"Підтримати"
Новини
Всі новини

Провідні демократії світу підтримують Україну: експерти про унікальний шанс

Провідні демократії світу підтримують Україну: експерти про унікальний шанс

У Києві відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського із прем'єр-міністром Британії Борисом Джонсоном. Про причини такої уваги до України не лише Британії, а й інших європейських та заокеанських лідерів говорять аналітики та експерти.

За словами директора Центру міжнародної безпеки Валерія Кравченка, Великобританія посилює партнерство з Україною у контексті власної глобальної стратегії:
"Лондон докладає зусиль, щоб стати важливим суб'єктом у Європі за межами ЄС. Крім того, британці на особистому прикладі переконалися у намірах росіян, які організували біологічну атаку у Солсбері. Абсолютно органічно, що союзником британців стала Польща – третя сила у ЄС, яка послідовно бореться з домінуванням у Західній Європі Франції та Німеччини і при цьому має особливі відносини із США. Майбутній альянс України-Великобританії-Польщі – відповідь на безальтернативність Нормандського формату діалогу. Ось тільки новий формат не для діалогу, а для спільної оборони насамперед", – зазначає Валерій Кравченко.
Він звертає увагу, що поки що про альянс не оголосили офіційно, сторони розвивають двосторонні відносини.
"Британці готові вкладати в Україну економічно, оскільки бачать тут перспективу, навіть незважаючи на загрозу від Росії. Щодо підтримки ВМС України, меморандум про це був підписаний ще у жовтні 2020 р. Настав час реалізовувати задумане. Настрій Великобританії ми побачили у липні 2021 року з проходом "Дефендера" акваторією поблизу мису Фіолент", - наголошує експерт.
Він упевнений, що Україна має реалізувати унікальний момент в історії, коли підтримку нашій державі засвідчили всі друзі – провідні демократії світу.
"Менше популізму та звинувачень у бік Заходу в нагнітанні обстановки, більше практичних аспектів та реалізованих проектів на хвилі співчуття та ентузіазму", – радить Валерій Кравченко.
Тристороння угода Британія-Польща-Україна поки не підписана, тому що міністр закордонних справ Британії захворіла на ковід. І вона не прилетіла до підписання відповідних домовленостей. Для цього потрібні глави МЗС. Немає міністра, немає підписів – але це є тимчасові труднощі.
"Але візит Джонсона все одно був дуже важливим. Цим він заспокоїв українське суспільство, схвильоване виїздом дипломатів – британських, американських, японських, австралійських. Нагніталося, що тут – небезпечно. Проте Джонсон своїм прильотом показав, що це не так. І це – головний меседж для українців насамперед: давайте менше панікувати, треба заспокоїтися. Меседж, до речі, на користь офіційного Києва, який також закликає не нагнітати", – наголошує аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова.
На її думку, брифінг Зеленського та Джонсона – саме пошук якогось балансу: як заспокоїти і внутрішнього глядача (українців), і зовнішнього, який теж вирує і чекає з години на годину нападу РФ.
"Важливий момент – Джонсон спершу мав зателефонувати Путіну. Змінили послідовність. Він навіть зрушив графік свого візиту до Японії. Тобто Україна скоригувала його плани. І пріоритетність вирішення певних питань видно, – вважає аналітик. – Треба зазначити, що останнє час Київ буквально бомбардують візитами на найвищому рівні.Нещодавно були держсек США, президент Азербайджану, американські екс-посла.Цього тижня очікуємо на вищих осіб Нідерландів та Туреччини.Інтенсивність контактів по Україні між главами держав - найвища за 30 років.Динаміка дуже висока. Аби вона була ще й ефективна”.
Генерал армії України, екс-глава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж наголошує, що це – перша зустріч Зеленського та Джонсона у такий складний період. І вона свідчить про те, що Британія хотіла особливо акцентовано показати свою підтримку Україні щодо можливих сценаріїв наступальних операцій з боку Росії. Микола Маломуж вважає, що у плані стратегії – Джонсон хоче грати свою гру щодо підтримки України: 
"Як і американці, які показують, що вони - миротворці, що у форматі всіх напруг і можливих сценаріїв війни, вони виходять на модель якихось домовленостей, чинячи тиск на РФ. Проводять консультації та активні переговори з усіма союзниками, а також власне з Росією. До України більше доводять позиції, ніж узгоджують їх, чим слухають наші моделі», – вважає генерал.
На його думку, британський прем'єр обрав таку саму тактику, як американський президент Байден: 
"А саме – вести активний діалог щодо миру, щодо можливих сценаріїв, можливих санкцій щодо РФ, – пояснює Микола Маломуж. – І тут же пропонувати свої послуги Україні щодо врегулювання конфлікту, а також вести діалог з РФ щодо можливого зняття напруги , припинення демонстрації сили, переході на дипломатичний формат рішення Джонсон вирішив відіграти таку роль на міжнародному рівні, посилюючи свій імідж у самій Британії. Тому що до нього там зараз неоднозначна позиція – і у зв'язку із карантинними порушеннями, і у зв'язку із спільною діяльністю. Кожен лідер намагається внутрішні проблеми компенсувати на зовнішніх напрямках. І ситуація з Україною для Джонсона – добрий варіант показати активну підтримку та рішучість у разі активних дій з боку РФ. Але реального наповнення цей візит, як на мене, не мав".
Коментарі


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини