"Підтримати"
Новини
Всі новини

Володимир Мономах - випускник Оксфорда і гордість Київської держави

В історії України є великі і дивовижні особистості, якими можна і потрібно пишатися. Сьогодні поговоримо про одного з перших керівників стародавньої держави - про Великого князя Київського Володимира Мономаха.

Він народився в 1053 році і був сином Переяславського князя Всеволода Ярославовича і візантійської княжни Марії з роду Мономаха, за що й отримав прізвище Мономах. Таким чином, по жіночій лінії він був прямим нащадком древніх римських імператорів, а по батьківській - онуком Великого князя Київського Ярослава Мудрого.

Володимир провів дитинство в Переяславі, після смерті матері в 1067 році він стає князем Київським. У 1070 році він одружується на Гіті - дочці англійського короля Гарольда, який загинув в битві з норманами в битві при Гастінгсі в 1066 році. З Гітой Володимир познайомився ще в юному віці, коли навчався в Оксфорді. Після смерті батька, родичі перевезли Гіту до Швеції, звідти Володимир і забрав її в дружини.

У 1078 році батько Володимира Всеволод стає Великим князем Київським, а Володимир отримує в правління Чернігівське князівство. У своїй діяльності Всеволод завжди спирався на сина Володимира, який сотні разів приїжджав на консультації з батьком до Києва, всього за день долаючи шлях на коні з Чернігова.

Коли Київським князем стає Святополк, Володимир Мономах поступається Чернігівське князівство і вступає у володіння Переяславським, яке сусідило з численними племенами половців. Розуміючи всю небезпеку від кочівників, Володимир Мономах багато зробив для об'єднання сил зі своїми сусідами - Київським та Чернігівським князівствами для спільної боротьби з кипчаками (половцями). Він організовує спільні походи русів в 1103, 1107, 1109 і 1111 рр., у яких громить половецькі орди. Одна з них - Придніпровська, під назвою Кай, змушена була тікати на Кавказ. Це не заважає Володимиру Мономаху після смерті дружини Гіти одружитися вдруге на дочці одного з половецьких ханів.

У 1113 році, після смерті князя Київського Святополка, городяни піднімають величезнуе повстання. Вони незадоволені своїм соціально-економічним становищем і вимагають на Київський престол саме Володимира Мономаха. Володимир зволікає, так як знає, що за черговістю є спадкоємці старші, ніж він, однак ті не наважуються висунути свої вимоги на престол. Мономах стає Великим князем Київським. Йому 60 років, він має великий управлінський досвід і, як мудрий государ, проводить реформи. Перш за все, він змушує знизити відсотки за позиками, потім скасовує інститут холопства за борги. Всі ці зміни увійшли в звід законів "Руська правда" під назвою Статут Мономаха. У політичній сфері він відновлює силу централізованої держави з центром у Києві, яке успішно функціонувало за його діда Ярослава Мудрого. Він проводить активну зовнішню політику, встановивши довірчі відносини з Візантією. Урізує апетити своїх сусідів - королів Малопольщі та Угорщини.

У 1118 він пише "Повчання" дітям, з тією метою, щоб князівські нащадки знали, як себе шляхетно вести і не повторювали його помилок.

Потрібно особливо відзначити вигадану історію з шапкою Мономаха, якій коронували Московського царя Івана Грозного і наступних самодержців, аж до останнього імператора з родини Романових - Миколи Другого.

Ніякої шапки від Візантійського імператора Костянтина - останнього з царського роду Мономаха - князь Володимир не отримував. Той помер, коли Володимирові було всього два роки. Просто Кремлю хотілося якось обґрунтувати придуману спадкоємність московських самодержців і візантійських імператорів, щоб знайшлося підтвердження догмі, що нібито Москва після захоплення Константинополя турками стала "третім Римом", а четвертому, на їхню думку - не бути.

Насправді ця шапка була зіткана Самаркандської майстрами через сто п'ятдесят років після смерті Володимира Мономаха і подарована одним з монгольських ханів Московському князю Івану Калиті.

А ось дійсно цікаво, що син Володимира Мономаха і Гіти Мстислав був одружений на дочці шведського короля, а їх дочка вийшла заміж за датського короля, якому вона народила сина Вольдемара, що згодом став правителем Датського королівства. Свою сестру Володимир Мономах видав заміж за імператора Німецької імперії.

Ну і, нарешті, в історії Київської держави (Київської Русі) Великий князь Володимир Мономах залишився зразком доброчесності та державної мудрості, а його непростий, але славний життєвий шлях - тому підтвердження.

Джерело: newsrepublic
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини