"Підтримати"
Новини
Всі новини

Мавпа може перетворитися на людину: китайці прищепили до мозку тварини людський ген

Китайські дослідники створили генетично модифікованих макак-резусів – їм "прищепили" людський ген, який бере участь в розвитку мозку. Про це повідомляє CNN. Дослідники занепокоєні ризиками та етичністю таких експериментів.

Людський ген успішно "прищепили" ембріонам 11 мавп за допомогою вірусних векторів. Це своєрідний інструмент доставки генетичного матеріалу, який створюють зі знешкоджених вірусів.

Як з’ясувалось, у генно модифікованих макак були вищі когнітивні здатності - вони краще проходили тести на пам'ять і розпізнавання образів. Втім, мозок у мавп більшим не став.

Дослідження, проведене кількома університетами і очолюване Інститутом зоології Куньмін на південному заході Китаю, було покликане пролити більше світла на еволюційний процес, який привів до людського інтелекту.

"Розмір мозку і когнітивні навички є найбільш радикально зміненими рисами людини під час еволюції, і все ж генетичні механізми, що лежать в основі цих специфічних для людини змін, залишаються неясними", - йдеться в доповіді авторів дослідження.

Робота китайських учених спричинила шквал критики західних дослідників. Так, генетик з Колорадського університету Джеймс Сікела сказав, що це "дуже ризикований шлях" і заявив про неетичність таких досліджень.

Інша науковиця Жаклін Гловер порівняла експеримент з науково-фантастичним антиутопічним фільмом "Планета мавп", в якому надрозумні примати скидають з "п'єдесталу" людей.

"Зробити їх подібними до людей – значить завдавати шкоди. Де вони будуть жити і що робити? Не створюйте істоту, яка не може вести повноцінне життя за жодних умов", - сказав Гловер.

Після скандалу один із провідних авторів дослідження Су Бін заявив, що експеримент був розглянутий етичним радою університету і спирався не тільки на передову китайську та міжнародну наукову практику, а й на міжнародні стандарти в галузі прав тварин. За словами автора, подібні дослідження можуть наблизити людей до лікування багатьох хвороб і станів – наприклад, аутизму.

Уже вдруге за лише півроку виникає суперечка у науковому товаристві через експерименти з генами у Китаї. У листопаді 2018-го китайський вчений заявив, що йому вперше вдалося відредагувати геном людського зародка і народжені в результаті дівчинки-близнюки мають вроджений імунітет до зараження ВІЛ.

Тим часом біотехнологічна промисловість Китаю стрімко розвивається порівняно з аналогічними компаніями на Заході, і зустрічає дуже небагато юридичних перепон. У Китаї є положення про використання тварин для досліджень лабораторії, проте немає жодних законів, що регулюють клонування тварин. Так, там успішно працює фабрика з клонування домашніх тварин, а на початку минулого року лабораторія Шанхаю представила перших у світі клонів мавпи.

Джерело: CNN Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини