"Підтримати"
Новини
Всі новини

Ленд-ліз для України. Як це працює на нашу перемогу і чи доведеться сплатити допомогу

У сакральну для Путіна дату – 9 травня – президент США Джордж Байден підписав закон S. 3522 про ленд-ліз та захист демократії в Україні – 2022. Символічно, що під час війни з нацистською Німеччиною, перемогу над якою світ відзначає у травні, механізм ленд-ліза відкрив можливість США у великих обсягах надавати зброю союзникам, зокрема СРСР, що прискорило перемогу над фашизмом. Сьогодні ленд-ліз має наблизити українську перемогу за рахунок технічного апгрейду Збройних Сил України.

Як пояснює Олександр Кондрасій, адвокат АТ "А.С.А.Групп" профільний Закон S. 3522 про ленд-ліз передбачає укладання міжурядових договорів про передачу в оренду або в борг з відстроченою оплатою за використання озброєнь з асортименту військово-промислового комплексу США. Тобто, співпраця в рамках ленд-лізу регулюватиметься згодом міжурядовими договорами і деталі такої взаємодії стануть зрозумілими лише після оприлюднення самих договорів.

"Враховуючи, що поставлятимуть високоефективні види зброї та у великих кількостях з паралельним навчанням бійців ЗСУ, прогнозованими обмеженнями для України можуть стати закладені у міжурядових договорах правила партнерського контролю за переміщенням та застосуванням озброєнь, погодження певних стратегічних або оперативних планів та цілей, перегляд специфікацій у разі втягування у конфлікт інших країн", - вважає Олександр Кондрасій.

Нагадаємо, що і до ухвалення закону про ленд-ліз Україна після вторгнення Росії регулярно отримує військову допомогу від західних партнерів. Проте опитані експерти наголошують на суттєвих перевагах саме нового механізму.

Дмитро Горюнов, старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС), як головна сильна сторона ленд-лізу називає швидкість надання допомоги, оскільки закон дає президенту США повноваження не узгоджувати її щоразу з Конгресом.

"Головною відмінністю від раніше реалізованих військових поставок виступає обсяг, асортимент і швидкість, - продовжує Олександр Кондрасій. - Зміст дорогих сучасних систем озброєнь для кожної країни аргументований власною військовою доктриною, тому передача навіть десяти одиниць сучасної техніки або тисячі автоматів супроводжується рядом тривалих міжвідомчих процедур з відчуження озброєнь і одночасного їх поповнення для збереження боєздатності.В той же час ленд-ліз пропонує системний підхід до постачання зброї без зниження власної обороноздатності країни-донора".

Експерт додає, що в рамках ленд-лізу встановлюється спеціальний внутрішній порядок роботи ВПК США, куди перенаправляються значні бюджетні ресурси, для програми адаптуються логістичні механізми та використовуються інструменти Альянсу НАТО.

Втім, ленд-ліз має для України не лише практичне значення.

"Це не лише важливий і рішучий крок, який має допомогти Україні у відображенні російської навали, а й політичний "лакмусовий папірець" та керівництво до дії для всього цивілізованого світу від США, як тренд-сеттера та головного посла демократичного світосприйняття", - вважає Ед Оленцевич. , юрист ЮФ Kinstellar.— Безпосереднє постачання матеріальних ресурсів від Уряду США на користь України без залучення європейських та інших публічних та приватних посередників сприятиме полегшенню політико-соціальної напруги у низці європейських країн, які публічно декларуючи підтримку України, одночасно відмовляються від таких практичних кроків, як постачання летальної чи наступальної зброї".

Ленд-ліз. Оплата після перемоги

Ймовірно, багато українців, натхнених передчуттям ленд-лізу, поки що не усвідомлюють, що ця допомога надається не на безповоротній основі. Тобто, за ленд-ліз оплата передбачена, хоч і може бути відстрочена у часі. А сучасне озброєння може надати не назавжди, а в тимчасове користування.

Олександр Кондрасій уточнює, що договори з оренди в рамках ленд-лізу повинні укладатися на строк не довше п'яти років з додатковим періодом для проведення робіт з відновлення пошкоджених одиниць у межах шести місяців, а умови та строки виплат будуть встановлені в рамках кожного окремого міжурядового договору.

Експерти зазначають, що оплата не обов'язково прийматиметься у грошовій формі.

"Досягнення своїх національних та геополітичних інтересів у США можуть забезпечити альтернативними інструментами, крім грошей, — зазначає Кондрасій. — Альтернативою сплаті можуть стати: пільгова оренда територій для військових баз чи портів, вигідні ціни закупівлі продовольства, спеціальні партнерські умови при реалізації значних енергетичних, інфраструктурних або торгових проектів тощо". Експерт зазначає, що закон про ленд-ліз передбачає право президента США відмовитися від прийняття оплати за програмою, що додатково вказує на інтерес США до альтернативних варіантів розрахунків.

"У законі зроблено виняток щодо обов'язковості повернення допомоги. На практиці це означає, що повертати техніку або кошти за неї не доведеться, або доведеться зі суттєвою знижкою і протягом довгого часу", — продовжує Дмитро Горюнов. На підкріплення своїх слів експерт нагадує, що після Другої світової війни кошти за надану в рамках ленд-лізу техніку, знищену під час бойових дій, не підлягали поверненню. Озброєння, що вижило, можна було повернути і тільки при бажанні залишити його собі потрібно було платити. Горюнов підкреслює, що США продали Великій Британії – основному одержувачу за тодішнім ленд-лізом – техніку зі знижкою 90%, а виплати були розмазані на більш ніж півстоліття. До того ж, СРСР повернув певну частину боргу товарами.

Тобто зобов'язання України щодо ленд-лізу можуть бути досить лояльними та гнучкими, проте розрахуватися за військову допомогу доведеться тим чи іншим чином хоча б частково.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме