"Підтримати"
Новини
Всі новини

Що будемо їсти в найближчому майбутньому: молоко з рослин, протеїн з повітря, м'ясо з комах

22:00, 15 травень 2021
1 383

Технології впливають на те, що і як ми їмо, сильніше, ніж нам здається. З'являються нові можливості, і разом з ними змінюються наші переваги, пріоритети і вироблені роками звички. Спеціально для «Хайтек» эксперти з фудтеха розібрали основні тренди на ринку їжі, а також виділили найбільш цікаві стартапи, за якими точно варто стежити.

Рослинна молоко або м'ясо, створене не з тваринного білка, вже не дивує споживача так, як раніше. Все тому, що змінилися харчові звички людей. Серед сьогоднішніх трендів - дієта по ДНК, темні кухні і м'ясо з комах.

Більше не їжа другого сорту

Сергій Корольов, CEO і співзасновник justfood
Перша відмінність їжі майбутнього, що об'єднує відразу кілька трендів, - це гнучкість. Вона буде все більше проявлятися буквально у всьому: в способах доставки, в її швидкості, в тому, як сервіс підлаштовується під тебе і враховує твої переваги. Продукт буде ставати все ближче і ближче до споживача. Клієнту має бути максимально зручно, ніяких обмежень бути не може. Далі вже проблема сервісу зробити так, щоб це було вигідно і для бізнесу. Другий момент - все більш лояльне ставлення споживачів до готової їжі. Якщо раніше було бажання замовляти тільки їжу «з-під ножа», то зараз все більше людей робить вибір на користь наповнення свого холодильника коробочками з готовою їжею. Змінилося і ставлення до заморожування, особливо в Росії. По всьому світу вже давно є окремі магазини заморожених продуктів, якими люди забивають холодильник на місяці вперед. У нас до цього до останнього часу ставилися більш скептично, але сьогодні готову і / або заморожену їжу нарешті перестають вважати «їжею другого сорту».

Крім того, їжа майбутнього абсолютно точно буде персоналізованої - раціон буде підбиратися під конкретного споживача, його побажання і переваги. Що він любить і не любить? Які є обмеження? Що сервіс знає про клієнта? Ще один тренд, який в майбутньому буде тільки посилюватися, - єдиний клієнтський шлях. Якщо традиційно ритейл - це для перепродажу в супермаркеті, а ресторан - про приготовані страви, то майбутнє за єдиним сервісом, в якому ти можеш купити продукти, замовити набір готової їжі або вибрати блюдо від шеф-кухаря, приготоване «з-під ножа». Відбуватиметься все більша консолідація клієнтського шляху в рамках одного сервісу та / або бренду. І, нарешті, локальність. Інфраструктура буде наближатись до клієнта: буде локальної й розподіленої - багато невеликих складів, швидка доставка, гнучке управління замовленнями.
Якщо говорити про перспективні стартапи, то, як не дивно, я б назвав проекти з суміжних областей. Перш за все, це bioniq - сервіс продажу вітамінів по підписці. Це проект, дуже тісно пов'язаний з харчуванням, і він явно буде десь поруч з темою їжі. Крім того, я би стежив за проектом iFarm, який займається вертикальними фермами. З безпосередньо фудтеха цікаві речі робить «Кухня на районі». І, звичайно, justfood - в цьому році ми готуємо багато нового з точки зору гнучкості сервісу та персоналізації.

Рослинні сосиски і дієта по ДНК

Андрій Зюзін, керуючий партнер фонду Fuel for Growth, експерт ринку FoodNet НТІ
Фудтех показує впевнене зростання: в 2020 році компанії, що спеціалізуються на харчових технологіях, отримали $ 16,3 млрд інвестицій в порівнянні з $ 10,17 млрд в 2019 році. Сьогодні 48% інвестицій в фудтехе йдуть в сервіси доставки їжі і тільки 10% - компаніям, які розробляють напої та їжу наступного покоління. Однак найближчим часом ця тенденція зміниться - зростання залучених інвестицій демонструватимуть компанії, що спеціалізуються на розробці продуктів харчування нетрадиційним способом.
Зростаюче число прихильників ЗСЖ і флексітаріанцев вже призвело до підвищення попиту на рослинні продукти і, відповідно, до зростання числа виробників. На сьогоднішній день практично в кожній кав'ярні ми можемо зустріти різні альтернативи молока: соєве, мигдальне, кокосове і інші. Крім цього, на прилавках з'являються сири, котлети, сосиски та інші продукти рослинного походження. У найближчі 10 років на такі альтернативні продукти припадатиме близько 50% асортименту магазинів. У цьому сегменті вже йде конкуренція між розробками з США та Ізраїлю.

Одне з найбільш перспективних напрямків в фудтехе пов'язано з опорою на наукову основу в харчуванні. Зараз все більше людей здають ДНК-тести і тести мікробіоми, щоб визначити схильність до алергії на різні продукти харчування. Наприклад, стартап DayTwo вже розробив алгоритмічну дієту з рекомендаціями страв на підставі персонального аналізу мікробіоми кишечника. За даними нашого дослідження, більше половини опитаних росіян готові прямо зараз відмовитися від звичної їжі, якщо лікар на основі аналізів або генетичного тесту запропонує нову систему харчування - при цьому для 38% важливо, щоб це було науково доведено.
З цікавих фудтех-стартапів, за якими точно треба стежити, я б виділив американську компанію Perfect Day, яка залучила $ 300 млн для виробництва альтернативних молочних білків, а також чилійську компанію NotCo, яка залучила понад $ 85 млн для виведення на американський ринок своїх продуктів - молока , морозива, майонезу і м'яса на основі рослинних інгредієнтів. Цікаво, що у фінансуванні взяв участь засновник Amazon Джефф Безос, а оцінка компанії переступила мільярд доларів.

Протеїни з повітря

Ольга Зинов'єва, засновниця СЕО Elementaree
Їжа майбутнього абсолютно точно буде відповідати на зростаючий запит на індивідуалізацію. Вже сьогодні активно зростає популярність як підбору харчування на підставі віддає перевагу іншим і обмежень людини, так і за допомогою об'єктивізації даних - всебічних аналізів, які можна здати прямо не виходячи з дому. Причому персоналізація рухається в трьох напрямках: можна кастомизировать під себе все меню (як це відбувається в Elementaree), можна підібрати конкретні продукти з урахуванням свого стану або бажаної мети (наприклад, myAir робить батончики від стресу в залежності від результатів опитування), а можна вибрати доповнення до їжі (як це пропонує, наприклад, сервіс Care / of). Персоналізація харчування у багатьох випадках зближує їжу і медицину, допомагаючи людям залишатися здоровими через їжу.
Крім того, майбутнє їжі - за різними технологіями вирішення проблеми нестачі протеїну. Я думаю, всі вже знають Beyond meat. Вони являють собою лише вершину айсберга на шляху до винаходу нових способів виробляти дешеві і екоблагопріятние протеїни. Тут же є інші технології - наприклад, протеїни з повітря. Компанія Air Protein в цьому році закрила раунд А більш ніж на $ 20 млн. Вони хочуть знайти спосіб робити комерційні протеїни прямо з частинок, які знаходяться в повітрі, і, таким чином, зробити внесок у вирішення проблеми зростання населення при збереженні розміру території і скорочення викидів СО2.
Все більш важливою буде ставати можливість відстежувати всі «до поля». Дані стрімко приходять в галузь їжі, і з часом споживачі зможуть простежити весь шлях своєї їжі, що особливо актуально для середнього і преміального сегментів. Тут відкривається простір для ІТ-стартапів, що дозволяють споживачам знати все про свою їжу. Сюди ж можна віднести і всі технології, які дозволяють підвищити ефективність всередині сільського господарства і виробництва, збагачуючи процеси даними.

Роботизація кухні і екологічні упаковки

Олександр Мутовін, співзасновник «Багато лосося»
Зараз на ринку фудтеха я б виділив три великих тренда. По-перше, розвиток платформ темних кухонь зі створенням нових потужних віртуальних ресторанних брендів. По-друге, тенденцію до інтеграції доставки продуктів і готової їжі в єдине додаток. По-третє, виникнення технологій виробництва нової їжі - наприклад, рослинного м'яса або білків з комах. Найближчим часом ми напевно побачимо багато таких проектів в ресторанах. А до 2035 року, за оцінками експертів, рослинне м'ясо може і зовсім витіснити натуральне.
У найближчому майбутньому швидкість доставки їжі буде залишатися ключовим параметром розвитку фудтех-галузі. Крім того, особлива увага приділятиметься екологічності упаковки - цей тренд, пов'язаний з усвідомленим споживанням, простежується вже зараз.
Для того, щоб розуміти, куди йде фудтех, потрібно стежити за стартапами, які дійсно розвивають tech - наприклад, вертикальні ферми, альтернативне м'ясо і білки. Великий бум напевно станеться за рахунок роботизації процесів готування та впровадження машинного навчання для контролю готування і розвитку мереж темних кухонь.
Нова культура харчування вплине не тільки на те, що ми їмо, але і, зрозуміло, торкнеться здоров'я людини. Перехід на рослинні білки і корисну їжу дозволить вести боротьбу з важкими хронічними захворюваннями, оздоровлювати людей в національному масштабі і перемагати голод в умовах зростаючого населення Землі.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме