"Підтримати"
Новини
Всі новини

Друзі президента і Злочевський вбивають "Укргазвидобування" і ділять нафтогазові родовища

Друзья президента и Злочевский убивают "Укргаздобычу" и делят нефтегазовые месторождения

Після трирічної перерви Україна відновила процес залучення інвесторів до розробки корисних копалин. Піонером стала Юзівська газоносна площа, оператором якої наприкінці липня 2016 року була компанія з таємничими голландськими інвесторами Yuzgas B. V.

Про її реальних власників та сьогодення фінансового потенціалу невідомо нічого. З цієї причини щасливчика, якому дісталася одна з найпривабливіших нафтогазоносних майданчиків у країні, відразу ж почали пов'язувати з представниками української влади.

Ця теорія навіть почала обростати фактами, що вказують на непрямий зв'язок Yuzgas B. V. з найближчим оточенням президента України на чолі з його армійським другом Ігорем Кононенко.

Втім, звинувачувати енергетичного фронтера Петра Порошенка в зацикленості на одному проекті неправильно.

Як вдалося з'ясувати "Економічній правді", команда заступника голови фракції БПП готується до кардинальної зміни правил гри у сфері видачі спеціальних дозволів на користування надрами.

На кону — десятки газоносних площ державної "Укргазвидобування", але претендувати на їхній розділ ніхто не соромиться.

У команді Порошенка переконані, що якщо не йти за їхнім планом, газоносні надра стануть майданчиком для мільярдних заробітків засновника групи EastOne Віктора Пінчука, якого там вважають негласним куратором "Укргазвидобування".

* * *


Що відомо про голландську компанію Yuzgas B. V., яка отримала право розпочати розвідку одного з найперспективніших, за оцінками Мінекології, українських родовищ?

Щоб описати її досвід та інвестиційний потенціал, досить назвати лише дві цифри: 14 червня 2016 року — дата її заснування, 1 тис євро — розмір статутного фонду.

Як компанія з такою заявкою могла стати переможцем інвестиційного конкурсу? Відповідь можна знайти, якщо уважно вивчити склад комітету, який і визначав самого "перспективного інвестора".

П'ять з восьми її членів прямо або побічно відносяться до команди Петра Порошенка: міністр Ігор Насалик, його співробітник Олег Жижко, заступник міністра екологічного розвитку Юрій Бровченко, депутати Анатолій Матвієнко та Андрій Лопушанський. Чиновники були призначені в міністерстві за квотою БПП, депутати — входять до складу президентської фракції.

Петро Порошенко під час робочого візиту на Прикарпаття. Зліва — міністр енергетики, на той момент кандидат у мери Івано-Франківська Ігор Насалик. Фото firtka.if.ua
Друзья президента и Злочевский убивают "Укргаздобычу" и делят нефтегазовые месторождения


Роблячи вибір на користь Yuzgas B. V., члени комітету грунтувалися на сухому розрахунку.

Пропозиції цієї компанії були найбільш вигідними серед конкурентів. Її мінімальним робочим зобов'язанням стало буріння (відновлення) 15 свердловин, тоді як у інших учасників — трьох-п'яти свердловин. При цьому переможець конкурсу пообіцяв вкласти в геологорозвідку на першому п'ятирічному етапі 200 млн дол. Його суперники заявили вдвічі менші суми.

Правда, це все одно не скасовує того факту, що нідерландська компанія створювалася спеціально для конкурсу, на якому відбирався переможець розробки Юзівської площі.

Втім, навіть якщо взяти за основу версію зарубіжних інвесторів Yuzgas B. V., озвучену спікером цієї компанії Ярославом Кінахом, колишнім головою українського офісу ЄБРР, вона не знімає головну проблему.

Справа в тому, що вкладатися в розробку "Юзівки" в найближчій перспективі навряд чи хтось буде.

Нижні межі Юзівської площі, що розтягнулася з півдня Харківської області до центру Донецької, проходять в лічених кілометрах від меж зони АТО, яка в будь-який момент може перетворитися на лінію фронту.

У інвесторів при пам'яті такі перспективи викликають тільки одне бажання — вийти з ризикового проекту.

Власне, саме це в 2015 році і зробив перший інвестор Юзівської площі — нідерландська Shell, скориставшись правом на форс-мажор.

Тоді міжнародну групу не змогли втримати ні право на безмитне ввезення устаткування, ні безпрецедентно низькі індивідуальні умови оподаткування (1,25% ренти), передбачені у підписаному нею з Україною угоду про розподіл продукції — УРП.

Чому Yuzgas B. V., створена за місяць до проведення конкурсу, відчуває себе впевненіше Shell, яка скоро святкуватиме сторічний ювілей від дня першої пробуреної свердловини?

Можливо, тому, що в пріоритеті у бенефіціарів Yuzgas B. V. — максимальна концентрація в своїх руках перспективних майданчиків, які потім, у вдалий момент, можна буде продати реальним міжнародним інвесторам.

Якщо це так, адвокатам екс-президента Віктора Януковича вже можна подавати до суду на команду Петра Порошенка за плагіат.

По-перше, модель оформлення учасників УРП на підставних осіб була запатентована ще при побіжному президента.

В "старій" УРП щодо Юзівської площі з участю Shell під виглядом третього учасника угоди була "вмонтована" частка "сім'ї" у вигляді ТОВ "СПК-геосервіс". Формально цю компанію оформили на геологів Сергія Стовбу та Ігоря Попадюка, які тоді (як зараз Ярослав Кінах з Yuzgas B. V.) у спілкуванні зі ЗМІ активно вживалися в роль кураторів підприємства.

По-друге, ідея консолідації під одним дахом неосвоєних ділянок — це результат розумової праці команди Януковича, при якому на близьке його оточення ТОВ "Голден деррік" було оформлено три десятка нафтогазоносних ділянок, які займають в загальній складності 30 тис кв км Полтавської області.

Це як територія Бельгії, на одну тільки геологорозвідку якої потрібно 2 млрд дол. Вкладення в дослідження Юзівської площі в рази скромніше — близько 500 млн дол, але все одно чутливі.

Праця звільняє
Можливо, саме з цієї причини команда Петра Порошенка вирішила особливо не зациклюватися на довгострокових вкладеннях у Юзівську площу, а зайнятися підгортанням родовищ, вже сьогодні генеруючих гроші.

Першою під гарячу руку потрапила державна компанія "Укргазвидобування", найбільший в країні здобувач природного газу.

6 червня голова обласної організації президентської партії, за сумісництвом в. о. голови Полтавської облдержадміністрації Андрій Пісоцький, підписав офіційний лист. У ньому він просив прем'єр-міністра Володимира Гройсмана підтримати ініціативу перепрофілювання спецдозволів на користування надрами, які знаходяться на балансі "Укргазвидобування", в УРП. Тобто фактично запропонував залучити в газовидобуток приватних інвесторів.

Гройсман переадресував це звернення Насалику, який вже через тиждень, 21 червня, сформулював відповідь: винести питання на розгляд Міжвідомчої комісії з організації проведення і виконання УРП".

На її засіданні 24 червня було вирішено створити робочу групу, яка повинна з економічної точки зору оцінити доцільність ідеї передачі спецдозволів "Укргазвидобування" в УРП. На виконання завдання відвели півтора місяці, що минули 8 серпня.

Чому не вдалося вкластися у відведені терміни? Все просто: згадану робочу групу очолюють представники двох протиборчих таборів: Ігор Насалик, який очолює Міненерго за квотою БПП, і глава "Укргазвидобування" Олег Прохоренко.

Де-факто він входить у найближче оточення глави НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, асоційованого з табором Арсенія Яценюка. Однак у Порошенка з недавніх пір наполягають на іншій управлінській конструкції.

За словами представників президентської команди, зараз "Укргазвидобування" де-факто керують колишні менеджери Віктора Пінчука.

"У компанії він представлений першим заступником Олександром Романюком і депутатом Ольгою Бельковою, яка упаковує ініціативи Романюка в законодавче русло", — стверджує співрозмовник ЕП в Міненерговугілля.

Сперечатися з цим взаємозв'язком складно. Особливо у випадку з Романюком, який раніше був керівником спільної діяльності між підприємством "Укргазвидобування" і компанією "Діон", що входить в сферу впливу Віктора Пінчука.

До речі, "Діон" — єдине підприємство, яким вдалося знайти спільну мову з нинішнім керівництвом "Укргазвидобування", переконавши його не ініціювати розірвання договору.

"Спочатку ми думали, що плани Пінчука — приростити спільну діяльність "Діона" і УГВ ще кількома ліцензіями. Зараз бачимо, що вони хочуть створити механізм освоєння грошей держкомпанії. Карти розкрилися після ініціативи провести відразу сто гідророзривів у Полтавській області.
Для цих робіт будуть виділятися мільярди. Закупівля труб "Інтерпайп" на 565 млн грн — тільки початок", — так в команді Порошенко сприймають "Концепцію розвитку газодобувної галузі", яку минулого тижня затвердив Кабмін, тим самим зробивши обов'язковим до виконання план проведення компанією "Укргазвидобування" 250 гідророзривів протягом найближчих п'яти років.

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ ГАЗОДОБУВНОЇ ГАЛУЗІ

Активний баласт
Якщо команді Петра Порошенка справді протистоїть група Віктора Пінчука, це різко підвищує ступінь важливості того, що відбувається.

У "Укргазвидобування" немає шансів уціліти: якщо переможуть перші, держкомпанія залишиться без найліквідніших родовищ, а якщо другі — без грошей.
Поки шансів більше у команди БПП. Там зайняті розробкою нових умов УРП, на яких буде залучатися приватний партнер "Укргазвидобування".
Основою нормативної бази підписання угод про розподіл продукції стане проект закону "Про внесення змін у деякі законодавчі акти про сприяння пошуку та видобутку нафти і газу в Україні".

Джерела ЕП стверджують, що на розгляд парламенту цей документ планується винести вже восени. Якщо депутати скажуть "так", від ренесансу газодобувної сфери Україні не піти. Хоча б тому, що в законопроекті немає умов про обов'язковий відбір компанії-учасниці УРП на конкурсі.

Відповідно, щоб стати учасницею УРП, будь-якій фірмі вистачить отримати згоду Міжвідомчої комісії з організації проведення і виконання УРП, яку очолює Геннадій Зубко — міністр регіонального розвитку за квотою БПП.

Кілька років тому за такою формулою партнерами "Укргазвидобування" стали компанії з оточення Дмитра Фірташа, Олександра Онищенка, Миколи Мартиненка, Володимира Кацуби та Віктора Пінчука.

Правда, є одна відмінність: тоді бізнесменам віддавали окремі свердловини, зараз — повноцінні родовища.

Синхроністи, ватерполісти і нирці

З боку виглядає так, ніби темою УРП БПП займаються всі, кому не лінь. Це не зовсім так.

Співрозмовники ЕП стверджують, що автори цієї теми — перший заступник голови президентської фракції у Верховній Раді Ігор Кононенко і екс-глава Мінекології Микола Злочевський.

Микола Злочевський в Україні скоро не з'явиться. Екс-міністр звинувачується в незаконному придбанні активів у великих розмірах
Друзья президента и Злочевский убивают "Укргаздобычу" и делят нефтегазовые месторождения


Їхні аргументи — в чотирьох простих пунктах.

1. Відповідальним за сферу УРП в Міністерстві енергетики є Володимир Ігнащенко. Зараз його посада — позаштатний радник Насалика, але учасникам ринку більше запам'яталася інша. У 2010 році Ігнащенко був радником міністра екології та природних ресурсів Миколи Злочевського.

2. Ігнащенко є автором "Порядку проведення та умов конкурсу", на підставі якого була розіграна Юзівська площа, а її оператором визнана компанія Yuzgas B. V.

3. Основним конкурентом Yuzgas B. V. на конкурсі був кіпрський офшор Burisma Holdings Limited Миколи Злочевського.

4. Згаданий законопроект №3849 був презентований в березні 2016 року на засіданні парламентського комітету з ПЕК його тодішнім членом Ігорем Насалыком і підтриманий присутнім на цьому засіданні Кононенко, з подачі якого згодом Насалик очолив Міненерго.

В розмові з УП Ігнащенко категорично відкинув причетність до команди Злочевського. Також він відкинув ставлення Злочевського до своєї нинішньої діяльності в Міністерстві енергетики.

Навіть якщо це і так, спростувати зв'язок Кононенко зі Злочевським нічим. Крім стилю зачіски, їх об'єднує фантастичний досвід команди Злочевського в розподілі родовищ.

Співрозмовник з Міненерговугілля зазначає, що Злочевський ще в 2015 році радив Кононенко взяти під оперативний контроль Державну службу геології і надр — єдиний орган в Україні, що відає видачею спецдозволів на користування надрами.

На початку 2000 року за рахунок Геослужбы, якій Злочевський тоді керував, родовищами обросли газовидобувні фірми з його Burisma Holdings — "Парі", "Еско-північ", "Перша українська газонафтова компанія".

Взяти Держгеослужбу під контроль соратникам Кононенко не вдалося, тому 28 травня 2015 року Петро Порошенко підписав указ, яким ввів у дію рішення РНБО, яке передбачає "передачу функцій видачі спецдозволів на видобуток вуглеводнів" від Держгеослужби до підконтрольному Кононенко Міненергетики.

Отримати коментар Ігоря Кононенка з цього приводу не вдалося. Втім, про його причетність до подій можна судити з поведінки опонентів, діючих "від зворотного".

Взяти, приміром, Андрія Коболєва. У чому його план? В блокуванні будь-яких дій з активами підприємств системи НАК через наглядову раду "Нафтогазу", якому підпорядковані всі підприємства з його групи, включаючи "Укргазвидобування".

Домогтися цього Коболєв розраховує через голову спостережної ради НАК Юлію Ковалів, яка по протекції колишнього глави АП Бориса Ложкіна займає посаду першого заступника голови Мінекономіки.

Правда, тут главу "Нафтогазу" чекає неприємний сюрприз. Його опоненти вже почали інформаційну обробку ще більш важливої ланки в наглядовій раді НАК — трьох незалежних членів органу: Маркуса Річардса, Статі Уорвіка і Чарлза Проктора.

З одного боку, їхнє "підгортання" веде команда Злочевського, яка використовує для цього зв'язку члена ради директорів Burisma Holdings — сина віце-президента США Джозефа Байдена Роберта Хантера. З іншого боку, просвітницькою роботою зайнятий Насалик.

За даними джерел УП, нещодавно від його імені членам Наглядової ради НАК почали розсилатися листи, в яких йдеться про важкий фінансовий стан "Укргазвидобування", через що вона не може самостійно вести розробку своїх родовищ.

Це твердження складно примирити з недавнім рішенням Кабміну про різке підвищення цін на газ для населення, після якого доходи "Укргазвидобування" виросли в два рази до 60 млрд грн в рік.

Можливо, саме через це нестикування Насалик не підписався під цим листом. Але навіть якщо це звернення — фейк, не звертати на нього увагу складно. Це якісний переклад на англійську згаданого вище листа Полтавської облради Володимиру Гройсману.

Його головний меседж — "Укргазвидобування" зможе самостійно забезпечити інтенсивний приріст видобутку газу. Отже, врятувати її повинен приватний інвестор. Терміново.

www.epravda.com.ua

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини