можна заощадити. Хоча в квартирах було душно. В цьому випадку, потрібно економити і гроші мешканців, виставивши їм менші суми оплати на опалення. Але як бачимо, суми виставляють по максимуму, і економити гроші громадян ніхто не має наміру.

А з постановою Кабміну про коригування тарифів на опалення в залежності від температури «за бортом» і зовсім виходить якийсь детектив. Як випливає з інтерв'ю голови Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Дмитра Вовка, ця ідея належить зовсім не Яценюку. За словами Дмитра Вовка, ще в квітні 2015 року НКРЕКУ розробила проект постанови уряду, яким передбачається перерахунок тарифів у будинках, не обладнаних приладами обліку в випадку при певних змінах температури. Правда, виникає питання: чому це стосується лише будинків, не обладнаних лічильниками тепла? Чому подібне коригування не передбачено в будинках з лічильниками, якщо при підвищенні температури підприємство теплокомуненерго продовжує палити щосили?

Що ж стосується зазначеного проекту постанови, то, за словами глави НКРЕКУ, то норматив був прийнятий, але не опублікований, тобто в дію не вступив. Про причини можна тільки здогадуватися. Але зате Яценюк гарно виступив в телевізорі!

Якщо ж з Києва переміститися в регіони, то там ситуація ще гірша, оскільки вартість опалення там вище, часто значно вище, хоча в Києві вищі середні доходи. Якщо в Києві, повторимо, вартість опалення 1 кв. м площі на місяць становить 16,91 гривень в місяць, то в Дніпропетровську ця цифра сягає 18,98—20,12 грн/кв. м. Чому опалення в Дніпрі настільки дорожче, ніж у Києві, ніхто не задається питанням. А навіщо, якщо мешканці покірно платять, замість того, щоб столичну та місцеву владу взяти за певне місце так, як нещодавно депутат Барна продемонстрував на прем'єрі Яценюка?!

До речі, в ЗМІ спливла ще одна цікава деталь, що стосується Дніпропетровська. На установку лічильників тепла тут було з бюджету виділено 7 млн гривень, яких вистачило на 100 приладів. Проста арифметична дія дає ціну одного приладу – 70 тисяч гривень. Може, відповідним органам варто було б перевірити справедливість цієї ціни, а також величину можливих «відкатів», в неї закладені. Адже йдеться про бюджетні гроші.

Правда, подекуди за тепло платять менше, ніж у Києві. Такий «щасливий квиток» випав славному місту Львову, де опалення 1 кв. м складає «всього» 12,5 гривень на місяць, що майже на 4,5 гривні дешевше. Однак, не дрібничка, а тому ще приємніше!


Втім, лічильники – це ще далеко не все. Колишній міністр ЖКГ, голова Спілки власників житла Олексій Кучеренко справедливо зазначає: «Поки влада не модернізує сферу ЖКГ, щоб зменшити теплові втрати в рази, встановлення теплових лічильників лише пом'якшить проблему, але не вирішить її кардинально».

Від себе додамо, крім втрат, слід вирішити найголовнішу проблему – корупцію, приписки, крадіжки, накручування тарифів бенефіціарами комунальних підприємств у корисливих цілях при сприянні корумпованих чиновників, які повинні контролювати дії природних монополій. Поки ці проблеми не будуть вирішені, установка лічильника мало що дає. Але подібні питання навіть не ставляться...

Є ще й питання політичної відповідальності. Відразу після минулих в кінці жовтня місцевих виборів, голова фракції Блоку Порошенка в парламенті Юрій Луценко заявив, що за результатами виборів буде проведено «розбір польотів», в тому числі нібито будуть прийняті рішення з кадрових питань в Кабміні, оскільки в уряді повинні понести відповідальність за свою соціально-економічну політику, в тому числі і в питанні комунальних тарифів. Минуло півтора місяця, але ніяких кадрових висновків не спостерігається.

Може, космічні суми за опалення змусять наших громадян відволіктися від ідіотичних воплів «слава!» і «ганьба!» з приводу і без оного, а організуватися і взяти, нарешті, за горло владу і олігархів?! Скільки можна, скаржачись на тяжку судьбину, віддавати останні копійки, коли тебе так нахабно оббирають?! І це тільки опалення...


Джерело: iamir.info

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини