"Підтримати"
Новини
Всі новини

ПДВ для агросектора знижують, але аграрії цьому не раді

Верховна Рада у четвер, 17 грудня, ухвалила законопроекту №3656, який, зокрема, передбачає зниження ставки ПДВ для агросектору з 20% до 14%. Відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів України, передає УНН.

Проект закону передбачає зниження ставки ПДВ з 20% до 14% по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України окремих видів сільськогосподарської продукції, а саме: велика рогата худоба, жива; свині, вівці, живі; пшениця, жито, ячмiнь, овес, кукурудза, соєвi боби, насiння льону, насiння свирiпи та ріпаку, насiння соняшнику, насiння та плоди iнших олiйних культур, цукрові буряки.

На думку авторів законопроекту, завдяки впровадженню зниженої ставки переробні підприємства зможуть зекономити 6% видатків при закупівлі продукції за рахунок менших податкових зобов’язань виробника. При цьому зникнуть стимули для оптимізації податкових зобов’язань — “скрутки”.

Очікується, що законопроект №3656 стимулює детінізацію АПК, створить рівні податкові умови для агровиробників, дозволить їм збільшити витрати на оновлення техніки і розвиток господарств. Цей крок покликаний трохи компенсувати втрату обігових коштів в результаті скасування спецрежиму ПДВ в 2017 році.

* * *

Однак, за результатами обговорень з членами УКАБ, було виявлено ряд проблем, з якими можуть зіткнутися агровиробники при впровадженні цієї норми.

"Бюджет України щорічно втрачатиме 7 млрд грн, які роздерибанять між собою власники агрохолдингів. Переробна промисловість не вистоїть, так як вигідніше буде продавати сировину, і, в кінці кінців, ми перетворимося в сільськогосподарський сировинний придаток", - пише видання Гордон.

Зменшення ставки ПДВ з 20% до 14% на більшість аграрної продукції, призведе до зниження добробуту України, податкових надходжень і збільшення простору для зловживань з ПДВ, упевнений доктор економічних наук, доцент Київської школи економіки Олег Нів'євський. Він назвав 4 основні негативні елементи зазначеної ініціативи:

Пояснювальна записка законопроекту погано структурована і не дає чіткого розуміння мети даної ініціативи.

«У записці згадуються «зростання сум податкових зобов'язань з ПДВ», «оптимізація податкових зобов'язань» - «скручування», «тінізація» і тд. Тобто, можна припустити, що основною проблемою для авторів законопроекту є саме недосконале адміністрування ПДВ, зловживання, а не ставки самого податку», - вказав фахівець.

Ускладнення адміністрування ПДВ - це більшення можливостей для зловживань.

«Збільшення кількості ставок ПДВ автоматично означає додаткове навантаження на систему адміністрування та контролю ПДВ. Відповідно, різноманітність ставок ПДВ автоматично означає розширення простору для маніпуляцій і махінацій з ПДВ», - пояснив Олег Нів'євський.

Перерозподіл сум ПДВ до відшкодування від переробників / трейдерів до сільгоспвиробників. При зазначеній ініціативі бюджет «економить» ПДВ на стадії експорту, але недоотримує на рівні фармінга - стадії першої реалізації аграрної продукції.

Нерівномірне податкове навантаження буде між секторами економіки і держбюджетом. Якщо одним секторам дають податкове послаблення, то для інших це автоматично означає посилення, що в цілому негативно відбивається на розвитку всієї економіки.

«Дивною виглядає формулювання в пояснювальній записці про те, що « переробні підприємства зможуть заощадити 6% витрат при закупівлі продукції за рахунок менших податкових зобов'язань виробника». Суб'єкти господарювання в даному випадку є лише податковим агентом, - беруть гроші з рук споживача і передають їх до бюджету. Доходи і витрати підприємств при цьому не змінюються», - заявив доктор економічних наук.

Олег Нів'євський вважає, що знижена ставка ПДВ на проміжне споживання в АПК України виглядає, як спроба вирішити важливу проблему зовсім не тими, що потрібно, інструментами.

«Це призведе до зниження добробуту, податкових надходжень і збільшення простору для зловживань з ПДВ. Зате, варто зосередитись не в ставках ПДВ, а безпосередньо на вдосконаленні системи адміністрування і запобігання зловживань з ПДВ», - підсумував доцент Київської школи економіки.

Нагадаємо також, що на думку народного депутата, голови підкомітету з питань вдосконалення структури державного управління у сфері агропромислового комплексу комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олега Тарасова, при повній втраті врожаю додаткове нарахування ПДВ ставить українських аграріїв в дуже скрутне становище. Доречним в такій ситуації є надання фіскальних пільг для аграріїв, які постраждали від несприятливих погодних умов.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини