"Підтримати"
Новини
Всі новини

8 января Кельн, "Майн Кампф" и Дуда

8 січня: Кельн, "Майн Кампф" і Дуда1. Головною новиною останніх днів, яка по-справжньому сколихнула Європу, продовжує залишатися історія про погроми, вчинені вихідцями з Близького Сходу в Кельні, Гамбурзі, Штутгарті та низці інших міст. Сьогодні з'ясувалося, що більшість ідентифікованих погромників у Кельні були шукачами статусу біженця, які прибули в Німеччину зовсім нещодавно. Самі поліцейські розповіли, що головною метою цієї акції були «сексуальні розваги», а не пограбування. Влада, зіткнувшись з обуренням суспільства, вперше заговорила про можливість депортації злочинців, проте дискусія зараз вже йде не про конкретних інциденти, а про політику прийому біженців у цілому – її ризики та доцільність. Цілком можливо, що після Кельна в цій сфері стануться серйозні зміни.

2. Самі німці, до речі, не стали чекати, поки влада усвідомить масштаби проблеми. У Дюссельдорфі та інших містах з'явилися спільноти, учасники яких об'єднуються в дружини для охорони порядку взагалі і жінок, зокрема під час проведення масових заходів. Поліція вже висловила незадоволення, оскільки до таких об'єднань часто записуються люди ультраправих переконань, які часто перегинають палицю, «охороняючи порядок». Але тут більш цікава реакція німецького суспільства: поки незначна частина людей після Кельна почала відчувати невпевненість у силах правоохоронців, які не зуміли запобігти погрому.

3. Після повідомлень про неполіткоректний шабаш біля Кельнського собору з Фінляндії надійшли новини про те, що дещо подібне готувалося і там. Поліція Гельсінкі, дізнавшись про акцію, спрацювала на випередження. У тунелі поблизу місцевого залізничного вокзалу заблокували близько тисячі біженців (здебільшого, з Іраку), які вже почали нападати на жінок. Великого числа постраждалих вдалося уникнути, оскільки хулігани, помітивши поліцію, розбіглися. Затримано кілька людей. Які висновки зроблять спокійні фіни, поки невідомо. Я би для початку нагородив тих, хто заздалегідь з'ясував, що «гості столиці» замислюють лихе.

4. Зовсім випадково на тлі всіх цих подій сьогодні в Німеччині в продаж уперше за багато десятиліть надійшла книга Адольфа Гітлера «Моя боротьба». Видання містить безліч коментарів і анотацій, покликаних викрити дурість і небезпеку висловлюваних у книзі ідей. Всім бажаючим ознайомитися з думками фюрера, викладеними у письмовій формі, доведеться заплатити 59 євро. Я б поскупився...

5. До речі, засновнику Третього рейху напевно сподобався б небанальний рекламний ролик, який зчинив багато галасу в Таїланді. Суть його така: якщо у тебе шкіра біла, то життя твоє – успіх і багатство. А якщо темна – то навпаки. Ну і під завісу з'являються спеціальні пігулки для відбілювання шкіри. Не дивно, що відразу після публікації в країні і світі здійнявся скандал: виробника звинуватили в неприхованому расизмі. Той вибачився, ролик видалив, але мета, думаю, була досягнута. Тепер про меседж ролика і чудодійні пігулки знає весь Таїланд і навіть околиці. Сподіваюся, до речі, це не буде сприйнято як реклама. Зрештою, в Україні і околицях люди, як правило, навпаки, мріють засмагнути, безжально засмагаючи влітку на пляжах, а взимку – в соляріях.

6. Зовсім дивні речі кояться останніми днями в Польщі, де місцевий уряд запустив повзучий наступ на основи вільного суспільства. Після встановлення однопартійного контролю над парламентом, урядом і (частково) Конституційним судом, влада країни, зрозуміла, взялася за вільну пресу. За класичним сценарієм, першими під роздачу потрапили державні ЗМІ. Президент Дуда підписав закон, згідно з яким ключові призначення у ЗМІ, які належать державі, будуть прерогативою урядового міністра, а не незалежної Національної ради з телерадіомовлення. Загалом, зрозуміло, що буде далі: неугодних журналістів звинуватять у «необ'єктивності» і звільнять, призначивши на їхнє місце «своїх». Але цього буде мало: під різними приводами почнеться «наїзд» на приватні незалежні ЗМІ. Причому скаржитися буде нікуди: судову систему завбачливо поставлено під контроль панівної партії. Всім цим польським справам приділяється не так багато уваги, як кельнським, але, на мій погляд, потенційно вони набагато небезпечніші. Це, до речі, розуміють у Європі, де вже лунають украй стривожені голоси.

7. Якщо ви – великий фінансовий ділок, то наступна новина напевно припаде вам до душі. Внаслідок енергійних дій китайської фінансової влади (девальвації нацвалюти) сьогодні вдалося зупинити катастрофічне падіння індексів на Шанхайській біржі. Справа ця серйозна, оскільки напередодні слідом за Шанхаєм посипалися індекси і в інших країнах, включно з головним – Dow Jones у Нью-Йорку. Я в цих питаннях не дуже добре розбираюся, але, як песимісту, мені чомусь здається, що вжиті Пекіном заходи дадуть лише тимчасове полегшення, оскільки проблеми китайської економіки – досить глибокі, маніпуляціями з курсом юаня їх так просто не вирішити.

8. Не дуже розумію, як так сталося, але один з найближчих соратників Віктора Януковича – Андрій Портнов – сьогодні оголосив, що з нього знято санкції ЄС. Навіть більше того, йому ще й гроші виплатять. Щоправда, є підозра, що це сталося завдяки підтримці старих друзів Портнова в Києві. Мабуть, у ситуації повинні розбиратися юристи та фахівці. Напевно там є якісь тонкощі й підводне каміння, не помітні на перший погляд. Але от особисто в мене при читанні цієї новини брови мимоволі полізли вгору. Так, до речі. Портнов вважає, що його випадок може стати прецедентом, завдяки чому всі дружки Януковича, та й він сам, можуть отримати право кататися по Європах. Чортзна-що діється.

9. Ну й останнє на сьогодні: фізики з Единбурга сьогодні наблизилися до того, щоб зробити водень металевим. Якщо я правильно розібрався в темі, то в перспективі це може обернутися створенням надплинних і надпровідних матеріалів, які будуть зберігати ці свої властивості лише при -30С. Це, своєю чергою, може призвести до революції в електроніці.

Іван Яковина
Кореспондент НВ, колишній співробітник онлайн-ресурсу Лента.ру

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини