"Підтримати"
Новини
Всі новини

Річки світу забруднені лікарськими речовинами – це дуже небезпечно

Використання ліків у необмежених кількостях у всьому світі, неконтрольовані скидання відходів фармацевтичної промисловості та відходів використання лікарських речовин призвели до забруднення річок на всіх континентах.

Це становить глобальну загрозу для довкілля та здоров'я людини. Відповідне дослідження вчених з Університету Йорка опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, коротко його переказує The Guardian, повідомляє MEDUZA.

В рамках роботи вчені досліджували концентрацію 61 активної діючої речовини у понад тисячі місць вздовж 258 річок у 104 країнах на всіх континентах. Раніше такі дослідження проводилися лише для річок США, Європи та Китаю. Лише у двох місцях — в Ісландії та віддаленій області Яномами у Венесуелі — у річках не було виявлено жодної діючої речовини зі списку.

Найпоширенішими речовинами, знайденими на всіх континентах, крім Антарктиди, виявилися антидепресанти циталопрам та венлафаксин, антигістамінні препарати цетиризин та фексофенадин, антибіотик триметоприм та знеболюючий лідокаїн. У кількісному відношенні найбільше речовин (34 з 61) було зафіксовано у річці Кай Так у Гонконгу.

Найбільш забрудненими за обсягом виявлених речовин виявилися річки в країнах, де дохід низький або нижчий від середнього — у Пакистані, Болівії, Ефіопії, Нігерії, Індії. На думку дослідників, це пов'язано з тим, що люди в цих країнах уже можуть дозволити собі ліки, але там ще немає можливості проводити дороге очищення каналізаційних вод.

Читайте також: Українці стали хворіти частіше та довше, грошей на лікарняні не вистачає

Забруднення навколишнього середовища речовинами з лікарських засобів несе дві основні небезпеки. По-перше, деякі препарати можуть негативно впливати на життя місцевої фауни — так, наприклад, антидепресанти змушують шпаків менше їсти, а протизаплідні препарати скорочують популяцію риб. По-друге, забруднення річок антибіотиками призводить до появи стійких штамів бактерій.
Як повідомили автори дослідження, підвищена концентрація ліків, що стимулювала розвиток резистентності бактерій, було виявлено у 19% усіх досліджених пунктів. При цьому, зазначають дослідники, спостерігалася пряма взаємодія між рівнем забруднення і кількістю людей, які померли останніми роками від бактеріальних інфекцій, що погано піддаються знищенню, у відповідних регіонах.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме