"Підтримати"
Новини
Всі новини

Найстрашніші в історії випадки масового вимирання людей

Епідемія - це коли інфекційне захворювання поширюється територіально і в часі. Деякі епідемії можуть тривати століттями, буквально захоплюючи великі території. Пандемія - це надзвичайно сильний спалах епідемії, коли вона заражає населення мало не всієї земної кулі і тоді вимирають мільйони людей. Які ж були п'ять найстрашніших в історії людства вимирань від інфекційних хвороб, пише Telegra.ph.

1. Юстиніянова чума

Перша відома людству пандемія чуми почалася за часів імператора Юстиніана I в 541 році. Тривала два століття і за цей час забрала життя приблизно ста мільйонів чоловік. Якщо взяти до уваги, що вся популяція людства становила 400-500 мільйонів, цифра виходить ще більш значною.

З літописів нам відомо, що джерелом став Єгипет. З нього по торгових шляхах через Середземномор'ї чума потрапила в Константинополь. З торгового центру - столиці - чума стала поширюватися по всій території Візантії і незабаром вийшла за її межі, пройшовши в результаті по всій Європі, досягши Південної Азії і Аравії.

Рівня пандемії чума досягла до 544-му році, тоді в одному тільки Константинополі щодня вмирало до 5 тисяч осіб. Візантійський історик Прокопій Кесарійський писав:

"Від чуми не було людині порятунку, де б він не жив - ні на острові, ні в печері, ні на вершині гори. Багато будинків спорожніло, і траплялося, що багато померлі через брак родичів або слуг лежали по кілька днів несожжённимі. В цей час мало кого можна було застати за роботою. Більшість людей, яких можна було зустріти на вулиці, були тими, хто відносив трупи. Вся торгівля завмерла, все ремісники кинули своє ремесло".

Майже 70% населення Константинополя вимерло. Уяви, що живеш в місті, де таке відбувається. Кожен день бачиш, як тіла мерців везуть центральними вулицями. Їх буквально тисячі в день. Постійно і всюди йдуть похорони, періодично виносять когось із сусідів. Скоро і за тобою зайдуть...

2. Чорна смерть

Чорна смерть, або чорний мор, - це друга в історії пандемія чуми. Почалася в 1346-м, а її окремі спалахи тривали аж до XIX століття. Чорна смерть залишила свій слід в історії Європи, наклавши відбиток на психологію, культуру і навіть генетичний склад населення. З'явившись на узбережжі Каспійського моря, чума поширилася по всій Євразії і Північній Африці.

Таке поширення чума отримала через неефективність середньовічної медицини. Релігійні інститути, борючись з чумою, сприяли тільки її поширенню. Відродилися забобони, язичницькі культи жертвоприношень, та й сама церква займалася гоніннями. Відбувся сплеск релігійного фанатизму, що вилився в полювання на відьом. В результаті населення Європи знову скоротилося вдвічі.

До речі про відьом: можеш подивитися фільм 2011 року «Час відьом» - ймовірно, це останній нормальний фільм з Ніколасом Кейджем. Події розгортаються в цей самий період. Незважаючи на середній бюджет, картинка виглядає атмосферно, та й каст в цілому непоганий.

3. Холера

Руйнівні спалахи холери відбуваються в нашій історії періодично. Про цю хворобу відомо як мінімум ще з II століття. Також відомо, що джерелом завжди є долина Гангу - головної річки Індії. Люди взагалі такі створіння, що, збираючись разом, обов'язково хворіють чимось абсолютно пекельним. У випадку з Гангом додається ще й навмисне його забруднення.

Ганг - одна з найбрудніших річок в світі, що не дивно. Навіть сьогодні, в XXI столітті, в Індії є священне місто Варанасі. Щоб відправити небіжчика в шлях найбільш комфортно, його тіло потрібно принести на набережну, кремувати і прах пустити по річці. У бідних людей не вистачає грошей на нормальну кремацію, і в підсумку по річці курсують напівобсмажені тіла, що розкладаються. Можете самі подивитися, як йдуть приготування.

Перша справжня пандемія холери сталася в 1817 році - вона охопила всі без винятку країни Азії. Кількість жертв невідома, адже хто там буде вважати індусів або китайців, але точно мільйони людей. До Європи на цей раз не дійшло завдяки аномально холодної зими, яка зупинила багато торгових маршрутів. Однак наступний спалах вже проникл не тільки в Європу, але навіть в США - на континент взагалі в іншому кінці світу.

У Росії пік епідемії припав на 1830-і - у нас вже тоді було багато антипривівочников. Люди в селах вважали загони, які займалися дезінфекцією колодязів хлорним вапном, за отруйників. Тоді багато дезінфекторів опинилися на вилах, а іноді справа доходила до справжніх холерних бунтів.

4. Іспанський грип

Іспанка стала наймасовішою епідемією грипу в історії людства. У 1918-1919 роках в усьому світі іспанкою було заражено близько 550 мільйонів людей - це майже третина від усього населення. З них приблизно кожен сьомий вмирав. Таким чином, іспанський грип викосив 5% популяції людей і став однією з найбільш масштабних катастроф в історії людства.

Епідемія почалася десь в окопах в останні місяці Першої світової війни. Тяготи війни - це в першу чергу антисанітарія, скупченість військових таборів і таборів біженців, погане харчування. Ніби жахів самої війни було мало - тут ще й хвороба прийшла, кількість жертв якої дуже швидко перевищила число жертв самої війни. Масштаби пандемії були такі, що в деяких містах рахунок трупів знову перевалив за позначку тисячі в день. У Кейптауні машиніст поїзда заявив про смерть шести пасажирів на ділянці всього в п'ять кілометрів. В Австралії лікар нарахував за одну годину на одній тільки вулиці 26 похоронних процесій.

Іспанка так називається за місцем максимального сплеску - Іспанії. 40% населення країни було заражено, в тому числі і король Альфонсо XIII, який, втім, вижив. В результаті технологічного прогресу з'явилися поїзди, пароплави, дирижаблі. Люди стали набагато мобільнішими, ніж раніше, і в усьому світі залишилося тільки одне незаймане іспанкою населене місце - острів Маражо в гирлі Амазонки. Тепер ти знаєш, куди рухатися в разі зомбі-апокаліпсису.

5. Індіанське вимирання

Всього кілька сотень конкістадорів нібито знищили цілу імперію ацтеків, завоювали всю Мезоамерики. З одного боку, ніби все так, але з іншого - і не зовсім так. Справа в тому, що приблизно 70-80% населення всієї Центральної Америки загинуло не від іспанських рушниць і мечів, а від європейських хвороб, що прийшли з іспанцями.

Європа, переживаючи численні епідемії і пандемії, поступово виробляла імунітет. До XVI століття європейці пережили кілька видів чуми, прокази, тифу та інше. Всякий раз ці пандемії викошували мало не половину населення. Тепер уяви, що до індіанців прийшло все це разом і відразу. Природно, рівень смертності наближався до 100%, вбиваючи буквально під нуль цілі міста.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини