"Підтримати"
Новини
Всі новини

Три головних тренди 2016 року. - Кореспондент Forbes

Три главных тренда 2016 года. - Корреспондент ForbesНовий рік – хороший привід для того, щоб згадати пройдене і задуматися про майбутнє. В останні роки я писав, як хмарні технології змінять IT-індустрію, як розвиваються інтерфейси та виникають нові екосистеми. Здається, ми перебуваємо напередодні великого перелому, який змінить наш світ.

Тим не менш, у цьому році я не можу згадати нічого дійсно нового, що зробить істотний вплив на світ. Так, зароджується економіка спільного споживання, роботи забирають у нас робочі місця і ми, здається, стаємо свідками нової індустріальної революції, однак всі ці речі з'явилися не сьогодні. По суті, вони є продовженням попередніх тенденцій.

Це зовсім не означає, що сьогодні не розробляються якісь важливі продукти. Зокрема, людство вступає в нову еру боротьби з раком, продовжує робити успіхи у сфері зберігання енергії, а розробки штучного інтелекту переходять на відкритий код. Навряд чи ці речі увійшли у ваш список найбільш очікуваних трендів року, проте саме вони потенційно можуть змінити наше життя.

Нова віха в боротьбі з раком

З точки зору минулого покоління ми демонструємо стійкий прогрес в боротьбі з раком, покращуючи рівень виживання приблизно на 1% щорічно. З часом це суттєво змінило ситуацію: сьогодні рівень виживання при захворюванні на рак становить майже 70%, а в таких найбільш поширених видах цієї хвороби, як рак грудей або простати, виживання може досягати 90% і 100% відповідно. І завдяки двом важливим проривам останнього часу ми, здається, виходимо на новий рівень боротьби проти цієї хвороби.

Серйозні загрози часто призводять до виникнення технологій, які можуть вплинути на економіку всього світу

Перше – це цільові ракові терапії, засновані на геномному тестуванні. Замість того, щоб покладатися на метод проб і помилок, в рамках якого лікар спочатку використовує первинні процедури, а потім переходить до вторинних та третинних, використання нових технологій дозволяє ідентифікувати пухлини генетично. Завдяки цьому найбільш ефективне лікування визначається значно швидше. Цей метод надав вражаючий ефект не тільки на показники виживаності пацієнтів, але і на скорочення шкідливих побічних ефектів.

Ще більш перспективним є поява нових імунонотерапій, які допомагають нашому організму атакувати ракові клітини. Такі терапії продовжували життя навіть найскладнішим пацієнтам. Деякі люди, яким лікарі давали лише кілька місяців, не тільки вижили, але і за кілька років вилікувалися від раку.

У пошуках надпотужної батареї

Поновлювані джерела енергії – колись прерогатива любителів природи та відчайдушних мрійників - знайшли нових шанувальників. Такі важливі інвестиційні банки, як Lazard і Barclays, прогнозують, що сонячна та вітряна енергія до кінця десятиліття досягнуть мережевого паритету, тобто зможуть конкурувати на ринку без державної підтримки та субсидій. Тим часом Citibank випустив звіт, де описує нинішній газовий бум як «перехідний етап на шляху до низьковуглецевого майбутнього».

Тим не менш, незважаючи на весь ентузіазм, між нами та нашою енергетичною утопією лежить величезна прірва під назвою «мінливість». На відміну від викопних видів палива, ми не можемо отримати доступ до відновлюваної енергії за першим запитом. Нам необхідний дешевий спосіб зберігання енергії на той випадок, коли вітер не віє, і сонце не світить. Єдиний спосіб добитися цього – створити набагато більш ефективні батареї.

З цією метою був утворений консорціум національних лабораторій університетів та приватних підприємств, який відродив напівпровідникову промисловість США і поставив перед собою амбітну мету протягом найближчих 5 років створити батарейки, які будуть в п'ять разів могутніше і в п'ять разів дешевше існуючих. Це буде по-справжньому революційним досягненням. Директор консорціуму Джордж Крабтрі нещодавно заявив, що очікує створення робочих прототипів протягом найближчих двох з половиною років. Потрібно почекати і подивитися, що з цього вийде.

Відкритий код в розробках штучного інтелекту

Мрія про штучний інтелект виникла майже 60 років тому під час серії конференцій в Дартмуті, де були такі світила, як Марвін Мінський, Клод Шеннон і Джон Маккарті. Тоді вони думали, що починають 20-річний проект, однак згодом виявилося, що вони сильно недооцінили складність подібних починань.

Тим не менш, їхні зусилля принесли свої плоди. З'явилися такі системи індустріального масштабу, як IBM Watson, а також додаток Google Maps і голосовий пошук. Сьогодні ми чекаємо від додатків, що вони будуть в змозі грамотно радити нам, куди йти і що робити. Ще 10 років тому подібне здалося б науковою фантастикою.

Розробка штучного інтелекту вийшла на новий етап. IBM, Google і Facebook зробили важливі технології машинного навчання відкритими, так що тепер кожен бажаючий має до них доступ і може при бажанні (і за умови наявності необхідних навичок) їх удосконалити. Роб Томас, віце-президент IBM по розвитку, сказав мені, це може вивести розробки у сфері штучного інтелекту на значно вищий рівень.

«Використання відкритого коду в нашому двигуні машинного навчання дозволяє збільшити кількість людей, які покращують його можливості, від тисяч внутрішніх інженерів до десятків тисяч, а з часом і до сотень тисяч інженерів, які використовують відкритий код», - говорить Томас.

Вперед у майбутнє

Більшість новин останнім часом сумні. Стагнація економіки, глобальні терористичні мережі, зміна клімату і, час від часу, привиди глобальної пандемії – від вірусу Еболи до стійких до антибіотиків бактерій. Але не варто забувати, що раніше людство справлялося навіть з більш серйозними викликами і продовжує активно розвиватися.

До того ж, виклики часто призводять до виникнення технологій, які можуть вплинути на економіку окремої держави або навіть всього світу. Ці технології визначають наше майбутнє. Створення парового двигуна призвело до промислової революції, яка помітно підняла рівень життя людей. Поява методу лікування віспи призвела до виникнення імунології, яка продовжує захищати нас від різних захворювань.

Саме тому описані вище прориви, на які можна сподіватися в 2016 році, змінять наш світ – якщо, звичайно, вони здійсняться. Тому замість того, щоб концентруватися на нових бізнес-моделях, вірусних додатках та інших гарячих трендах цього року, варто придивитися до того, що може змінити наші уявлення про світ і наше життя в цілому.

Грег Сателл на НВ
Кореспондент Forbes, екс-співдиректор видавницького холдингу KP Media

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини