"Підтримати"
Новини
Всі новини

Арабіка і робуста: в чому різниця і якими бувають кавові зерна

Для кожного любителя кави цей напій свій власний, цінується з різних причин. Одному плювати на смак, на нотки аромату, кава для нього - стимулятор, паливо, що дозволяє витягти себе за шкірку з ліжка і відправити у справах. Для іншого кава - це капучино або латте, ніжні напої, що викликають асоціації з шоколадом, за якими легко забути про суєту і розслабитися. Ну, а третьому важливі шляхетна гіркота і кислинка, розбирати нюанси яких він може годинами безперервно.

Щоб вибрати в магазині або кав'ярні ту каву, який найбільше підходить вашому уявленню про напій, потрібно розібратися, в чому різниця між основними видами зерен.

Для початку, варто відзначити, що кава поділяється за видами (всього два основних), і сортам.

Вид - це більш загальне поняття. В один вид входить безліч сортів кави. Зерна різного виду відрізняються разюче (як, наприклад, кішки з собаками), в той час як різниця між сортами - це вже деталі смаку і аромату (як у собак різних порід). Однак, як пекінес здалеку схожий на кішку, так і кавовим сортам ніщо не заважає відрізнятися настільки, щоб бути схожим, при поверхневому знайомстві, на каву іншого виду.

Але в більшості випадків, купуючи кавові зерна виду робуста, їх з арабікою не сплутаєш. Аж надто впадає в очі різниця (так-так відрізнити зерна різних видів можна навіть на око).

Робуста

Якщо перед вами маленькі, майже круглі зерна з прямою борозенкою посередині - швидше за все це робуста. Для плантаторів цей вид всім хороший - він невибагливий, виживає в найбільш недружніх умовах, і злива, і палюче сонце йому тільки на користь. Але виробництво робусти становить всього 30% від обсягів світового ринку кави. Чому? Справа в тому, що смакові якості цього виду залишають бажати кращого.

Для робусти характерна виражена гірчинка, що сусідить з «землистим» присмаком. Аромат і смакова гамма відносно пласкі. Через цих особливостей сама робуста соло мало кому подобається (хоча любителі, звичайно ж, знайдуться). Але є у неї два козирі, через які вона досі тримається на ринку - велика кількість кофеїну і низька вартість. У зернах цього виду в два, а то і в три рази більше кофеїну, ніж в зернах популярної арабіки. Робусту додають до сумішей, щоб збільшити їх міцність, роблячи кави більш «ударним». До того ж бліді з помірною кількістю зерна робусти добре проявляють себе в капучино і латте, так як зайва гіркота частково нівелюється молоком.

Суміші з високим відсотком робусти - ваш вибір, якщо вам потрібно:

дешевше;
міцніше (більше кофеїну);
щоб гірчило жорсткіше, так побрутальнее.

Арабіка

Великі, овальні зерна зі звивистою борозенкою - це арабіка. Набагато менш живучий представник кавовій флори, але набагато більш поширений і продається. Улюблена кава помірних гурманів (так як крайні гурмани починають бачити прекрасне в робусті). Кофеїну в ньому менше, енергетичного стусана вранці від арабіки чекати не варто (проте досить міцні сорти все ж існують). Гірчать зерна, не в приклад робусті, стриманіше.

Фішка виду - в багатоликій кислинці, яка може заграти відтінками фруктів і ягід всіляких видів і мастей (наскільки у кавового сомельє вистачить уяви і покладів асоціацій). Якщо чуєте про багатство смаку та про вишуканість аромату - це або маркетингова замануха, або захоплення кавового гику любителя арабіки.

Сортів арабіки, відповідно з усім перерахованим вище, видимо-невидимо. На підсумковий продукт впливають безліч факторів: регіон зростання, метод обробки, висота над рівнем моря, ступінь обсмажування.

Чиста, без домішки арабіка - ваш вибір, якщо ви:

п'єте каву насамперед заради смаку і аромату;
п'єте каву без цукру і молока;
чи готові доплачувати за смакоароматичні півтони, що не відчуєш, перекидаючи кухоль вранці для бадьорості.

Джерело: Рідус


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини