"Підтримати"
Новини
Всі новини

Російський газ в Україні можуть замінити біогаз і біометан

Ключова мета держави полягає в скороченні імпорту енергоресурсів і його подальшому заміщенні за рахунок використання в Україні біогазу і біометану, вважає президент ПрАТ "МХП Еко Енерджі" Олександр Домбровський, пише Інтерфакс-Україна.

"Власний енергетичний ресурс, в тому числі біогаз, биометан, біоенергетика, повинен замістити то, що ми імпортуємо, за що ми платимо валютою, яку ми щороку з економіки країни викидаємо", - сказав Домбровський в ході "круглого столу" в рамках проекту Green Deal на тему "Український биометан: як розпорядитися потенціалом біоенергетики" в агентстві "Інтерфакс-Україна" в п'ятницю.
За його словами, Україна за 30 років незалежності витратила на імпорт природного газу кошти, еквівалентні одному ВВП.
Домбровський зазначив, що біогаз і биометан є "дуже перспективними енергетичними ресурсами" для заміщення імпорту.
"Але тут не повинно бути непрофесіоналізму і популізму, тому що технологія дуже складна", - сказав він.
Глава правління біоенергетичних асоціації України (БАУ) Георгій Гелетуха в свою чергу повідомив про позитивну динаміку в будівництві біогазових установок (зростання з 51 рік тому до 56 до теперішнього часу), проте при цьому вказав, що прориву від біогазу чекати не варто.
Разом з тим Україна, за його словами, могла б експортувати в Європу очищений від значного обсягу СО2 біогаз-биометан, враховуючи, що там є попит на такий газ. Він зазначив, що поки внутрішнє споживання може бути вигідно лише українським металургійним компаніям.
"Хто може купити в Україні биометан дорожче, ніж природний газ, так це наші металурги. На підході європейський податок на СО2 (Carbon Border Adjustment Mechanism, СBAM - ІФ) на імпортну продукцію ... Можливо, їм буде вигідніше декарбонізіроваться тут, щоб не платити податок на викиди СО2 в Європі ", - вказав Гелетуха.
Однак заступник керівника водневого проекту "Регіональної газової компанії" Ігор Гоцик підкреслив, що тиск в газовій системі України, згідно з планом функціонування системи, не може бути збільшено в зворотному напрямку для подачі газу в газотранспортну мережу (ГТС), що відповідно ставить під питання можливість експорту биометана в Європу.
"Ми працюємо з низьким і середнім тиском, коли відбувається поступове зниження тиску (при подачі газу - ІФ) з магістральних мереж в газорозподільні мережі (ГРС). У зворотному напрямку тиск не може бути збільшено, тому що є генеральний план системи, який передбачає зниження тиску саме для розподільних систем... Поточний план функціонування системи не передбачає можливості перекачування природного газу або биометана з ГРС в ГТС", - пояснив Гоцик.
Радник голови правління НАК "Нафтогаз України" з питань розвитку низьковуглецевої бізнесу і Європейського "зеленого" курсу Олексій Рябчин розповів, що всередині "Нафтогоза" вивчається перспектива продажу биометана в Європу, і це питання обговорюється з представниками ТОВ "Оператор ДМСУ", так як на це є попит.
"Наш трейдинговий департамент отримує запит від наших іноземних колег: а чи можете ви це робити (експортувати биометан - ІФ), ми б у вас його купили. Бізнес як працює? Якщо є попит, то потрібно дивитися, як можна зробити цю пропозицію", - зазначив Рябчин.
Гелетуха, в свою чергу, резюмував, що фізична можливість закачування биометана в ГТС може з'явитися при наявності компресора, за допомогою якого стане можливим підключити Біометанові завод до ГТС, але вказав, що таких точок для підключення дуже мало.
"Точок для підключення до ГРС на порядок більше, тому в основному будуть підключатися до ГРС", - сказав глава правління БАУ.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини