"Підтримати"
Новини
Всі новини

Дров наламали, але переголосовувати не будуть

Народні депутати таки прийняли Закон "Про запобігання загроз національній безпеці, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значний економічний або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" № 5599. Політичний експерт Павло Нусс поділився з виданням "Коментарі" своєю точкою зору щодо затвердження "законопроєкту про деолігархізацію".

* * *

Експерт Павло Нусс наголосив, що цей новий закон був прийнятий із грубим порушенням законодавства й порушенням регламенту та провів паралель з Росією за президента Путіна. 
"Слуги вирішили, що правок до Закону треба лише 13. Опозиційні правки заблоковані. Парламентаризм убитий. З грубим порушенням Закону, регламенту і всього чого можна, Верховна Рада прийняла закон про створення реєстру олігархів і про позбавлення їх деяких прав. Законопроєкт №5599 президента Володимира Зеленського в цілому підтримали 279 депутатів. Офіційно, сьогодні Україна перетворена в аналог путінської Росії. Путін також "боровся" з "олігархами", взявши під контроль, а фактично рейданув їхні активи з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками для самої Росії. Найдивовижніше, що "ЗА" проголосували найбільш олігархічні фракції та групи "Довіра" Веревського і "За майбутнє" Коломойського", — зазначив експерт. 
Також Павло Нусс додав, що закон про "деолігархізацію" прийнятий з огляду на переслідування чинною владою політичних цілей. 
"Дивлюся на це свавілля Зе-фракції та віцеспікера Стефанчука, який в найгрубіший спосіб, порушивши регламент, протягує так званий "закон про олігархів", і розумію, що ми зовсім мали рацію, коли говорили, що цей закон виключно проти Порошенка і за узурпацію влади", — розповів Нусс. 
Експерт додав, що президент запропонував внести правку про право Антимонопольного комітету, а не РНБО вносити олігархів до реєстру й назвав прийняття цієї правки нашвидкуруч "брудною роботою". Крім того, Павло Нусс зазначив, що Венеційська комісія засуджує цю редакцію закону, але владі, схоже, все одно.

* * *

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендує Раді переголосувати статтю 5 закону “про олігархів” через правову колізію, що виникла внаслідок вчорашнього голосування. Про це УНН розповів представник Президента в Конституційному Суді України, нардеп Федір Веніславський, який також є членом відповідного комітету ВР. Верховна Рада має переголосувати законопроект про олігархів № 5599, ухвалений народними депутатами напередодні. Відповідне звернення від оборонного комітету Ради оприлюднив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк вранці у п'ятницю у Telegram-каналі.
За його словами, проблема в тому, що врахували одночасно 3-и (396, 398, 406) правки, які суперечать одна одній.
"Відповідно тепер хочуть знову переголосувати статтю 5 закону. Стаття про те, як олігарх визнається олігархом", - зазначив він.
Водночас одна зі спірних правок - авторства голови ВР Дмитра Разумкова. Він вже навіть подякував ВР і комітету за підтримку його правки за номером 398.
"Спасибі і комітету, і Верховній Раді України, яка підтримала мою з колегами правку за номером 398! Тепер НАЗК за зверненням спеціальної комісії буде вносити особу в реєстр олігархів!", - написав Разумков на своїй сторінці в Facebook.
“Усунення суперечностей у прийнятому Верховною Радою законі здійснюється відповідно до ст. 131 закону про регламент. Це стаття, яка як раз визначає такі технічні моменти, коли в ухваленому законі виникли суперечності, — сказав Веніславський, — Враховуючи той супротив і галас, який вчора мав місце в залі, я думаю що це той сценарій, який мали метою ті, хто блокував трибуну, хто кричав тощо. В такій ситуації звичайно не складно допустити помилку”.
Зі слів нардепа, це не є поодиноким випадком у законодавчій діяльності парламенту — такі ситуації траплялись і раніше.
“Комітет сьогодні провів засідання і рекомендував Верховній Раді України розглянути з метою усунення суперечностей статтю 5 і переголосувати її в редакції, запропонованій комітетом. Це технічний момент, передбачений законом про Регламент”, — розповів нардеп.
Для винесення питання на розгляд не потрібно збирати підписи, заявив він.
“Це питання виноситься на розгляд парламенту навіть перед попереднього внесення до порядку денного, треба тільки щоб голова Верховної Ради сьогоднішнє рішення Комітету врахував і вніс на розгляд парламенту відповідно ст. 131 закону про Регламент ст. 5 щоб ми її переголосували з метою усунення суперечностей”, — пояснив співрозмовник УНН.
На момент розмови з журналістом він повідомив, що голова ВР ще не вніс на розгляд Верховної Ради це питання.
“Якщо він внесе сьогодні — можливо сьогодні проголосуємо... Якщо сьогодні не приймемо — на наступному пленарному тижні ми його одразу проголосуємо”, — додав Веніславський.
Стаття 131 Регламенту ВР передбачає, що у разі виявлення у поданому на підпис тексті закону редакційних неточностей або явних неузгодженостей між його положеннями голова Верховної Ради України може внести на розгляд Верховної Ради пропозиції щодо усунення таких неточностей чи неузгодженостей.
При цьому, як повідомив член комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи ВР Павло Фролов, мова йде саме про спікера парламенту, а не заступників.
“За регламентом — голова (Верховної Ради — ред.)”, — сказав Фролов, відповідаючи на питання про те, хто може вносити питання на розгляд зали.
Дмитро Разумков наразі перебуває на самоізоляції. Раніше у нього виявили COVID-19. Обов’язки спікера виконують його заступники Руслан Стефанчук та Олена Кондратюк. Однак офіційного розпорядження про покладання обов’язків на когось з них немає.

* * *

Закон про олігархів передадуть на підпис і не будуть переголосовувати жодну з його статтей. Взаємовиключних поправок до цього документу проголосовано не було, повідомив представник президента в КСУ, голова робочої групи щодо законопроекту про олігархів Федір Веніславський.
Вранці народні депутати виявили, що проголосована версія закону нібито містить три взаємовиключні поправки під номерами 396, 398, 406. Вони стосуються того, який орган має визначати олігархів.
Зокрема, одна з цих поправок авторства спікера Дмитра Разумкова пропонувала, що визначати олігархів має не РНБО, як це було в запропонованій профільним комітетом редакції, а спецкомісія при НАЗК. Однак, за словами Веніславського, депутатів "ввели в оману працівники апарату ВР".
"Нас ввели в оману працівники апарату ВР. Ми детально проаналізували вчорашнє голосування і прийшли до висновку, що все добре. Було проголосовано лише пропозиції комітету. Жодна інша правка на голосування не ставилася, а отже, відповідно до Регламенту, не може вважатися такою, що була прийнята. Тобто жодних взаємовиключних правок проголосовано не було", - пояснив голова робочої групи щодо законопроекту про олігархів.

* * *

Ухвалений Верховною Радою закон про олігархів по суті є антимонопольним законом, вважає глава Мін'юсту Денис Малюська.
Про це міністр юстиції заявив в ефірі програми «Право на владу», передає кореспондент Укрінформу. 
«Насправді закон дуже чіткий і зрозумілий, його складно буде обійти олігархам. Хочу сказати, що законом не забороняється олігархам бути бенефіціарами ЗМІ. Обмеження трішки тонші, вони скореговані таким чином, щоб не наражатися на порушення прав людини, чи якісь негативні рішення потім КСУ чи ЄСПЛ», - розповів Малюська.
За його словами, по суті цей закон є антимонопольним, бо визначає, що в Україні є люди, які символізують злиття медіа, великого бізнесу і влади.
«І розподіл цих гілок, створення стимулів, щоб цей розподіл відбувся – по суті той самий андбандлінг - це і є цей закон. Він встановлює пільговий період - буде пів року, щоб олігархи добровільно здійснили цей розподіл і позбулися якоїсь із ознак олігарха, передбачених законом», - зазначив очільник Мін’юсту.
За його словами, якщо олігархи упродовж цього періоду стануть простим бізнесом, на них не будуть поширюватися обмеження, передбачені законом, «вони будуть як класичні великі бізнесмени». А ті, хто не відійде від політики, або від медіа, або не позбудеться монопольного бізнесу, - потраплять до реєстру олігархів і, зокрема, не зможуть брати участь у великій приватизації.
Відповідаючи на запитання, якою буде відповідальність для чиновника, котрий не вкаже, що контактує з олігархом, міністр уточнив: «Як правило, це звільнення».
«У нас уперше з’являються правила гри: що опозиційні фракції, що провладні – усі будуть звітувати. І я буду звітувати, якщо мені хтось (із олігархів – ред.) подзвонить і запросить на каву», - сказав Малюська.
Він також пояснив, хто вважається представником олігарха: «Це та особа, яка виходить на контакт в інтересах і від імені олігарха. Тобто, якщо хтось телефонує, каже: «Доброго дня, я від олігарха такого-то», а якщо не олігарха, то просто називає прізвище, і хоче поговорити про Центренерго, або про металургійний завод – зрозуміло. Декларацію про контакт подав, спиш спокійно. Це цивілізовані правила».
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме