"Підтримати"
Новини
Всі новини

Населення Землі незабаром почне скорочуватись за чисельністю

Прогнозується, що дуже скоро, можливо, навіть цього року населення світу перевищить вісім мільярдів людей. Організація Об'єднаних Націй нещодавно визначила дату як 15 листопада 2022 року, але чи станеться це саме цього дня, ми не знаємо.

З 1960-х років, коли кількість людей у ​​світі вперше досягла трьох мільярдів, потрібно трохи більше десяти років, щоб подолати кожен новий рубіж у мільярд людей, і тому може здатися природним припустити, що дев'ять мільярдів людей, а потім 10 мільярдів, вже зовсім поряд. Це саме те, що підрахували останні демографічні прогнози ООН та Бюро перепису населення США.

Але коли ми перетинаємо позначку у вісім мільярдів людей, варто враховувати, що світ може ніколи не дожити до 10 мільярдів або навіть до дев'яти мільярдів, і що основні світові демографічні проблеми будуть пов'язані не зі зростаючими масами, а зі зменшенням кількості країн, старінням населення та скороченням робочої сили в країнах.

І йдеться не про метеоритні удари, інопланетні вторгнення або апокаліптичні сценарії (хоча, звичайно, це теж може статися), а про прямолінійні демографічні прогнози, які полягають у тому, що народжуваність у всьому світі падає так швидко, що ми потенційно можемо досягти піку. людської популяції менш ніж за одне покоління.

Найбільш відомі прогнози ООН. Але останніми роками увагу фахівців привертає альтернативний набір прогнозів, очолюваний демографом Вольфгангом Лутцем під егідою Центру демографії та глобального людського капіталу Вітгенштейна при Віденському університеті.

Ці прогнози припускають, що пік чисельності населення наближається. І припущення цілком переконливі.

ООН прогнозує чисельність населення, використовуючи історичні тенденції для кожної країни та враховуючи, як інші країни в аналогічних умовах жили у минулому.

Прогнози Вітгенштейна, навпаки, розглядають як історичні закономірності, а й намагаються з'ясувати, чому народжуваність зростає і падає. Важливим фактором, що формально не включений до моделі ООН, є рівень освіти. Простіше кажучи: оскільки люди, особливо жінки, мають більше можливостей для здобуття освіти, їхні сім'ї стають меншими. (Демографи ООН кажуть, що підхід ООН неявно враховує розвиток, урбанізацію, освіту жінок та використання протизаплідних засобів, оскільки він спирається на історичні дані з країн, що пережили аналогічні перехідні процеси.)

Наприклад, за прогнозами ООН, населення Африки зросте з 1,3 мільярда зараз до 3,9 мільярда до кінця століття.

Згідно з базовим сценарієм Вітгенштейна, після обліку освіти населення Африки за цей період зросте до 2,9 мільярда людей. В іншому сценарії Вітгенштейна, який він називає сценарієм «швидкого розвитку», населення Африки до кінця століття досягне лише 1,7 мільярда людей.

За прогнозами ООН, коефіцієнт народжуваності у період з 2022 по 2030 рік зросте у 50 країнах (а також у 14 територіях та залежних територіях). Найбільшим з них є Китай, де, за прогнозами ООН, рівень народжуваності повільно зростатиме велику частину цієї століття.

Прогнози ООН про відновлення народжуваності ґрунтуються на тенденціях країн, у яких спостерігалася аналогічна картина. (Наприклад, у Західній Європі після середини 1990-х років рівень народжуваності зріс, хоча останніми роками він знову повільно знижувався.)

Навпаки, доктор Лутц запропонував «гіпотезу пастки низької народжуваності», згідно з якою країни, в яких народжуваність падає нижче 1,5 дитини на жінку, насилу відновлюються, можливо, тому, що сім'ї з однією дитиною стають загальноприйнятою і бажаною нормою. Наскільки ймовірно, що Китай побачить стійке піднесення, коли в сусідній Японії спостерігається стабільна народжуваність на рівні 1,3 або 1,4 дитини на покоління, або в Південній Кореї, яка нещодавно впала до 0,8?

Два роки глобальної пандемії, схоже, також не призведуть до бебі-буму, зазначає доктор Лутц, незважаючи на «всі ці статті та міркування про те, що станеться, якщо людям доведеться залишатися вдома». Насправді ефект був «зовсім протилежним, досить значним зниженням, тому що люди занепокоїлися. А коли ви турбуєтеся про майбутнє, у вас немає дітей, ви чекаєте», - сказав він.

І демографи, і ООН прогнозують, що населення світу перевищить 10 мільярдів людей наприкінці 2050-х; Базовий сценарій Вітгенштейна передбачає пік у 9,67 млрд 2070 року, за яким піде повільний спад. Згідно зі сценарієм швидкого розвитку Вітгенштейна, до 2050 року населення світу перевищить 8,7 мільярда людей.

Політики надійдуть скромно, припускаючи нескінченне зростання населення. Це лише одне можливе майбутнє, до якого світ має бути готовим.

"Загальна чисельність населення, зрештою, - це безглузде число", - сказав Лутц. «Це залежить від того, що ці люди вміють робити, якими є їхні навички, чи є в них достатньо їжі».

Джерело: The Wall Street Journal


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме