"Підтримати"
Новини
Всі новини

Сіверський Донець під час війни. Що відбувається з річкою та які є загрози екології

Сіверський Донець — найбільша річка сходу України. З початку повномасштабного вторгнення росії у її басейні проходять активні бойові дії. Як це може вплинути на екологічну ситуацію в регіоні? 

Війна в Україні — це смерті цивільних та військових, руйнування інфраструктури та цілих міст. А ще — знищення екосистеми: лісів і річок. Можливо, на тлі людських жертв питання екології можуть здатися не такими значними на цю мить. Але в довгостроковій перспективі порушення екосистеми в результаті бойових дій можуть позначитися не менш згубно, ніж артилерійські обстріли та авіанальоти. 

Внаслідок російської військової агресії на сході України просто зараз знищуються гектари лісів та забруднюються водні ресурси.

Найбільша водна артерія регіону — Сіверський Донець. Річка проходить через три області: Харківську, Донецьку та Луганську. За місяці бойових дій на всій її протяжності велися і ведуться бої. І це позначається на стані річки.

Одна з найбільших змін у навколишньому середовищі, що сталася через російсько-українську війну, — це руйнування одного із затворів греблі Оскільського водосховища на кордоні Харківської та Донецької областей, яке сталося 2 квітня. Близько 355,5 млн кубічних метрів води вивільнилися з водоймища, що призвело до підняття рівня Сіверського Дінця й оголило близько 9000 гектарів замуленого дна водосховища.

Оскільське водосховище було збудовано з метою регулювання рівня води в каналі Сіверський Донець-Донбас. Тобто це водосховище безпосередньо пов'язане з водозабезпеченням переважної більшості населення Донецької та Луганської областей.

Такі раптові зміни, на думку екологів, порушили стабільність та поставили під загрозу подальшу роботу водопостачання регіону Донеччини.

Останнім часом у мережі почали з'являтися знімки Сіверського Дінця в районі Святогірська, на яких видно, що зараз річка, навпаки, значно обміліла. На думку експертів, це теж було викликано руйнуваннями гребель у річищі Сіверського Дінця.

Експерт з питань екологічного моніторингу та вимірювання, стану об'єктів навколишнього середовища Максим Сорока вважає, що поки що бити на сполох рано, проте варто уважно стежити за ситуацією.

«Насамперед слід зазначити, що зараз цих територіях через війну не діє жоден з наших гідрологічних постів. А тому, що поширює протилежний бік, не можна вірити в жодному разі. Об'єктивно, за умов, коли йде війна, дуже важливо мати доступ до території для проведення проб та аналізів. Нині це неможливо зробити. Але ми маємо велику кількість різних фотографій. Ми бачимо, наприклад, за опорами мостів, що зараз падіння води в Дінці до 1 метра. Це погано, але не критично», — стверджує Максим Сорока. 

Як розповідає еколог, такі випадки вже були для цього водного басейну. Подібне падіння можна було спостерігати й під час великої гідрологічної посухи два роки тому. Це зараз не є критичним для Сіверського Дінця та екосистеми як такої. Тому на сполох поки що бити не потрібно.

Об'єктивно сказати, буде проблема чи ні, екологи зможуть приблизно наприкінці червня. Якщо й тоді не буде відновлення рівня, можна буде казати, що річка наближається до критичної ситуації.

«Зараз насправді водний стовп ще є, вода не повністю прогрівається. Поки що немає жодної ознаки гіперцвітіння, жодної ознаки кисневого замору риби. Усього цього візуально і за свідченнями очевидців, які ми ще можемо зібрати, поки що немає», — каже Максим.

Якщо все ж таки критичне обміління Дінця відбудеться — це насамперед позначиться на стані заплавних лісів. Екологи попереджають, що ліси, які перебувають у заплаві Сіверського Дінця, безпосередньо залежать від його вод. І зменшення рівня води в річці призведе до їх виродження. Що своєю чергою спричинить ерозію ґрунту.

Звісно, рівень води позначиться і на водопостачанні міст. Яскравим прикладом є припинення подачі води на Слов'янськ. Частина міста живиться безпосередньо із Сіверського Дінця за допомогою Маяцького водоводу. Але з початку червня вода до міста не подається.

Як заявляв голова військової адміністрації Слов'янська Вадим Лях, це сталося через зниження рівня Дінця. Насоси Маяцького водоводу просто не можуть викачувати воду через знижений рівень річки.

Так само обміління Дінця може згубно вплинути й на канал Сіверський Донець–Донбас, який живить водою більшу частину Донецької області.

Зараз можна стверджувати, що на поверхні Дінця є нафтові плями. І це зараз біда для всіх водойм України, які опинилися на території бойових дій. Тому що військова техніка знищується, залишається у воді, після чого паливно-мастильні матеріали потрапляють у воду.

«Потрібно сказати, що забруднення в басейні Сіверського Дінця малих річок та самого Дінця нафтопродуктами відбувається. Це дійсно велика проблема. Тому що чим вища температура, тим менше кисню у воді. І поєднання цього на додачу до зниження рівня води та наявності нафтових плям  це шлях до кисневого замору риби», — додає Максим Сорока.

Набагато серйозніший ризик, який досі зберігається, кажуть фахівці, це підтоплення шахт. 

«Ви знаєте, якщо подивитися на карті, то значна частина Сіверського Дінця проходить по непідконтрольній території. І на цій території велика кількість підприємств, які належали до підприємств підвищеної екологічної небезпеки та мали шламонакопичувачі, технологічні ставки, накопичувачі осадових вод тощо. І якщо ці накопичувачі будуть зруйновані обстрілами, це буде катастрофа. Але тоді ми це дуже швидко побачимо навіть без досліджень», — розповідає еколог.

На жаль, уточнює Максим Сорока, напевно, про це знає і ворог.

Тому є ризик, що окупанти, можливо, відступаючи будуть підривати резервуари, щоб влаштувати справжню екологічну катастрофу. І це справді може статися.

«Я як еколог закликаю всіх прислухатися до адміністрацій та евакуюватись із регіону. Тому що існує не лише військова, а й екологічна загроза. Окупанти справді можуть зробити так, що регіон, принаймні на якийсь час, може стати непридатним для життя», — додає еколог.

Підсумовуючи, Максим Сорока запевняє, що зараз велике екологічне лихо Сіверському Дінцю не загрожує. І на це є кілька причин. Але перш за все Донець не так сильно зарегульований греблями та гідроелектростанціями, як, наприклад, Дніпро. Його водотік більш природний, і руйнування технологічних конструкцій не матимуть на нього глобального впливу. 

Що дійсно може викликати катастрофічний витік води з Дінця — це використання зброї настільки потужної, яка могла б порушити цілісність оболонок карстових порожнин. Таких є досить багато на сході України. Тоді вода теоретично може йти в карстові порожнечі, і це буде непоправна втрата. Проте, хочеться вірити, що використання такої зброї вдасться уникнути.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме