"Підтримати"
Новини
Всі новини

Нам потрібно більше газу, що для цього робить Кабмін

Глава Кабміну Денис Шмигаль каже про інтеграцію України у європейську газотранспортну систему та очікує від Національної акціонерної компанії Нафтогаз України збільшення видобутку газу на 10% вже у 2021 році. Про це повідомляється на сайті уряду.

"Відсутність розвитку власного видобутку газу - злочин проти держави. Ми уклали вісім угод про розподіл продукції, маємо KPI для Нафтогазу щодо збільшення власного видобутку, мінімум, на 10% в цьому і наступному році. Це наша стратегія з енергонезалежності", - заявив прем'єр-міністр.
За його словами, Україна близька до інтеграції в Європейську мережу системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E), учасниками якої є 43 системних оператори з 36 країн.
Як повідомлялося раніше, за підсумками вересня обсяг транспортування газу з Євросоюзу в Україну склав майже 665 млн кубометрів - це рекордний показник з початку 2021 року. Експорт разом з реекспортом природного газу з України в країни Європи зріс у 3,5 разу і склав 264 млн кубометрів.
* * *
Опалювальний сезон в 2021/2022 році може пройти напружено через європейську газову кризу. Запасів блакитного палива в ПСГ недостатньо, попередив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Ситуація може мати наслідки для України, оскільки в ЄС спостерігається катастрофічна нестача газу в сховищах, передає УНІАН. 
"Величезна робота йде в напрямку визначення, як пройти цю зиму. Ми розуміємо, що зіткнулися з надзвичайно складним газовою кризою. Він не український, він загальноєвропейський, ймовірно, вплине на весь світ", - заявив Шмигаль.
Як повідомили в "Укртрансгаз", за станом на початок жовтня Україна закачала в свої сховища 18,8 мільярда кубів газу, близько чотирьох мільярдів з них належать іноземним компаніям і просто зберігаються в українських ПСГ.
На підставі договору між Угорщиною і "Газпромом" 27 вересня припинився реверс газу.
4 жовтня 2021 року Україна припинила закачування природного газу в свої підземні сховища, закачавши 18,875 млрд куб. м газу.
5 жовтня 2021 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що прямих переговорів з Росією про прямі поставки газу Україна не веде.
Україна відмовилася від прямих закупівель природного газу у російського "Газпрому" з 25 листопада 2015 року.
30 грудня 2019 року НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали контракт про транзит газу строком на 5 років. Обсяги поставок газу для транзиту по українській ГТС становили 65 млрд куб.м в 2020 році і 40 млрд куб.м в 2021-2024 роках.
4 лютого 2016 року Верховна Рада забезпечила компанії «Укртрансгаз» можливість проведення операцій з приймання-передачі газу між газотранспортними системами (ГТС) суміжних країн без його фізичного переміщення трубопровідним транспортом. Даним законом були внесені зміни до митного кодексу і введені нові поняття: заміщення природного газу (бекхол), оперативний балансуючий рахунок (ОБС), обсяг балансування природного газу (для цілей ОБС); балансуючий обсяг між точками «входу» і точками «виходу». Також законопроект передбачав можливість митного контролю та оформлення таких операцій.
У 2016 році «Укртрансгаз» підписав угоди про співпрацю в транспортуванні і зберіганні природного газу в українських ПСГ з компаніями TrailStone Energy LLC, DufEnergy Trading SA і Engie. У компанії заявляли, що європейські трейдери можуть зберігати до 15 млрд кубометрів газу, що становить близько половини обсягу всіх ПСГ компанії в Україні.
22 березня 2017 року Мінфін вніс зміни до Порядку та строків митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом, передбачивши в ньому механізми оформлення віртуального реверсу природного газу та зберігання газу в підземних сховищах в режимі митного складу. Про це йшлося в наказі відомства №292 від 27 лютого, зареєстрованому Міністерством юстиції 22 березня.
Даним наказом були створені законодавчі умови, що дають можливість європейським компаніям замовляти в «Укртрансгазі» послуги зі зберігання газу на період до 3 років.
* * *
Україна близька до інтеграції в Європейську мережу системних операторів передачі електроенергії, учасниками якої є 43 системних оператори з 36 країн. Вже взимку в Україні в тестовому режимі проведуть відключення енергосистеми від російської. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час години запитань до уряду у Верховній Раді в п'ятницю, 8 жовтня.
Приєднання до європейської енергетичної системи має відбутися в 2023 році.
«Ми готуємося до синхронізації нашої енергосистеми з європейською енергосистемою ENTSO-E. Зараз це один з найголовніших проектів для нашої енергетики», - сказав міністр.
Цієї ж зими енергосистема України має пройти тестовий період роботи в ізольованому режимі. А до кінця 2022 року енергосистема увійде в паралельну роботу з європейською енергосистемою, «а в 2023-м - на повноцінну роботу синхронно з європейською».
* * *
Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) перерахував держкомпанії Укртрансгаз перший транш компенсації за втрату контролю над газотранспортною системою (ГТС). Розмір першого траншу – 27 млрд грн. Другий транш у розмірі 20 млрд грн "дочка" НАК Нафтогаз України має отримати до 1 грудня. Про це повідомили LIGA.net два високопосадовця-співрозмовника – один в ОГТСУ, інший – в Укртрансгазі. 
За словами співрозмовника з ОГТСУ, оплата компенсації сталася в понеділок, 4 жовтня, на виконання розпорядження Кабінету міністрів №1011 від 27 вересня. У документі загальну суму компенсації не вказано. Але, за даними співрозмовника LIGA.net з ОГТСУ, йдеться про 47 млрд грн. Це 82% від доходу компанії за 2020 рік.
"Згідно з підписаною угодою (між Укртрансгазом і Оператором ГТС – Ред.), було виплачено тільки першу частину – 27 млрд грн. Друга частина – 20 млрд грн – мала бути оплачена до 1 грудня", – уточнив співрозмовник.
За його даними, держкомпанія виплатила всі кошти, які були на рахунках оператора ГТС. "Більше грошей немає. Потрібно брати кредити на другу частину (компенсації – Ред.)", – додало джерело.
У січні 2021 року Укртрансгаз передав в межах анбандлінга газотранспортну систему компанії Оператор ГТС України. Сама ОГТСУ перейшла у володіння компанії Магістральні газопроводи України (МГУ) – в липні МГУ перейшла від Міністерства фінансів в управління Міністерства енергетики. При анбандлінгу Укртрансгаз та МГУ підписали спеціальну угоду, яка передбачає виплату Укртрансгазу "упущеної вигоди". За умовами договору, МГУ мала виплачувати "дочці" Нафтогазу по 15 млрд грн протягом 10 років, уточнював в інтерв'ю LIGA.net в.о. глави Укртрансгазу Сергій Перелома. 27 вересня Кабмін вніс зміни до цього договору і схвалив пропозицію Нафтогазу замінити в цьому контракті МГУ на Оператора ГТС.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме