"Підтримати"
Новини
Всі новини

Найєм: Про відставку Яценюка без емоцій

Найем: Об отставке Яценюка без эмоцийЯ не дуже сприймаю дискусію "якщо не Яценюк, то хто?". Адже насправді йдеться не про незамінність Арсенія Яценюка, а про те, що за будь-яку іншу кандидатуру в залі не знайдеться достатньої кількості голосів, оскільки відставка чинного прем'єра штовхне Народний фронт до переходу в опозицію. Як наслідок - розвал коаліції, зупинка всіх процесів в країні мінімум на півроку, дострокові парламентські вибори, за якими підуть черговий вал кризи в економіці, втрата довіри закордонних партнерів і політична невідомість.

Це те, чим нас лякають. Справедливості заради треба відзначити: так, такий сценарій дуже вірогідний. Але він не єдиний. З такою ж наполегливістю, з якою нас лякають кризою, Народний фронт і прихильники Арсенія Яценюка могли б почати спільний пошук іншої, більш прийнятної для всіх кандидатури на пост голови уряду.

Від прихильників прем'єра я часто чую, що він втратив свій рейтинг в результаті проведення реформ. Це не зовсім правда. Дійсно, багато процесів закладено, багато розпочато і дещо зроблено. Але ключовий фактор падіння рейтингу прем'єра не в непопулярності реформ, а в небажанні визнати, побачити і позбутися корупції навколо себе. І насправді, неважливо, що ним рухало - жадібність або недалекоглядність; він власними руками зробив себе і свою партію заручником своїх політичних попутників і зручною мішенню для суспільства. Ще раз: не реформи, а корупція і домовленості, в тому числі, з командою президента, стали пожирачем рейтингу прем'єр-міністра і його партії.

Прем'єр може не подобатися. Його можуть навіть ненавидіти. Але прем'єру не можуть не довіряти

Тим не менш, Арсеній Яценюк може залишитися прем'єр-міністром. Адже це не велика проблема - залишитися. Враховуючи надзвичайну мінливість і домовленість всіх сторін процесу, варіант збереження статус-кво цілком можливий. Голоси знайдуться - когось зламають, з кимось домовляться, з кимось сторгуються.

Але це не вирішить головну проблему - відсутність довіри. Прем'єр може не подобатися. Прем'єр може бути непопулярним. Його можуть навіть ненавидіти. Але прем'єру не можуть не довіряти.

Що важливо, слабкий, непопулярний і обважнілий від вантажу корупційних скандалів він вигідний всім своїм опонентам, і, в першу чергу, голові держави. З таким прем'єром легше домовитися, його легше шантажувати і ще простіше - лякати відставкою.

Не уявляю як, але теоретично, ми могли б залучити до роботи уряду ще десяток прогресивних міністрів, запросити ще кілька авторитетних іноземців з досвідом і навіть прописати їм правильний план дій. Але що це дасть, якщо капітан цього корабля змушений буде рівнятися на президента, вимолювати голоси у парламенту і цілодобово боятися змов та гніву вулиці.


Мустафа Найєм - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини