"Підтримати"
Новини
Всі новини

Махрове талібанське середньовіччя XXI століття на окремо взятій планеті

Події в Афганістані - як падіння великого метеориту - занурили світ в хаос і поставили всіх динозаврів на грань вимирання. Вони - динозаври! - пручаються і намагаються вижити, але всіх їх чекає смерть або, в кращому випадку, здрібніння до стану домашніх курей.

Ну, так, динозаври - це і світ англосаксонського Заходу, і так званий русскій мір, і, дуже можливо, китайський світ в тому ж числі. Всі ті, хто хотів і хоче підкорити, приручити, загнуздати світ талібів, і у кого не вийшло.
Не вийшло, тому що таліби - це похмуре, фанатичне, древнє, інфернальне навіть, і не середньовіччя зовсім, а темне, первісне, протоцівілізаційне середовище. Це неприйняття іншої, крім своєї первісної, культури, жорстокість до садизму, і вимога повного підпорядкування, а точніше - повного розчинення особистості в якійсь інфернальній релігійній субстанції.
Так, були часи, коли мусульмани вивчали астрономію, створювали медицину, розвивали математику, арабською писали великі Фірдоусі, Нізамі, Біруні і Омар Хайям. Навіть Османська імперія могла похвалитися великими вченими і поетами. Але ці часи безповоротно минули.
Так, є сьогодні мусульманські країни, в яких шанують Аллаха, але при цьому розвивають науку і культуру, не гноблять жінок і терпимо ставляться до інакомислячих. Ті ж, скажімо, Туреччина, Індонезія, Малайзія.
Так, є сьогодні мусульманські країни, які балансують на тонкій грані сучасності і середньовіччя - Єгипет, Арабські Емірати, Саудівська Аравія, навіть Пакистан при всій своїй релігійній консервативності не особливо випадає з основного цивілізаційного мейнстріму.
Але все це не Афганістан.

Чому вчаться і вчать таліби

У цій злиденній, розореній міжусобицями і терористами всіх мастей, центрально-азіатській країні більшій частини населення слово "цивілізація" невідоме. У XXI столітті у них головна мета - зберегти своє суспільство незмінним. Принаймні - незмінним з того часу, як вони прийняли іслам і вплавили в нього свої давні уявлення про те, що добре, а що погано. Права чоловіків - добре. Права жінок - погано. Музика, танці, образотворче мистецтво - погано. Релігія - добре. Наука - погано. Освіта - взагалі зло.
І нехай вас не вводить в оману те, що таліб - це учень, а Талібан - це спільнота учнів, якась школа. Тому що питання в тому - у кого (крім Аллаха, звичайно і пророка його Мухаммеда) і чому вони вчаться. Але немає потреби вивчати програму навчання талібів, тому що простіше подивитися на результати, і все буде ясно практично без слів.
Ось декілька, так би мовити, замальовок результатів такого навчання.
* Читати і писати мусульманину не обов'язково. Все, що потрібно, розповість мулла.
* Театр, кіно, музика, пісні, танці - заборонені як шкідливі, спокусливі заняття.
* Носити потрібно тільки, закритий одяг, бо відкриті частини тіла - спокусливі.
* Голитися і стригти бороди - заборонено, голе підборіддя, мабуть, теж спокусливе.
* Чоловікам заборонено вчити, лікувати і обслуговувати в побутових установах жінок.
* Чоловік взагалі повинен бачити тільки своїх домашніх жінок, інших - заборонено.
* Чоловікові можна взяти (і не обов'язково в дружини) будь-яку вподобану дівчину чи дівчинку, навіть якщо їй ще не виповнилося й десяти років.
* Чоловікові можна молитися і беззаперечно підкорятися муллам та начальникам.
* Жінка без чоловіка - ніщо. Все, що вона робить, має бути дозволено і проконтрольовано чоловіком. Сама вона може тільки народитися і померти, і навіть це під питанням.
* В школу дівчаткам ходити не можна, та й нема для чого. В університетах спочатку шукали шляхи для роздільного навчання, але зараз вже взагалі заборонили вчити дівчат, тому що їх потрібно водити в університет, потім забирати звідти...
* Працювати жінкам можна тільки з дозволу чоловіка-опікуна (батька, брата, дядька, чоловіка, брата чоловіка) і тільки у дозволених професіях: можливо - вчитель для дівчаток, лікар або медсестра для жінок і... І все, практично. Робота в уряді для жінок непосильна, вони не зможуть її виконувати, впевнені таліби. Роботу жінок в офісі і в уряді вони прирівнюють до проституції.
* Виходити з дому без супроводу чоловіка-опікуна - жінці заборонено. Навіть в магазин і на ринок. Якщо опікуна немає - можеш спокійно померти з голоду.
* Жінки повинні сидіти вдома, займатися домашнім господарством, народжувати і виховувати дітей в традиціях ісламу. "Жінки Афгaністана дають життя народу Афгaністана, навчають ісламської етики", - сказав представник талібів.
* Заміж за власним бажанням жінка вийти не може. Заміж можуть віддати дівчинку років з дев'яти. При цьому вона повинна старанно виконувати обов'язки дружини і народжувати, якщо завагітніє.
* В Афганістані за даними ВООЗ - найгірший по планеті показник жіночої смертності при пологах: на кожну тисячу пологів помирає 6 породіль. І це за останні 20 років, коли в країні була медицина. Тепер її немає, і ВООЗ прогнозує десятикратне зростання смертності породіль, особливо в умовах зростання кількості ранніх шлюбів і незапланованих вагітностей.
* Єдиний міністр, який залишився у талібів від старого уряду, доктор Вахід Маджрух, який продовжує відповідати за охорону здоров'я, сказав ЗМІ, що пункти надання медичної допомоги зруйновані, а тому зростуть не тільки показники смертності матерів, а й дітей теж.
* В країні зростає насильство. Муджахід попередив, що афганці безпечніше перебувати вдома, поки рядових талібів не навчать правильно поводитися з жінками.
11 вересня таліби заявили, що в уряді Афганістану не буде жінок.
16 вересня нові, "цивілізовані" таліби вимагали від України визнати їх уряд, шантажуючи екіпаж літака тим, що не випустять з країни українських громадян і взагалі конфіскують літак. "Для українців це був прискорений курс про те як мати справу з урядом Талібану, який боровся з внутрішнім розколом, бюрократичним хаосом і ледь стримуваною схильністю до насильства", - пишуть журналісти.
24 вересня таліби заявили, що хочуть відновити насильницькі ампутації кінцівок як покарання, а також страти. Вони впевнені, що "відрубувати руки вкрай необхідно в цілях безпеки".
27 вересня новий міністр оборони Афганістану Мавлаві Якуб заборонив талібам робити селфі і носити білі кросівки: "Це поведінка воєначальників і бандитів маріонеткового режиму; якщо продовжимо вести себе так, не дай Бог, втратимо нашу ісламську систему".

Середньовіччя - це заразно

Але дикість талібів, що тероризують свій сорокамільйонний народ, не найсумніше в цій ситуації. Звичайно, тепер після того, як американці "просто перестали стріляти", всі, нарешті, зрозуміли "яка різниця" між світською державою і релігійними концтабором.
Але куди сумніше і небезпечніше те, що ця первісна дикість має особливість глибоко проникати в свідомість не тільки самих талібів, але й тих, хто їх оточує. Маються на увазі мусульманські країни-сусіди Центральної Азії. Так, ті самі, які були частиною п'ятнадцяти республік, п'ятнадцяти сестер часів СРСР. Ті самі, вихідці з яких по старій пам'яті продовжують розселятися по пострадянському простору, привносячи в співтовариства інших націй і інших релігій свій середньовічний менталітет.
Ці країни намагаються зараз вибудувати з талібами якісь відносини, але прогнози невтішні. Експерти кажуть, що захопленням Афганістану таліби не задовольняться, їх агресивність вимагає продовження бенкету, а тому сусідам потрібно приготуватися. 26 вересня в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Талібан готується напасти на Таджикистан. Президент Таджикистану Емомалі Рахмон неодноразово критикував талібів за їх дії та ігнорування прав таджиків в Афганістані, чим дуже засмутив новий Ісламський Емірат. А бандформування, які знаходяться в прикордонні і в яких багато послідовників талібів, готові цю війну підтримати і розорити багату країну зі слабким урядом. І впасти в середньовічча значна частина таджиків теж готова, тому що багато хто з цього середньовіччя і не виходив.
А США, як молода країна, яка сформувалася в нові, капіталістичні часи, не оцінила і не розпізнала цього центрально-азіатського первісно-середньовічного дискурсу і тому не надала значення силі племенних традицій. Американці думали, що Британія програла, тому що хотіла влади і сили. Американці думали, що СРСР програв, тому що, як і британці, в основному воював, за що російські і отримали ненависть моджахедів. Американці думали, що вони підуть іншим шляхом: вони вкладуть в цю дику країну гроші, побудують школи та лікарні, університети та кінотеатри і все вирішиться само собою. У містах майже так і сталося. Але в гори, в племена, в кланову систему школи і кінотеатри так і не проникли. Не встигли за 20 років. Тому що за 20 років неможливо витягти країну з безпросвітного тисячолітнього мороку. Особливо, якщо вона не дуже-то цього і хоче.
А ще американці навіть не помітили, що теж набралися в Афганістані середньовіччя, додали його до своїх сегрегаторских тарганів і отримали за 20 років тісних контактів із дикістю таку вибухонебезпечну чорно-білу суміш, яка ледь не знесла їх пародію на римський Капітолій і псевдо-римських сенаторів.

Росія, яка між крапельками, або суцільна Кін-Дза-Дза

Росія, скориставшись провалом США і утвореним нібито вакуумом, вирішила повторити спробу зміцнитися в Афганістані, щоб звідти впливати на Китай, Індію, Пакистан та арабський світ.
Прямо зараз православна Росія проводить військові навчання разом з мусульманським Таджикистаном на його території, демонструючи мусульманському Талібану, що ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку) своїх не кидає.
Але ще вчора росіяни запевняли талібів (заборонених на їх території), що визнають їх уряд, підтримають, допоможуть, обігріють і... якось разом повирішують проблему наркотрафіку, яким Талібан сам годувався останні 20 років, а тепер якось виживати треба, а значить - з кимось потрібно ділитися. З кимось сильним. А чому би й не з Росією. Тим більше, що трафік-то все одно йде саме через Росію. Зручно.
А позавчора Росія активно розвивала контакти з мусульманськими Туреччиною і Азербайджаном.
А позапозавчера Росія програла війну Чечні і тепер платить маленькій, але дуже нахабній мусульманській країні величезну данину.
А ще раніше Росія в іпостасі СРСР воювала з афганськими мусульманами-моджахедами, війну їм програла і відступила з втратами.
А мусульмани Росії давно вже нишком живуть за шаріатом, ігноруючи закони взагалі-то православної, а згідно із законом - нібито світської країни.
З іншого боку - Росія намагається втертися в довіру до хитрих китайців, а з третього - кошмарить Європу своєю монополією на газ і погрожує США своїми новим лазером і новими ракетами, відлякуючи американців від України.
Але середньовіччя і тут бере гору. Тому-то Росія, зі своїм допотопним проржавілим побутом і новітньою зброєю, і нагадує планету Плюк з фільму Кін-Дза-Дза. Вони знову надумали переграти талібів: стати для них чатланами, а їх використовувати в своїх цілях як пацаків. І не тільки талібів. Пацаками росіяни вважають весь світ. Ну, хіба що, перед Китаєм роблять іноді "Ку!" Але дулю в кишені при цьому, природно, тримають. Особливо зараз, коли щось в Китаї знову пішло не так, і півторамільярдну країну накрила енергетична криза.

Для чого Афганістан Китаю

Те, що не вийшло у трьох імперій Заходу - Британської, Російської та Американської - хоче провернути Велика Піднебесна.
Китайці чимось схожі на афганців, тому що самі однією ногою загрузли в середньовіччі зі своїм культом синів, який привів до демографічних перекосів, зі своїм прагненням відрізати народ від великого світу, обмежуючи інтернет, з маніакальною впевненістю в силі комуністичної ідеології та практики. Вони думають, що добре розуміють мусульман, вивчаючи в своїх концтаборах уйгурів. У самих китайців релігії практично немає, але зате є ідеологія, яка в даному разі ще більш мракобісне явище, ніж поклоніння якимось небесним сутностям. У цьому сенсі вони мало чим відрізняються від талібів, вимагаючи від свого народу повного підпорядкування і ідеологічної правовірності. Правда, просвіта у них на вищому рівні, бороди не ростуть, а жінки вільніші, ніж в деяких європейських країнах. При цьому китайці, як і таліби, намагаються суворо стежити за мораллю і дотриманням певних норм поведінки.
В недавній статті на сайті американського інформаційного каналу "FoxNews" експерт з питань Китаю американець Гордон Чанг сказав наступне:
"Оскільки китайці більш агресивні, думаю, що у них буде більше шансів досягти своїх цілей в Афганістані, ніж у нас. Але наявність більшого шансу не означає, що вони доб'ються успіху. Думаю, їм просто потрібно більше часу, щоб зазнати невдачі".
Зараз Пекін, схоже, чекає свого часу, щоб отримати можливість увійти в захоплену талібами країну. Афганістан може забезпечити Китаю доступ до Ірану та Близького Сходу, а також шлях до Аравійського моря і до Індійського океану і далі в Африку. Китай завжди прагнув оволодіти копалинами Афганістану, який володіє мінеральними багатствами на суму від 1 до 3 трлн доларів, включаючи рідкісні напівдорогоцінне каміння, мідь, залізо, золото, уран і літій. Китайські лідери вже ведуть переговори з владою Кабула про інвестування в інфраструктуру Афганістану в рамках міжнародної ініціативи Китаю "Один пояс, один шлях". Угода з афганським урядом продовжить проект Китай-Пакистанського економічного коридору вартістю 62 млрд доларів, який почався в 2013 році.
Чанг, однак, припустив, що ціна видобутку корисних копалин в Афганістані буде набагато вище, ніж китайці припускають зараз, тому що Афганістан - некерована країна. Можливо, Китай планує влаштувати там тотальний "виховний табір" за відпрацьованою на уйгурах технологіею, але навряд чи вони настільки ж агресивні, як елементи, з якими їм доведеться зіткнутися. У них прекрасні відносини з Талібаном, але Талібан - не єдиний елемент афганського суспільства. Є багато бойовиків з дуже різними інтересами. Індія може налаштувати ці угруповання проти Китаю в Афганістані, збити з пантелику китайців і притримати їх, - вважає Чанг.
"У Пекіна багато грошей, вони можуть багато всього зробити, але вони не можуть робити все, і прямо зараз вони перевантажені. І схоже, що вони збираються додати ще одне завдання для себе, так, може бути, вони можуть домогтися успіху, але за це доведеться заплатити величезну ціну. Я б хотів, щоб Китай загруз в Афганістані. На це буде цікаво подивитися", - зізнався Чанг.
Тоді він ще не знав, що вже восени Китай буде стрясати енергетична криза, і Пекіну поки що не до Афганістану. Зі своїми б проблемами розібратися.
У цьому ось вся політика світових акул: зіштовхнути своїх супротивників лобами і дивитися, як вони грузнуть у проблемах.
І тут, мабуть, не варто думати, що американці зовсім так вже й пішли. Вони відступили і готові поспостерігати, як загрузнуть в Афганській проблемі їхні вороги: Китай і, звичайно, Росія.

Зародки великої війни

Їх, цих зародків, на планеті вистачає.
Сектор Газа та Ізраїль. Азербайджан і Вірменія. Сербія і Косово. Сирія, Ємен, М'янма, Лівія.
Україна восьмий рік у війні. Ну і тепер ось спалахнуло в Афганістані.
І зверніть увагу, де б не зароджувався конфлікт, який загрожує з локального перетворитися в глобальний - всюди, так чи інакше, присутня Росія. А якщо покопатися глибше, з'ясується, що не просто присутня, а саме Росія конфлікт спровокувала та підживлює.
І при цьому такий ось парадокс: завжди вона якось дивно не на "тій" стороні.
У Лівії підтримує повстанців проти офіційного уряду.
У М'янмі - підтримує тих, хто влаштував переворот, хунту.
У Сирії - в союзі з розпалювачем громадянського конфлікту, ненависним народу Асадом.
У Північній Кореї - дружить з диктатором Ином.
У Білорусі - братається з нелегітимним Лукашенко.
В Україні - фінансує фашистських бойовиків.
Навіть зараз в Німеччині, в ході виборів в бундестаг, Росія підтримувала і підгодовувала ультраправих і комуністів.
А в Афганістані - вона на боці нею ж заборонених ультраконсерванівних терористів-талібів.
В цьому плані Росію цілком можна назвати берегинею і натхненницею глобального середньовічного ультраконсервативного дискурсу.

І вічні тяжкі питання: а нам-то що робити?

І вічна проста відповідь: викорінювати в собі середньовічне мракобісся. Переборювати в собі раба. Раба віри, богів, ідеологій. Раба традицій, звичок і помилок. Раба жадібності і агресивності. Освічуватися. Голити бороди. Знімати паранджу. Робити селфі і носити білі кросівки. І не те, щоб зовсім вже відмовитися від храмів, але частіше дивитися в зоряне небо і розуміти, що середньовічну психологію до зірок тягти якось не з руки.
Зрозуміло, що жінкам Афганістану така порада зараз не допоможе. А чиясь дружба з Талібаном тільки погіршить їхнє становище, тому що зміцнить владу релігійних фанатиків. Підтримка Талібану може настільки зміцнити його владу, що його апологети захочуть (взагалі-то, вони вже хочуть!) підпорядкувати шаріату в найбільш жорсткій і жорстокій версії - увесь цивілізований світ. І у талібів знайдуться в цьому як би цивілізованому світі чимало прихильників, соратників і послідовників. Тому що похмуре середньовіччя все ще благополучно процвітає і в нас, і навколо нас...

Ірина Шевченко, Ізюм, InfoKava


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини