"Підтримати"
Новини
Всі новини

Річки України: світанки і вечори над Десною

23:35, 31 травень 2020
4 504

Десна - одна з найкрасивіших європейських річок. Це ліва притока Дніпра, хоча назва походить від старослов'янського "десн" - правий. Втім, є теорія, якщо пройти шляхом перших слов'янських племен, то як раз і виявиться, що це "права річка" Дніпра.
Басейн Десни включає територію Смоленської, Курської і Брянської областей Росії та Чернігівської, Сумської та Київської областей України. Її довжина становить 1130 км.
На території України Десна тече майже шістсот кілометрів (вважається - 591 км) і впадає в Дніпро в декількох кілометрах вище Києва, для якого річка є одним з основних постачальників питної води.
Це рівнинна річка, яка багато століть і донині розливається навесні і трохи міліє влітку. Десна - красуня: про неї прекрасно і захоплено писав великий романтик Олександр Довженко в повісті "Зачарована Десна". Там же він згадував про страхітливі повені, які з весни в весну заливали прибережні села - так велично і страшно розливалася Десна.
За останнє сторіччя найсильніші повені були в 1908 році (в Чернігові тоді, зокрема, вода досягла 948 см над нулем поста), в 1917 році (985 см), в 1931 (983 см), 1932 (904 см), в 1942 (938 см), в 1947 (869 см), 1970 (976 см). У деяких місцях місцях вода піднімалася до п'яти метрів і вище.
Десна широка: місцями ширина річки сягає 450 метрів, а в середньому відстань від берега до берега дорівнює 200 метрам. Десна досить глибока - в окремих місцях глибина досягає 17 метрів, але в основному глибина від 2 до 4 метрів. А коли вона виходить з берегів, вся територія навколо здається морем.
Річку живлять притоки - їх у Десни більше 30, і багато з них - аж ніяк не малі річки.
Незважаючи на зовнішню неквапливість і величавість, річка досить підступна, оскільки має дукже швидку течію. Це враховують рибалки, які люблять провести час на Десні - світанки і вечори тут абсолютно неповторні.
Поки що в Десні водиться риба - цілих 35 видів. Є судак, сом і навіть стерлядь, але кількість риби щорічно зменшується через браконьєрів, які ловлять рибу аж ніяк не вудками.
Наш автор Руслан Ригованов не так давно провів прекрасні вечори і світанки на Десні, під Хотянівкою (Вишгородський район). Його фотографії ми і хочемо вам показати.
Річки України потребують допомоги - ерозія грунту, вітри, розливи, посуха - все впливає на них. Крім того, нерозумна діяльність людини забруднює водний басейн, і річки хворіють. Потрібно багато працювати, щоб зберегти цю красу.


Олександрина Кругленко, InfoKava
Фото: Руслан Ригованов, Київ


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме