"Підтримати"
Новини
Всі новини

Північний магнітний полюс занадто швидко рухається в бік архіпелагу Північна Земля

Північний магнітний полюс планети рухається від арктичного узбережжя Канади в сторону архіпелагу Північна Земля. Причому відбувається це настільки швидко, що вченим довелося в екстреному порядку випускати нову версію Всесвітньої магнітної моделі (WMM), на якій заснована вся сучасна навігація - від систем управління морськими судами до карт Google у вашому смартфоні.

Зазвичай WMM оновлюється раз в п'ять років, і в останній раз це відбувалося три з половиною роки тому. Однак в кінці 2018 року магнітний полюс перетнув міжнародну Лінію зміни дат і «офіційно» перемістився в Східну півкулю. Зсув магнітного полюса призводить до спотворень при побудові маршрутів.

Всесвітня магнітна модель є основним орієнтиром для військових кораблів і літаків, які через помилки можуть випадково зайти в чужий водний або повітряний простір і спровокувати дипломатичний скандал. Торгові та пасажирські судна також будують маршрути на основі WMM, але наслідки їх відхилення від заданого курсу зазвичай не такі драматичні.

Крім того, «офіційна» магнітна модель задає координати для підводних човнів, комерційних авіаліній, а також космічних супутників, пошуково-рятувальних операцій і так далі.

Наприклад, на її основі присвоюються номери злітно-посадочних смуг. З моменту спорудження аеропорту в Денвері - найбільшого в Північній Америці - магнітний полюс змістився щодо географічного вже на 2,5 градуса.

Вочевидь, зміни відбуваються в зовнішньому ядрі нашої планети, проте вчені знають про нього досить мало. Імовірно, воно складається з залізо-нікелевого сплаву, який знаходиться в рідкому стані і рухається, утворюючи магнітне поле.

Про те, що магнітний полюс безперервно рухається, нам було відомо і раніше - з тих пір як в 1831 році його вперше заміряв британський моряк і дослідник Джеймс Кларк Росс, на острові Бутія в Канадському архіпелазі.

Джерело: https://www.bbc.comПриєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини