"Підтримати"
Новини
Всі новини

Навіщо Валерій Лобановський водив футболістів на кладовище та в театр

Зачем Валерий Лобановский водил футболистов на кладбище и в театрГрудень 1978 року. Головний тренер київського Динамо Валерій Лобановський і такий же головний тренер ленінградського Зеніту Юрій Морозов милуються скромним вбранням імператорського Царськосельського ліцею, заснованого за наказом Олександра I в 1810 році, для навчання дітей дворян. Як їх пізніше назве Олександр Пушкін – «Перше непороте покоління». До цього учнів в Росії пороли, навіть дворян.

«Тут жили Пушкін, Чаадаєв, Горчаков, - дивується і захоплюється Лобановський. - Нічого, дивіться, жили. А у мене футболісти відразу трикімнатну квартиру просять».

І трикімнатними квартирами і автомобілями та міжнародною кар'єрою своїх підопічних Лобановський все ж таки забезпечив не гірше ніж Олександр I «непороте покоління» російського дворянства.

В ту зиму з грудня 1978-го по січень 1979-го Лобановський здійснив ще щонайменше одну важливу «екскурсію». Він відвідав у лікарні свого великого друга народного артиста СРСР Олега Борисова, - знаменитого Свирид Петровича Голохвастова, інженера Гаріна і генія інших видатних ролей у кіно та театрі.

40-річного тренера київського Динамо та 50-річного актора Великого драматичного театру пов'язувала спільна любов. Борисов любив футбол, і вболівав за Динамо (Київ). Лобановський любив мистецтво і починаючи з 1973 року традиційно проводив свою зимову відпустку в Ленінграді, де нерідко, син Борисова, Юра проводив для гостя з сонячної України екскурсії, водив в театр і т.д.

І ось у Лобановського незапланована екскурсія в лікарню до Борисова. У своєму щоденнику «ленінградський пацієнт» досить яскраво описав цей візит свого друга, великого театрала і любителя «осетрини по-монастирськи». Зрозуміло тільки першої (вона ж і останьої) свіжості»

Ось цей, як мені здається ідеально описаний портрет Лобановського лише в 820 слів зі Щоденника Олега Борисова.«До мене в лікарню приходив Лобановський Кошенятко, як його називає дружина. У нього є й інше прізвисько — Шампусік. За кількістю випитого шампанського біля каміна, я думаю, Шампусіку рівних немає. Ні одна печінка в світі не змогла б цього витримати.

Дивно, що за ті роки, поки я веду щоденник, я ще нічого не написав про свого найкращого друга. Напевно, тому, що футбол — не в основному фарватері, про футбол — завжди встигну. Але і сам Василич (я буду називати його так) ніколи не потрапляв в основний фарватер, завжди був сам по собі. Я побачив його в перший раз на «Динамо». Зайшов до Базилевича в роздягальню: всі футболісти, їх подружки, нероби-журналісти «точили ляси». Не було тільки Лобановського. Він сидів в автобусі на задньому сидінні. З книжкою. Нас познайомили, але він відірвався від книжки ненадовго. Після цього я побачив його вже в Донецьку: вони з Базилевичем там закінчували грати. На матч з «Шахтарем» приїхало київське «Динамо», звідки їх рік тому відрахував Маслов.

У Базилевича була кличка Штангіст — він примудрявся потрапляти в штангу з положень, коли будь-хто інший би забивав; зате забивав — і часто! (Олег Борисов)
У Базилевича була кличка Штангіст — він примудрявся потрапляти в штангу з положень, коли будь-хто інший би забивав; зате забивав — і часто! — з положень найнеочікуваніших. У Лобановського — у ті роки, коли він грав, — кличка Балерина. Він подовгу «водився» з м'ячем, плів павутину. Його фінти, «сухі листи», кутові намагалися повторити в усіх київських дворах. Обидва грали в аритмічний футбол, обидва були футбольні генії, індивідуалісти від Бога. Про аритмію я тільки починав замислюватися. Щось інтуїтивно відчував, але пояснити науково, з демонстрацією синусоїд і кривих мені зміг Лобановський. До того часу у нього, як на рентгені, починала просвічуватися сіра речовина, закипаюча в корі головного мозку. У Донецьку в 1967 році цей мозок, вже обважнілий та заважаючий йому грати у футбол, запрацював в новому для нього напрямку. На гру проти Маслова вийшло чотири форварди: Лобановський, Базилевич і ще двоє з «Шахтаря», яких я не пам'ятаю. Чотири форварда проти чемпіона, кращої команди країни, яка перемогла «Селтік», — нечувана зухвалість! Але Васильович, який і переконав тренера зіграти цей варіант, все прорахував: «Основна зброя Києва — півзахист. Так? (Це вигук він любить вживати досі.) Півзахист — Сабо, Мунтян, Ведмідь. Але хто такий окремо взятий Ведмідь? Питається, хто? (Витримується пауза.) Лінійний гравець! Організаторські функції виконують тільки Біба і Сабо. Їх і потрібно закрити. Так? А Ведмідь нехай бігає вільним...» Журналіст Галінський докладно описує цю установку в своїй книзі «Не сотвори собі кумира». Її мені Василич свого часу презентував, при цьому додавши: «У цієї книги правильна назва. Програмна». Так я вперше почув від нього це слово...


Починаючи з 73-го року він кожну зиму приїжджає в Ленінград на канікули. Приїжджає «вдосконалюватися». І навіть в канікули виконує програму, яку складає для себе сам. Вранці бігає довкола готелю «Ленінград» (у ньому він любить зупинятися), вдень його Юра освічував в частині музеїв, потім у них партія в шахи, увечері — обов'язкове відвідування БДТ. (Мета — переглянути весь репертуар — давно перевиконана. В той день, коли в БДТ вихідний, йде в МАЛЕГОТ слухати «Євгенія Онєгіна», але витримує недовго: не знаходить ідеї.) Після вистави — незмінна вечеря в «Садко». Виконує програму навіть тоді, коли подається його улюблена страва: «осетрина по-монастирськи». У нас течуть слинки, ллється горілочка, але його мозок працює. Трохи розслабляється він тільки до другої години ночі, коли на сцену виходять цигани. У свій перший приїзд просить посприяти команді «Динамо» потрапити на виставу «Три мішка бур'янистої пшениці». Дістає календар ігор на наступний сезон і бронює двадцять п'ять місць за півроку вперед. Мені це приємно, але все ж таки сумніваюся: чи потрібно це всій команді? вистава важка, довга, у них заболять ноги і... вони програють «Зеніту».

Просить посприяти команді «Динамо» потрапити на виставу «Три мішка бур'янистої пшениці». Дістає календар ігор на наступний сезон і бронює двадцять п'ять місць за півроку вперед. Мені це приємно, але все ж таки сумніваюся: чи потрібно це всій команді? вистава важка, довга, у них заболять ноги і... вони програють «Зеніту». (Олег Борисов)
«Все буде по програмі, — була відповідь, яку можна було передбачити. — Ми в цей день дамо на ноги навантаження менше». Через півроку точно в призначений день команда в строгих костюмах і краватках, коли глядачі вже розсілися на місцях, з'являється в партері. (З костюмами — абсолютне божевілля! У нього є один, «щасливий», який в день гри йому привозять з хімчистки. Він одягає його в шість годин — і прямує на гру. Якщо гра програється, все одно наступного разу — той самий костюм, з тієї ж хімчистки.) У залі оплески. Ще б пак — чемпіон країни і володар Кубка кубків у повному складі! Антракт затягують на півгодини: у команди — режим, вона вечеряє за лаштунками. Випадково чую репліку одного з гравців: «Ну і кому це потрібно? Тренера (наголос, звичайно, на «а») хочуть показати свою освіченість!» Переказую це Лобановському. Він сміється: «А що ти хотів? Все зрозуміти з першого разу їм важко. Треба буде ще раз зводити в наступному році. (У слові «зрозуміти» вперто робить наголос на «о». Скільки я не натякав...) Зате Веремєєв, — продовжував він, — після вистави попросив дозволу не автобусом до готелю добиратися, а пішки. Спектакль його так вразив, що він не захотів ні з ким розмовляти. Всю ніч не спав, і в грі з «Зенітом» після першого тайму я його замінив».

Тепер в лікарню Василич приніс графік бігу. Розробив спеціально для мене — легкий підтюпцем! Усі вирахував по секундах з урахуванням дати і часу мого народження, біоритмів. Ось вийду звідси, куплю секундомір і побіжу. Потрібно жити по програмі — пора б це на старості років зрозуміти!»


Гра ветеранів радянського футболу в якому 41-річний тренер київського Динамо Валерій Лобановський продемонстрував свій вищий клас (1980 р)

P. S. Зі спогадів воротаря дніпропетровського Дніпра Леоніда Колтуна:

«Лобановський дуже любив влаштовувати для команди заходи на кшталт походів в кіно або театр, екскурсії всякі. Він був людиною інтелігентною і ерудованою, прагнув і прищепити підопічним потяг до прекрасного. Так ось, перед грою з «Динамо» ми пішли всією командою на фільм «Вершник без голови». А потім нам кияни «відірвали голову» на полі — 5:2! Після цього Лобановський нас більше в кіно не водив. А ось на кладовища возив періодично. Особливо на Новодівочий в Москві, коли ми приїжджали туди грати з місцевими командами. Знали його як свої п'ять пальців, самі могли проводити екскурсії. Навіщо нас туди водили? Ну ось була така традиція — вшанувати пам'ять знаменитих діячів культури і мистецтва, покласти квіти до їх могил».

У 1972 році, головний тренер аутсайдерів чемпіонату СРСР, дніпропетровського "Дніпра", 33-річний Валерій Лобановський вивів свою команду на гру з чемпіоном київським Динамо. Під час гри Дніпро вів з рахунком 0:1. Але в підсумку програв 2:1. Переможний гол за киян забив 19-ти річний Олег Блохін.


Для тих, хто забув

Валерій Лобановський: головний тренер ФК Дніпро (Дніпропетровськ) - 1969-1973 рр. В 1971-му вивів команду у вищу лігу.

Головний тренер Динамо (Київ) - 1974-1982 рр., 1984-1990 рр., 1996 - травень 2002

Володар Кубка Кубків 1975, 1986 рр., Суперкубка УЄФА - 1975-го. Шестиразовий володар Кубка СРСР (1974, 1978, 1982, 1985, 1987, 1990 рр.). Восьмиразовий чемпіон СРСР (1974, 1975, 1977, 1980, 1981, 1985, 1986, 1990 рр.). Триразовий володар Кубка України (1998, 1999, 2000 рр.). П'ятиразовий чемпіон України (1997, 1998, 1999, 2000, 2001 рр..). Виховав трьох володарів Золотого м'яча. Нагорода вручається кращим гравцям Європи: 1975 рік – Олег Блохін; 1986 рік – Ігор Бєланов, 2004 – Андрій Шевченко. Очевидно, найближчим часом нікому на пострадянському просторі не вдасться повторити цей рекорд і навіть наблизиться до нього.

Лобановський очолював збірну СРСР у 1975-1976 рр., 1982-1983 рр., 1986-1990 рр. На чемпіонатах світу 1982, 1986 і 1990 рр. Під його керівництвом збірна СРСР ставала бронзовим призером Олімпійських Ігор 1976-го та срібним призером чемпіонату Європи 1988-го. Всього - 77 матчів (42 перемоги, 19 нічиїх, 16 поразок).

Тренував збірні ОАЕ (1990-1993 рр.) і Кувейту (1994-1996 рр., третє місце на Азіатських іграх). З січня 1998 по грудень 2001 року - головний тренер збірної України.

7 травня 2002 року під фінал матчу динамівців із запорізьким Металургом у Лобановського - обширний інсульт на фоні високого кров'яного тиску.

Карета Швидкої допомоги відвезла його прямо під час гри. 13 травня Валерій Васильович помер.


На його похорон зібралося понад 150 тис осіб. Це певно теж, сумний, посмертний рекорд футбольного генія України.

У грудні, в Києві, Червонозоряний проспект, що з'єднує Голосіївський та Солом'янський райони було перейменовано на проспект Валерія Лобановського. З чим всіх нас і вітаю. Особливо жителів цього проспекту.

Олександр Пасховер на НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини