"Підтримати"
Новини
Всі новини

Чиновникам перекрили доступ до закупівлі ліків для хворих українців

Чиновникам перекрыли доступ к закупке лекарств для больных украинцев

У 2016 році всі централізовані закупівлі лікарських засобів в повному осязі будуть здійснювати міжнародні організації. У вівторок 12 січня 2016 року набуло чинності відповідне Розпорядження Кабміну.

Уже близько 10 років громадські організації та активісти в Україні намагалися подолати корупцію при закупівлях життєво важливих ліків за допомогою громадського моніторингу та щорічної публікації даних. Лише за даними служби безпеки України, до 40 % державних коштів щорічно відмивалися на тендерах Міністерства охорони здоров’я України, що складало близько 50 млн доларів на рік. А це – 40% покалічених життів дітей та дорослих по всій Україні.

З огляду на кричущу корупцію найвищого політичного рівня потрібно було нестандартне рішення.

Понад рік БФ «Пацієнти України», Центр протидії корупції та сотні активістів боролися за те, щоб діти та дорослі із важкими захворюваннями вчасно отримували потрібні ліки. Щоб викоренити корупцію, яка з року в рік панує в Міністерстві охорони здоров’я на державних тендерах. Щоб закуплені ліки були справді якісними. Акції під МОЗ та Кабміном, перемовини із народними депутатами та чиновниками, сотні статей у медіа – все заради того, щоб тяжкохворі українці отримували потрібні ліки вчасно, а гроші припинили осідати в кишенях чиновників. 19 березня 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон, який дозволив Міністерству охорони здоров’я використовувати спеціалізовані міжнародні організації під час закупівель ліків та вакцин за державний кошт. Більш ніж пів року пішло у Міністерства охорони здоров’я України на те, щоб розробити відповідні підзаконні акти та налагодити цей процес.

Наразі, такі організації як ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents закупляють ліки для українських пацієнтів за кошти державного бюджету-2015 за 12 програмами, серед яких: вакцинація, ВІЛ/СНІД, туберкульоз, гепатити, онкологія, дитяча гемофілія, серцево-судинні захворювання на загальну суму більше 2,197 млрд грн. Crown Agents та ПРООН оголосили перші тендери на закупівлю препаратів для лікування туберкульозу та онкології ще 7 грудня 2015 р.

«Ми багато років моніторили тендери Міністерства охорони здоров’я. Жоден виробник не хотів виходити на тендери МОЗ напряму. Між Міністерством та фармацевтичною компанією завжди існували посередники – “компанії-прокладки”, які власне і слугували інструментом відмивання десятків мільйонів доларів. Цю “кругову поруку” просто неможливо було подолати в звичний спосіб, бо її “кришували” чиновники на найвищому політичному рівні»
. – зазначає Віталій Шабунін, Голова правління Центру протидії корупції.

Щодня через нестачу ліків в Україні помирає близько 1600 українців. Передача закупівель ліків міжнародним організаціям – це тимчасова міра (до 2019 року), яка дасть змогу сформувати національну систему закупівель, що функціонуватиме на прозорих засадах, а кошти, виділені на ліки, витрачатимуться за призначенням, а не осідатимуть в кишенях чиновників.

По матеріалам: БФ "Пацієнти України"

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме