"Підтримати"
Новини
Всі новини

У минуле відправитися можна без "парадокса дідуся"

Уявіть, що у вас є машина часу, за допомогою якої можна відправитися в кінець 2019 року і запобігти пандемії Covid-19. Ваше завдання в тому, щоб зустріти "нульового пацієнта" перед тим, як він заразиться і почне поширювати коронавірус. Звучить заманливо, чи не так? Проблема у маленькій деталі, яка може перешкодити вам виконати цю місію. Про це пише ВВС.

Дійсно, деякі тлумачення теоретичної фізики говорять на користь того, що подорож в минуле можлива. Ейнштейн, наприклад, знав, що його рівняння в принципі допускають переміщення в часі. Однак дана гіпотетична можливість наштовхується на так званий часовий парадокс: протиріччя, яке робить повернення в минуле логічно неможливим.

Парадокс дідуся

Серед кількох парадоксів, пов'язаних з подорожами в часі, найчастіше наводять такий приклад, у якого навіть є назва: парадокс убитого дідуся (Grandfather Paradox)

Якщо онук в минулому вб'є свого дідуся до того, як той обзаведеться сім'єю, то не народяться ні батько мандрівника в часі, ні отже, він сам. Але тоді нікому виявиться відправитися в минуле, і дідусь залишиться живий. Відповідно, через якийсь час з'явиться на світло зловмисний мандрівник, який відправиться в минуле вбивати діда - це і створює парадокс.

Повернемося до історії з пандемією.

Якщо ви не допустите зараження нульового пацієнта, відразу виникне парадокс: в ньому пандемії не буде, отже, у вас не виникне мотив подорожувати в минуле і ви не уникнете пандемії.

Подібні ситуації залишаються улюбленою темою фантастів.

У знаменитому оповіданні Рея Бредбері "І грянув грім" герой, відправившись в минуле ненавмисно наступає на метелика, а в сьогоденні, куди він повертається, це змінює результат президентських виборів.

Замкнутий цикл логічних протиріч начебто робить можливість подорожі в минуле ілюзорною. Однак нове дослідження доводить, що парадокс можна обійти.

Від долі не втечеш

Спачатку цього намагалися добитися шляхом логічних побудов. Парадокс дозволявся, наприклад, теорією про те, що кожен раз, змінюючи минуле, мандрівник створює альтернативну гілку історії, в якій він повертається в змінений його діями світ, а не в те справжнє, з якого він відбув (як в трилогії "Назад в майбутнє", наприклад, або в "Термінаторі"). Інша гіпотеза говорить про те, що раз мандрівник зумів відправитися на фатальну зустріч з рідним дідом, значить вбити його у нього вже ніяк не вийде, незважаючи на всі старання.

Тепер же два австралійських вчених запропонували математичне рішення проблеми.

Студент фізичного факультету університету Квінсленда Жермен Тобар і його науковий керівник професор Фабіо Коста теоретично розрахували, як поведе себе тіло, що переміщається в часі і просторі, при входженні в криву подорожі в минуле.

Створена ними математична модель показує, що об'єкт, який мандрує в минуле і назад, може рухатися різними шляхами, але незмінно прийде в певну точку.

Таким чином, згідно з математично викладкам, дії, вчинені в минулому, не впливають на сьогодення.

"Події постійно пристосовуються один до одного таким чином, щоб прийти до однго незмінного результату", - розповів Бі-бі-сі Жермен Тобар.

Це означає, що у випадку з пандемією ви, володіючи свободою волі, могли б робити в минулому що завгодно, але ніяк не змінили б кінцевий результат.

Якби вам вдалося вберегти від фатального кроку "нульового пацієнта", то заразився б хтось інший, або навіть ви самі.

Згідно з моделлю Тобара, події окремо можуть варіюватися, але в сукупності будуть відбуватися так, щоб уникнути парадоксу і привести до того ж результату, в даному випадку, до пандемії.

Краще зрозуміти Всесвіт

Зрозуміло, робота Тобара - математична абстракція, поки що не має практичного застосування.

"Це цікаве дослідження", - сказав Бі-бі-сі Кріс Февстер, професор математики в Йоркському університеті, також вивчає теоретичні аспекти переміщення в часі.

Він, однак, зауважує, що треба подивитися, чи відповідають абстрактні припущення, покладені авторами в основу їх моделі, відомим на сьогодні фізичним теоріям.

Тобар каже, що зайнятий зараз саме цим - перевіркою математичної моделі з точки зору фізики.

Він визнає, що його робота далека від того, щоб зробити подорожі в минуле реальністю, але бачить в ній крок до кращого розуміння законів, керуючих Всесвітом.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме