"Підтримати"
Новини
Всі новини

Триває підвищення тарифів в Україні: чи витримають українці таке "покращення"

У НБУ спрогнозували, що ціни на газ, опалення та гарячу воду в Україні будуть в цьому році підвищуватися. "Коментарі" разом з експертами з'ясовували, на скільки можу вирости тарифи, чому і чи готові до цього українці.
* * *
Глава Союзу споживачів комунальних послуг, голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища Громадської Ради при КМДА Олег Попенко попереджає, що нас чекає кілька етапів зростання тарифів. 
Першим подорожчанням, в травні, буде газ і пов'язаний з ним розподіл газу. Якщо до 1 травня ціна газу була до 6,86 грн без вартості розподілу, то вже в травні вона виросте на 16%, в межах 8 грн. Наступний етап — це зростання вартості електроенергії в другому півріччі. Якщо зараз 1 кВт електроенергії коштує 1,68 грн, то з 1 липня для тих, хто споживає більше 500 кВт, в Кабміні пропонують ціну встановити на рівні 2,5 грн, що на 50% дорожче. Третій етап — це зростання вартості послуг теплопостачання та гарячої води в кінці року. З 1 травня для юросіб вартість газу буде ринковою. При цьому самі підприємства теплокомуненерго, завдяки роботі НАК Нафтогазу, вже потрапили в глибокий збиток. 
Меморандум Кабміну не вирішив питання боргів, тому вони змушені будуть підняти тарифи на тепло як мінімум на 25-30%, — прогнозує Олег Попенко. 
Він також зазначає, що в кінці 2021 року або на початку 2022 йде зростання тарифів на водопостачання і каналізації десь на 10-12%. 
"Це вже пов'язано з боргами споживачів за комуналку які виросли тільки за останні 4 місяці на 26,6 млрд грн. А також із зростанням вартості електроенергії для промисловості", — пояснює експерт. 
Олег Попенко впевнений, що українці абсолютно не готові до того, що тарифи і далі будуть рости.
"Це показав січень 2021 року. Як тільки прибрали тариф 0,9 грн за кВт на електроенергію для тих, хто споживає до 100 кВт, заборгованість відразу зросла на 20%. Весь цей ріст комунальних тарифів призведе до подальшого зростання заборгованості. Якщо на 1 лютого борг за комуналку зріс до 82 млрд грн за 4 місяці, то до кінця року він може зрости до 100 млрд грн", — прогнозує експерт. 
Він акцентує, що влада вже зараз посилює боротьбу з боржниками.
"Борг за комуналку можуть списати з банківської карти без повідомлення, — каже Олег Попенко. — І одночасно з цим урізують список одержувачів субсидій. Вже до наступного опалювального сезону до 500 000 українців їх не отримають". "Заборгованість за комуналку в поточному опалювальному сезоні збільшилася на 15 млрд грн — до 81 млрд грн".
* * *
Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський звертає увагу, що Нацбанк проводить порівняння з мінімумами минулого року, коли внаслідок тотального карантину в Євросоюзі та досить великих запасів газу в підземних сховищах газу (ПСГ), ціни на нього на європейських біржах опустилися до історичних мінімумів.
"Отже, більш коректним було би рахувати виходячи з цін на газ, зафіксованих Кабміном в поточному опалювальному сезоні — 6.99 грн. за кубометр, — підкреслює Землянський — Згідно з постановою НКРЕКП, з травня всі побутові споживачі будуть переведені на річні контракти. Вартість газу за цими контрактами буде коливатися в межах 7,5-8 грн за кубометр. Отже, зростання складе від 7% до 14%".
Таке зростання, за словами Валентина Землянського, обумовлений прив'язкою до цін на європейських біржах основного виробника і постачальника газу — НАК "Нафтогаз України". 
Експерт пояснює:
"Якщо подивитися на поточні котирування, то вартість кубометра газу на Українській біржі на сьогодні становить 9,3 грн. А кубометр на європейських — 10.5-11 грн з урахуванням ПДВ і доставки до українського кордону. Чи можна було зберегти ціну 6,99 грн за кубометр, або навіть знизити? Безумовно, якби Нафтогаз виходив з принципу змішаної ціни. Це означає мінімізацію маржинального доходу. Тобто за основу бралася б собівартість видобутку українського газу плюс ціна газу на європейських хаба".
Валентин Землянський вважає, що навряд чи українці позитивно відреагують на новини про чергове зростання тарифів.
"Ми бачимо, що заборгованість за комуналку в поточному опалювальному сезоні збільшилася на 15 млрд грн — до 81 млрд грн. Зберігається випереджаюче зростання цін на газ у порівнянні з ростом доходів українських громадян. Тому очікувати кардинальної зміни ситуації в майбутньому опалювальному сезоні щодо оплати комуналки не доводиться", — упевнений Землянський.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме