"Підтримати"
Новини
Всі новини

Доктор Комаровський склав пам'ятку на час епідемії грипу


Доктор Євген Комаровський склав інструкцію, в якій описав профілактику ГРВІ та грипу, а також ефективні методи лікування для сезону 2016/2017 рр.

За словами доктора, важливо пам'ятати, що "тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус".

"Грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, взагалі не грип — це не важливо. Важливо те, що Це вірус. Цей вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Цей вірус вражає органи дихання"
, — написав доктор на своїй сторінці у Фейсбуці.

Він уточнив, що дані пункти достатні для того, щоб сформулювати правила профілактики та лікування.

Профілактика

1. Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з'являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви прищепетеся. Прищепившись, ви захистите себе не від вірусів взагалі, а тільки від вірусу грипу.

Якщо маєте матеріальну можливість прищепитися від грипу і змогли дістати вакцину — прищеплюйтеся! Будь ласка, прищеплюйтеся! Наявні вакцини захищають від усіх варіантів вірусу грипу, актуальних саме в цьому році. Вакцина зроблена саме в цьому році, вакцини щороку різні. Це бабусі на лавочці не знають, який вірус грипу буде в цьому році. А медична наука знає. Якщо ви молодий і здоровий і впевнені, що грип вам не страшний і щеплення не потрібне, так знайте, що саме такі молоді і здорові заражають дітей, людей похилого віку та інших не дуже здорових, які потім від грипу помирають.

Щепитися ніколи не пізно! Якщо ви проїхали півдороги пристебнутим, так це ж не привід не пристібатися взагалі.

Щепитися бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу треба прищепити: дітей у віці від 6 місяців до 2 років, дорослих старше 65 років, людей з хронічними хворобами (астма, діабет, ішемічна хвороба, хвороби нирок, наслідки інсульту і т. д.), всіх з імунодефіцитом, всіх вагітних на будь-якому терміні, всіх мешканців будинків престарілих.

2. Ніяких ліків та «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі таблетки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все, за чим ви убиваєтесь в аптеках, всі ці нібито противірусні засоби, препарати інтерферону і нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни — все це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють нашу головну ментальну потребу «треба щось робити». Основна користь всіх цих ліків — психотерапія. Ви вірите, вам допомагає — я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки — воно того не варто.

3. Джерело вірусу — людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету — мудро!

4. Маска. Корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом. Здоровим не потрібна.

5. Руки хворого — джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, — здрастуй, ГРВІ. Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся! Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть. Начальники! Офіційним наказом введіть у підлеглих вам колективах заборону на рукостискання. Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші — джерело поширення вірусів.

6. Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, то не треба показушного ходіння в масці по вулицях. Краще вже нормально подихайте свіжим повітрям.

Оптимальні параметри повітря в приміщенні — температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Обов'язково часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалення сушить повітря. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах. Краще тепліше одягніться, але не включайте додатково обігрівачі.

7. Стан слизових оболонок!!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування т.зв. місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з багато разів більшою мірою вірогідності. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Оскільки ви не знаєте, які це ліки (а це деякі протиалергічні і майже всі т. зв. «об'єднані протизастудні засоби»), так краще не експериментувати в принципі. Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип'яченої води. Заливаєте в будь-якій флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаете в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо — тим частіше, хоч кожні 10 хвилин).

Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи: «Салін», «Аква маріс», «Хьюмер», «Физиомер», «Аквалор», «Долфін», «Мореназал», «Марімер», «Носоль» і т. д.

Головне — не шкодуйте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Вищезазначеним сольовим розчином також регулярно полоскати рот.

8. Пам'ятайте, що ймовірність ГРВІ зменшують повноцінне харчування, можливість виспатися, активний спосіб життя, любов, доброзичливість, посмішка і гарний настрій. Не дивіться телевізор!

Відносно профілактики-це все.

Лікування

Тільки два препарати схвалені для лікування грипу у дітей і дорослих в сезоні 2016-2017. Озельтамівір (Таміфлю) і занамівір («Реленца»). Ще один препарат рекомендується тільки для дорослих — перамивир («Рапиваб»).

Все інше не працює неефективно, не допомагає, не повинно застосовуватися.

Протигрипозні препарати реально руйнують вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1). Їх не їдять усі підряд при будь-якому чихові. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу не має. Озельтамівір (найчастіше використовується саме він) застосовують тоді, коли хвороба протікає важко (ознаки важкої ГРВІ лікарі знають) або коли навіть легко захворює людина з групи ризику — люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Суть: якщо показане озельтамівір, то показано як мінімум спостереження лікаря і, як правило, госпіталізація.

Ефективність при ГРВІ і грипі інших противірусних засобів вельми сумнівна (це саме дипломатичне з доступних визначень).

Ще раз: не намагайтеся, наслухавшись реклами і шарлатанів від медицини, «вбивати віруси» якимись препаратами в порядку самолікування. Не допоможе! Марна трата часу, сил, засобів.

Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема — це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.

Правила лікування

1. Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура 18-20 °С (краще 16, 22), вологість 50-70% (80 краще, ніж 30). Мити підлогу, зволожувати, провітрювати, включати зволожувачі та миття повітря.

2. Категорично не змушувати себе і не запихати їжу в дитини. Якщо просить (якщо хочеться) — легке, вуглеводне, рідке.

3. Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)!!!

Температура рідини дорівнює температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо дитя перебирає — це буду, а це ні — хай п'є що завгодно, лише б пив. Ідеально для пиття — готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні бути в будь-якій домашній аптечці: «Регідрон», «Ре-соль», «Хумана електроліт», «Гастроліт», «Нормогидрон» і т. д. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, поїть.

Ви п'єте достатньо, якщо сечовипускання відбувається раз в три години. Якщо більше 6 годин немає сечі — дефіцит рідини критичний. Не можете пити — терміново до лікаря.

4. У ніс часто капайте-пшикайте сольові розчини.

5. Усі «відволікаючі процедури» (банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин — кіз, борсуків і т. д.) — класичний совковий садизм і знову-таки психотерапія (треба щось робити»). Парити дітям ноги (доливаючи окріп в тазик), робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртовмісними рідинами — божевільний батьківський бандитизм.

6. Якщо надумали боротися з високою температурою — оптимально парацетамол або ібупрофен. Дітям категорично не можна аспірин (дитина+вірус+аспірин — ризик смертельно небезпечного ускладнення з боку печінки)!

Головна біда в тому, що тепло одягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напоїти — це по-нашенськи називається «не лікувати», а «лікувати» — це послати тата в аптеку...

7. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні — вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку. Ліки, що пригнічують кашель (в інструкції написано «протикашльова дія»), — категорично не можна»!!!

Ще раз: усі «сиропчик від кашлю» дітям до 2 років протипоказані, до 6 років не рекомендуються, після 6 років не потрібні, оскільки їх ефективність в порівнянні з рясним питвом не доведена.

8. Протиалергійні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.

9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

10. Всі інтерферони для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

11. Гомеопатія — це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).

Коли потрібен лікар — завжди, але це нереально. Тому перераховуємо ситуації, коли лікар потрібний обов'язково:

- відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;

- підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;

- погіршення після поліпшення;

- виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;

- поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри; спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;

- посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;

- при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

ЛІКАР ПОТРІБНИЙ ОБОВ'ЯЗКОВО І ТЕРМІНОВО, якщо спостерігається:

- втрата свідомості;

- судоми;

- ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття браку повітря);

- інтенсивний біль де завгодно;

- навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль у горлі + сухий ніс — це найчастіше симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);

- навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;

- набряклість шиї;

- сип, яка не зникає при натисканні на неї;

- температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів;

- будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.


БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Блог ЖЖ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини