"Підтримати"
Новини
Всі новини

Чому ви прокидаєтеся за п'ять хвилин до спрацьовування будильника?


Внутрішній годинник вашого організму так само ефективний, якщо не краще, як і механічний годинник. В центрі мозку знаходиться скупчення нервів під назвою супрахіазмальне ядро, яке курирує годинник організму — циркадний ритм. Він визначає періоди сонливості і бадьорості, контролює кров'яний тиск, температуру тіла і відчуття часу.

По суті, наше тіло — ідеально налагоджена машина, і ця машина любить передбачуваність: робота тіла стає найбільш ефективною, коли є рутинна послідовність. Отже, якщо якщо ви засинаєте і прокидаєтесь в один і той же час протягом декількох днів, то внутрішній годинник підлаштовується під цей графік.

Цикл сну-неспання регулюється білком PER. Рівень білка піднімається і опускається на протязі дня, досягаючи піку ввечері і падіння вночі. Коли рівень PER низький, то ваш кров'яний тиск падає, пульс сповільнюється, а мислення стає туманнішим — ви стаєте сонним.

Якщо ви будете прокидатися кожен день в один і той же час, то тіло навчиться виробляти достатню кількість PER в потрібний час — приблизно за годину до пробудження рівень PER разом з температурою тіла і артеріальним тиском почне зростати. Для підготовки до стресу неспання тіло виробляє цілий коктейль із гормонів стресу — кортизол.

Саме тому ви прокидаєтеся раніше будильника. Насправді ваше тіло цей будильник ненавидить — для нього таке різке пробудження є стресом, шоком. Будильник зводить нанівець всю роботу вашого тіла — він заважає йому прокидатися поступово, природним чином.

До речі, якщо ви не прокидаєтеся до будильника, то, ймовірно, не досипаєте або ж лягаєте спати не за графіком. Якщо, наприклад, ви встаєте в різний час в будні і вихідні, то «збиваєте» налаштування внутрішніх годин. Без графіка ваше тіло не знає, коли потрібно прокидатися, тому, коли дзвонить будильник, ви відчуваєте себе приголомшеним і роздратованим.

Ви натискаєте кнопку повтору, і оскільки ваш організм вже прокинувся, нехай і в стані стресу, подальша фаза швидкого сну ще більше збиває внутрішній годинник. Гормони, які допомагають вам заснути, змішуються з гормонами, які допомагають вам прокинутися — тіло плутається, і з кожним повторним дзвінком будильника стає тільки гірше. Отже, ранкові трелі — це найгірший спосіб почати день.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини