"Підтримати"
Новини
Всі новини

Саміт Україна-ЄС: мінімальні досягнення і глобальні розчарування

Сьогодні в Києві відбувся черговий 23-й саміт Україна-ЄС. Для обговорення стану справ в Україні і навколо неї приїхали глави відомств Євросоюзу. Підписано ряд документів, з'ясовано ряд питань і отримані чергові позитивні і негативні для нас сигнали. Основний прагматичний результат - угода про відкрите небо. Але це не головне, що ми всі повинні зрозуміти.

Головні наративи не змінилися: ЄС не особливо прагне до того, щоб Україна стала частиною Союзу. Зеленський нервує і втрачає терпіння. Він хоче чітких інструкцій по пунктах, необхідних для виконання, та по термінах. А ЄС знову "виляє": там розповідають про те, що зараз немає планів до розширення Союзу, і про те, що готові просто поглиблювати співпрацю з Україною в рамках документів по Асоціації.
Експерти в один голос заявляють, що такий стан справ склався через двоїсту політику європейців. З одного боку вони не хочуть, щоб Україна вийшла з-під їх протекторату, а з іншого - серйозно побоюються Путіна, який за останні роки не тільки не ослаб під санкціями (можна б їх назвати і фікціями!), але посилив свої позиції.
Історія з газом (а точніше - газовий шантаж!) показала крихкість і беззахисність Європи перед натиском Росії. Якщо додати до цього вихваляння Путіна новими видами озброєння (які цілком реальні!), то картина для Європи складається доволі сумна, і на цьому тлі ще більш сумно виглядає Україна.
Ті ж експерти впевнені, що Європа самостійно не зможе протистояти Росії, а США не поспішають допомагати. Навіть з огляду на силу і принципи Альянсу, надії на те, що американці вплутаються в розбирання Європи з Росією зникаюче малі.
І в таких обставинах Україна виглядає легкою здобиччю для Путіна.
Показовим є і факт нахабної, навіть хамської статті під умовним авторством Дмитра Медведєва, яка вийшла напередодні саміту Україна-ЄС. Нібито Медведєв, однак насправді Путін, відкритим текстом ображає Україну і її президента, а також абсолютно відкрито загрожує їй. Головний сенс тексту - "дебільні" українські політики і керівники "недодержави" повинні зрозуміти, що у них немає вибору, як тільки прийти на уклін до РФ і виконати всі її вимоги. А інакше... Ну, "інакше" нам всім просто мат. В усіх сенсах.
Чи винен в такому стані справ наш великий президент? Без сумніву.
Всі ці образи і погрози, небажання брати в компанію (з ЄС), ухильність європейців і нахабство росіян - не те, щоб прямий наслідок дій Зеленського, його непрофесіоналізму, а часом і просто дурості, але в значній мірі ускладнення ситуації саме за його участю. У такі важкі часи потрібні досвідчені, розумні і навіть хитрі політики, які вміють мінімізувати втрати і збільшувати надбання за допомогою дипломатії. А зараз в команді президента таких, на жаль, немає.
І ми - провисаємо. Найближче майбутнє в таких умовах непередбачуване і загрожує ще більш серйозними наслідками.
* * *
Тепер коротко про декілька позитивних моментів, що все ж таки є за підсумками саміту.

Спільна заява президента Володимира Зеленського, глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляйен і глави Євроради Шарля Мішеля після саміту Україна-ЄС складається з 25 пунктів (повний текст - тут).

1. Визнаються європейські прагнення України та вітаються вже досягнуті результати імплементації Угоди про асоціацію, успіх поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.

2. Визнається значний прогрес, досягнутий Україною у процесі реформування та міститься заклик щодо подальшого посилення зусиль. Йдеться, серед іншого, про необхідність швидкого впровадження реформи ВККСУ та Конституційного Суду, закону про СБУ.

3. Вітаються зусилля України з “деолігархізації”, зокрема шляхом впровадження відповідного законодавства.

4. ЄС має намір запропонувати у 2021 році двосторонню фінансову допомогу в межах Інструменту сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва (NDICI) для підтримки ключових реформ та імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Відзначається виконання Україною умов для отримання макрофіну, нагадується про дотримання зобов’язань перед МВФ.

5. ЄС та Україна очікують на зміцнення економічної інтеграції в межах Угоди про асоціацію у таких сферах як зокрема скасування ввізного мита, зелений курс, інтеграція енергетичних ринків та енергетичних систем тощо.

6. Окремо підтверджується роль України як стратегічної країни для транзиту газу та підтверджується підтримка продовження транзиту газу територією України після 2024 року.

7. Не визнається та продовжує засуджуватися незаконна анексія Росією українських Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, посилення мілітаризації півострова, серйозне погіршення там ситуації з правами людини, а також обмеження свободи в’їзду громадян України на Кримський півострів та виїзду з нього. Засуджується проведення “виборів” до Держдуми на тимчасово окупованих територіях України. Підтверджується відданість впровадженню санкцій.

8. Підтверджується повна підтримка зусиль Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. Підкреслюється “відповідальність Росії як сторони конфлікту”.

9. Поновлюється засудження постійних кроків Росії “щодо спонукання громадян України на територіях, які наразі не контролюються урядом України, подавати клопотання на отримання російського громадянства за спрощеною процедурою, а також видачі російських паспортів громадянам України, що суперечить Мінським домовленостям”.

10. Україна привітала висновки Євроради від 24 червня 2021 року, у яких лідери ЄС підтвердили, що повне виконання Мінських домовленостей залишається основною умовою для будь-яких серйозних змін у позиції ЄС щодо відносин із Росією. ЄС та Україна домовилися продовжувати співпрацю для подолання соціально-економічних та гуманітарних наслідків конфлікту. Також підкреслюється повна підтримка всіх зусиль із встановлення правди щодо збиття рейсу MH-17. У цьому зв’язку Росію закликали визнати свою відповідальність та докласти максимальних зусиль для притягнення винних до відповідальності за збиття рейсу MH17.

Україна приєднається також до двох програмах - "Горизонт Європа" і "Креативна Європа". Про це стало відомо в ході брифінгу президента Володимира Зеленського.

«Сьогодні крім угоди про єдиний авіаційний простір ми підписали і ряд інших важливих угод. Зокрема, про участь України в програмах "Горизонт Європа" і "Креативна Європа". Я щиро вдячний лідерам інституцій Європейського союзу за сьогоднішню зустріч», - заявив Зеленський.

Так, семирічна програма "Горизонт Європа" з бюджетом 100 млрд євро спрямована на підтримку наукових досліджень, розробки інноваційних рішень, розвиток малого і середнього бізнесу в рамках виконання спільних міжнародних проектів та участі в програмах обміну досвідом з країнами ЄС.
Що стосується програми "Креативна Європа", то її метою є розвиток сектора культурних і креативних індустрій в європейських країнах, посилення конкурентоспроможності європейської аудіовізуальної продукції, а також забезпечення просування і захисту культурної та мовної різноманітності.

Важливо, що Європейський Союз ініціює інвестиційну програму в 6,4 млрд євро для України в рамках Інструменту сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва (NDICI) для підтримки ключових реформ та імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі.

Також Фон дер Ляйен зазначила "позитивний внесок" Зеленського в реформи і привітала його з "високим лідерством в проведенні активних реформ".

Ірина Шевченко, Ізюм, InfoKava


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини