"Підтримати"
Новини
Всі новини

Указ Зеленського про передачу сільгосп-земель громадам розкритикували експерти

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про передачу сільськогосподарських земель у комунальну власність громад. Про це він сказав 15 жовтня на брифінгу під час робочої поїздки до Чернігова, повідомляє Офіс Президента.

“Є ключовий момент, без якого децентралізація не може бути в Україні завершена. Це передача земель безпосередньо громадам. Сьогодні цей важливий крок буде зроблено. Сьогодні я підписую указ про заходи щодо передачі земель сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності. І якщо ви не проти, я зараз підпишу цей указ... Я всіх вітаю, 26 жовтня 2020 року усі новостворені громади мають отримати землі в комунальну власність та зможуть використовувати кошти від землекористування для розвитку і для добробуту своїх громад. Ми повертаємо землі людям. З центру на місця”, — зазначив Володимир Зеленський, підписавши указ.

За його словами, законодавство забороняє продаж земель комунальної власності, а це значить, що наступні покоління українців залишатимуться господарями своєї землі.

“Загалом місцеве самоврядування отримає у власність понад 2 млн га землі. Це дійсно історичний день”, — додав Президент.

Він також зауважив, що його команда обіцяла дати українцям реальне право власності на свою землю, "і ми це зробили".

"Ми зробили реформу саме для українців, саме для наших людей, знаючи, чого вони хочуть, чого бояться та які рішення пропонують. На основі цього 31 березня було ухвалено Закон "Про обіг сільськогосподарських земель“. Право купівлі отримують лише українці, є обмеження максимальної площі у власності однієї особи та пільгові умови українським фермерам. 6 травня я підписав Закон "Про Національну інфраструктуру геопросторових даних“, що наведе лад в усіх реєстрах природних ресурсів України”, — сказав Президент.

Він додав, що 22 липня було підписано закон щодо просторового планування громад, що важливо для децентралізації.

Нагадаємо, що 31 березня на позачерговому засіданні ВР було ухвалено Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” - про ринок землі. 28 квітня Президент України підписав документ.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко розповів деталі передачі сільськогосподарських земель у комунальну власність громад, зокрема, що фермери матимуть пільгові умови доступу до ринку, а передача земель дозволить громадам планувати бюджетні надходження від землекористування. Про це він сказав під час брифінгу у Чернігові, передає кореспондент УНН.

“Мені дуже приємно брати участь в цій без перебільшення історичній події, яка стане символічним стартом передачі земель громадянам. Як тільки що підписав Президент указ, 26 жовтня поточного року всі новостворені громади без виключення отримають землю в комунальну власність та стануть справжніми господарями в своїх громадах з можливістю планувати бюджетні надходження від землекористування та ефективне їх використання задля підвищення добробуту своїх мешканців в громадах. В результаті передачі земельних ділянок органи місцевого самоврядування отримають понад 2 млн га земель, з який 1 млн га - вільних земель”, - сказав Ігор Петрашко.

Він зазначив, що впевнений, що саме люди на місцях найкраще знають, як ефективно використовувати земельний ресурс і наповнювати місцеві бюджети, а також розвивати регіон і створювати нові стандарти життя.

“Ми вітаємо також історичне рішення щодо прийняття земельної реформи, як Міністерство економіки, яке активно брало участь, ухвалення відповідного законопроекту та реалізацію відповідних супровідних кроків. Без сумніву, епопея з 1991 року по земельній реформі була в цьому році завершена. І громадяни, українці, отримали можливість користуватися і розпоряджатися вільно своєю землею… Також дуже важливо, що українські фермери, які вже працюють на землі, мають пільгові умови доступу до ринку. Фермери можуть викупити земельні ділянки, які надані їм у постійне користування, або довічне успадкування, володіння. Або можуть бути переоформлені в оренду з розстрочкою платежів на 10 років”, - додав міністр.

За його словами, Мінекономіки працює над створенням системи моніторингу земельних відносин для систематизації узагальнення інформації по володінню, користуванню і розпоряджанню земельними ділянками.

“Яка відобразить стан та тенденцію розміру (розвитку - ред.) земельних відносин, створить відкрите інформаційне джерело для громадян, що завжди було складністю і створювало проблематику у спілкуванні. Дозволить забезпечити органи виконавчої влади та місцевого самоврядування відповідними інформаційно-аналітичними матеріалами щодо розвитку земельних відносин”, - сказав Петрашко.

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський підписав указ про передачу сільськогосподарських земель громадам.

* * *

Експерти вбачають у передачі земель громадам низку великих проблем.

Позитивне рішення для ОТО

Експерт "Українського клубу аграрного бізнесу" (УКАБ) Елліна Юрченко називає таке рішення президента позитивним для сформованих в 2020 році ОТО, які отримають держземлі в комунальну власність.

"ОТО, які були сформовані раніше, отримали більше 1,7 млн ??га в комунальну власність протягом 2018-2019 рр, згідно розпоряджень попереднього уряду. За ці два роки вони вже потроху приводять в порядок землекористування на їх території, - нагадує експерт УКАБ. - Однак Указом та іншими відповідними актами, швидше за все, будуть передані тільки сформовані і внесені в Госгеокадастр ділянки. Крім них є ще досить багато неінвентарізірованних земель - і їх так просто передати не вийти. Для цього потрібно прийняти відповідні закони ".

Зокрема, зазначає Елліна Юрченко, йдеться про законопроект №2194 - дуже об'ємному і вкрай важливому.

"Більше року він ретельно розглядався і узгоджувався в парламенті і передбачає передачу земель за межами населених пунктів в комунальну власність територіальних громад, - пояснює експерт. - Там є багато дерегуляційні положень в сфері землеустрою. Також врегульовано ряд проблемних моментів, пов'язаних з вступом в силу закону про обіг сільгоспземель ".

За словами Елліни Юрченко, важливо, щоб після прийняття Указу президента народні депутати не забули про значимість зазначеного законопроекту і комплексно продовжили реалізовувати земельну реформу. Адже здійснити всі заплановані кроки слід до початку функціонування обороту земель в липні 2021 року. Інакше рейдерства і хаосу в земельних відносинах не уникнути.

"Ризиковим аспектом передачі в комунальну власність госземель є можливість розділити її по 2 га приватним особам на місцевому рівні. Тому моніторинг земель з боку Госгеокадастра повинен бути. Інакше вся комунальна земля може перейти безоплатно в приватні руки. А це - колосальні збитки для держави", - резюмує експерт УКАБ.

Неефективне використання земель

Керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович вважає підписання даного указу подією в загальному позитивним. Але є ряд нюансів, які насторожують експерта.

"Безумовно, та земля, яка була і є в держвласності, використовується найчастіше неефективно. І нонсенс, що місцеві громади не могли нею розпоряджатися. Так що указ президента, який, за його словами, торкнеться понад 2 млн га землі, підвищить ефективність функціонування ОТО . Дасть новий імпульс до їх розвитку. Але є ряд проблем ", - підкреслює Ігор Рейтерович.

По-перше, зазначає він, у нас процес об'єднання громад ще не завершений. І є дискримінаційний момент - що буде з новими громадами, де вони візьмуть землю?

По-друге, частина земель, яка буде передаватися в комунальну власність, знаходиться в оренді. "Тобто, у нас величезна кількість земель з незрозумілими правовими відносинами. І поки місцеве самоврядування реально отримає возможость розпоряджатися цієї землею, цього ОТО може вже й не бути", - говорить експерт.

Третій момент - те, що рішення було прийнято суто під вибори.

"Навіть під час сьогоднішнього підписання даного указу згадували перше питання в президентському опитуванні, який хочуть провести в день виборів. Там мова про корупцію. А корупція у нас, як відомо, багато в чому пов'язана з землею. Процес інвентаризації якої ще не завершено, - нагадує Ігор Рейтерович. - Але під вибори потрібно було терміново щось показати позитивне для місцевих громад. Ось президент і показав, не особливо вникаючи в тонкощі, яких в земельному питанні ще дуже багато ".

Законність президентського Указу

Експерт з державного управління, економіст-фінансист Роман Головін зазначає: "Якщо Указ президента і може торкатися землі, то тільки щодо клумб на території так званого Офісу президента. Президент не може Указом передавати будь-кому державну землю, як і не може давати вказівки Кабінету міністрів. Указ №449 / 2020 (про якісь заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин) не несе навіть рекомендаційного характеру для того ж Кабміну - він не визначає що треба зробити, в якій послідовності і в які терміни. який видавець закону такий і закон - ні про що ".

Якщо говорити предметно про передачу землі громадам, то там нічого передавати, підкреслює експерт. Земля, зазначає він, в оренді на десятки років у латифундистів або у місцевих корупціонерів (голів громад, місцевих депутатів або у тих, у кого вони на утриманні).

"Простіше кажучи, земля тепер безнадійно буде під контролем місцевих князьків, до яких відноситься той же Роман Лещенко (глава Геокадастр і він же уповноважений президента із земельних питань) і той же Микола Сольський (глава аграрного комітету). Тому Лещенко і Сольський придумали цю схему для таких, як і вони, щоб спростити собі життя і остаточно контролювати сільську місцевість, - підкреслює Роман Головін. - Мало того, що красивими гаслами про передачу землі громадам вони "прибирають" державність від людей, так вони ще хочуть позбавити прав власників землі розпоряджатися землею. Законопроектом №2194 передбачено не тільки так звана передача землі з державної власності в комунальну, але і встановлюється заборона власникам землі продавати землю без дозволу орендаря ".

Експерт зазначає, що з прийняттям проекту закону №2194 власник землі не зможе продавати землю нікому крім як орендарю.

"Тобто, Лещенко Сольському і їх друзям - коло так званої земельної недореформ від Зеленського замкнулося і селяни залишаються ще більш безправними, ніж були, - пояснює Роман Головін. - Країні потрібен закон про прогресивних земельних відносини в інтересах українців-власників землі, а не орендарів і підприємців як зараз. Такий проект закону (про прогресивних земельних відносинах) вже зареєстровано за №3208 і він пропонує як правильно (в інтересах українців) надходити з землями державної (публічної) власності. Також проектом закону дається власникам землі право розривати договори оренди по власним волевиявленню - це глобальний запит від українців-власників землі".

* * *

У Держгеокадастрі визначили, що в Україні не існує 10,5 млн га землі державної форми власності сільськогосподарського призначення, а похибка в земельному балансі становить понад 5 млн га. Про це сказав голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко під час брифінгу у Чернігові.

“Чотири місяці тому я був призначений головою Держгеокадастру України. Де було чітко поставлено мені завдання Президентом України, прем’єр-міністром та урядом в цілому. Задача була проста - дати відповідь на питання, власне - скільки державної землі в Україні? І я хочу публічно сьогодні звернутися до українського народу і безпосередньо до Президента України і до всього керівництва нашої держави. І хочу сказати, що в України 10,4 млн га землі державної форми власності сільськогосподарського призначення не існує. Це була брехня. Вводили в оману і стверджували, що є ця земля. Насправді - її немає”, - сказав Роман Лещенко.

Він зазначив, що 1,7 млн га земель державної форми власності були передані в комунальну власність у 2018-2019 роках.

“І сьогодні, підписавши історичний указ, ми передаємо понад 2 млн га земель громадам. Постає питання - скільки ж залишається землі в Україні державної форми власності? Згідно даних Державного земельного кадастру, після передачі понад 2 млн га землі в Україні безпосередньо в Держгеокадастрі залишається 750 тис. га землі державної форми власності сільськогосподарського призначення. Ця земля перебуває на правовому титулі на акті постійного користування. Мова йде про землі Академії наук, Міністерства оборони, Пенітенціарної служби, Міністерства освіти, та колишні державні підприємства Міністерства АПК, які сьогодні передані в Фонд держмайна на приватизацію. Оце є найбільша відповідь усім боронителям української землі”, - додав чиновник.

Він зазначив, що це люди, які ганебно грабували землю.

“І сьогодні земельний баланс України має похибку в понад 5 млн га землі. Де ця земля? У нас є відповідь на це питання. Вона знаходиться в приватній власності. В приватній власності чиновників. В приватній власності всіх тих людей, які перебували при владі. Вона має чітку регіональну ознаку - тому що були Донецькі, то більше акцентували приватизацію саме в Донецькій області. Прийшли Вінницькі міцні господарники - вивели більше 80 тис. га лише після Майдану в приватну власність”, - сказав Роман Лещенко.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини