"Підтримати"
Новини
Всі новини

Закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству" вступив в силу

Закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству" Верховна рада прийняла на початку грудня 2017 року. Норма документа про обтяжуючі обставини вступила в силу з 11 січня 2018 року. Однак переважна більшість норм закону вступили в силу з 11 січня 2019 року - через рік після публікації у виданні "Голос України".


Норми закону

Покарання за вчинення домашнього насильства в судовому порядку вводиться у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або арешт на строк до 6 місяців. Також передбачається і обмеження свободи на строк до п'яти років або позбавлення волі на строк до двох років.

При цьому будуть діяти заборони дзвінків, листування з потерпілою особою, наближення на певну відстань.

Відзначимо, що в разі виявлення фактів домашнього насильства відповідні органи (правоохоронні, управління соцзахисту населення, центри сім'ї і молоді, служби у справах дітей) повинні пропонувати потерпілим звертатися в спеціалізовані центри.

Підкреслимо, законом піддаються істотній редакції статті, які передбачають відповідальність за злочини проти статевої свободи та недоторканості. Так, одне з нововведень закону - зменшення мінімального терміну кримінальної відповідальності за згвалтування неповнолітніх.

Зокрема, попередня редакція ст. 152 Кримінального кодексу встановлювала покарання у вигляді позбавлення волі від 10 до 15 років, а за новим законом санкція буде від 8 до 15 років.


Відповідальність за примус до шлюбу

Встановлюється кримінальна відповідальність за примус до шлюбу. Тепер примус до вступу в шлюб; до продовження примусово укладеного шлюбу; до вступу в співжиття без укладення шлюбу; до продовження такого співжиття; примус до переїзду в іншу країну з однією з вищезазначених цілей караються арештом на строк до 6 місяців або обмеженням або позбавленням волі на строк до 3 років.


Чого чекати

Спроби законодавця поглибити і деталізувати норми КК, присвячені домашньому і сексуальному насильству, зробили захист від насильства теж небезпечним. Чи є привід жартувати?

Даний зразок вітчизняного законотворення вже натерпівся насмішок з боку представників юридичної спільноти, які після прочитання пропонованих змін до Кримінального кодексу, прийшли до висновку, що секс в нашій країні стає «ризикованим заняттям». Громадянам було запропоновано відтепер не приступати до здійснення фізіологічного процесу, в тому числі і до виконання подружнього обов'язку, що не обмінявшись з партнером розписками про добровільність своєї участі. Також радили вимагати у Мін'юсту розробки електронного додатка, щоб добровільну згоду можна було висловлювати і за допомогою мобільних гаджетів. Але насправді приводу для гумору немає.


What is «домашнє насильство»

Нагадаємо, що насправді хотів змінити законодавець.
По суті, основні зміни торкнулися тільки двох розділів Особливої ​​частини Кримінального кодексу - Розділу II «Злочини проти життя і здоров'я людини» і Розділу IV «Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи».

Зокрема, розширено список умисних тяжких тілесних ушкоджень. До них вирішили зарахувати «каліцтво статевих органів» (ст. 121 КК).

Істотно розсунули рамки ст.134, яка стосується незаконного проведення аборту. Тепер до злочинних дій додана і незаконна стерилізація, а кримінальна відповідальність також настає за примус до аборту або стеріалізаціі без добровільної згоди потерпілої особи.

І тільки в ст.126-1, яка стала новелою, нарешті дано визначення домашнього насильства:

«Умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства по відношенню до подружжя або колишнього подружжя або іншої особи, з яким винний перебуває (перебував) в сімейних чи близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого».

Втім, знавці права відзначають, що це не найвдаліше формулювання, що несе до того ж чимало оціночних суджень. Наприклад, «систематичне» вчинення насильства - це як? Раз на тиждень або частіше? Законодавець також не пояснює, що він має на увазі під поняттями «психологічні страждання» або «емоційна залежність».

Крім того, правознавці відзначають, що за вчинення домашнього насильства, як його описує ст.126-1 КК, давно передбачена відповідальність іншими статтями Особливої ​​частини Кримінального кодексу України. З ними новела може вступити в непотрібну конкуренцію і порушити принцип правової визначеності.


Сексуальне насильство в подробицях

Головна творча енергія законодавця була спрямована на модернізацію Розділу IV Особливої ​​частини КК «Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи». Автори змін пішли шляхом деталізації складу злочину.

Так, з нової редакції ст.152 КК можна докладно дізнатися про зґвалтування. Описується, що це не просто статевий акт із застосуванням чи погрозою застосування фізичного насильства, як було раніше, а «дії сексуального характеру, пов'язані з вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілого».

А «проникнення» в тіло особи, яка не досягла чотирнадцяти років, незалежно від її вільної згоди, вже само по собі вважається злочином і карається позбавленням волі на строк від восьми до п'ятнадцяти років.

Естафету підхоплює змінена ст.153 КК, яка допоможе вийти з правового глухого кута, якщо в результаті сексуальних дій проникнення в тіло потерпілого не відбулося. Тепер це буде кваліфікуватися як «сексуальне насильство», правда, з таким же нещадним покаранням - позбавленням волі до п'яти років. Єдино, що не зрозуміла логіка зменшення відповідальності за вчинення сексуального насильства по відношенню до особи, яка не досягла чотирнадцяти років. У разі відсутності «проникнення» покарають позбавленням волі тільки від п'яти до десяти років.

Важливою новелою цих статей є те, що окремо виділено згвалтування або сексуальне насильство «стосовно подружжя або колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) в сімейних чи близьких відносинах». Більш того, юристи відзначають, що будь-яке секс-насильство по відношенню до близької людини тепер буде каратися набагато суворіше, ніж насильство над сторонньою людиною. Так, як це заведено в Європі.

Замикає питання диференціації видів домашнього та сексуального насильства ст.154 КК. У ній залишився від попередньої редакції основний сенс: «Примус особи без її вільної згоди до скоєння акту сексуального характеру з особою, від якого потерпіла особа матеріально або службово залежна». Однак в окремий пункт все-таки вирішили виділити просто примус, без наявності будь-якої залежності, що, очевидно, також нерідко зустрічається.


Лжезаявителю буде не до сміху

Докладні і, можливо, незграбні опису делікатної сфери сексуального насильства, природно, викликали іронічну реакцію у юристів. Особливо їм сподобалося визначення геніталій як знаряддя злочину, поряд з іншими предметами.

Однак за бурхливою реакцією насмішників стоїть звичайна для вітчизняного законотворення проблема - зміни не переконливі і кардинально не покращують існуючі до сьогоднішнього дня правові норми. Слід констатувати, що чітких законодавчих критеріїв для поділу складів злочинів, передбачених ст. 152-154 КК, досягти не вдалося.

Більш того, введення в текст кодексу багатьох понять без чіткого пояснення їхнього змісту, як, наприклад, «добровільна згода», загрожує можливими зловживаннями. Адже тепер будь-який секс з партнером гіпотетично може бути представлений як сексуальне насильство.

Втім, в прокуратурі і поліції заспокоюють, що сплеску помилкових заяв про зґвалтування не буде. Свою впевненість вони пояснюють тим, що законодавець в законі, про який мова, все-таки додумався передбачити поправки до пункту 7 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу.

У даній статті названі причини закриття кримінального провадження. До 11 січня 2019 року, згідно з п.7 статті кримінальне провадження припиняється, якщо потерпілий чи його представник відмовився від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення.

Тепер же до цього додали слова «крім кримінального провадження стосовно злочину, пов'язаного з домашнім насильством». Заявник повинен буде десять разів подумати, чи варто звичайні сімейні сварки переносити в кримінальну площину, адже органи досудового розслідування після реєстрації заяви зобов'язані будуть довести справу до логічного кінця. Лжезаявителю в результаті загрожує притягнення до кримінальної відповідальності за неправдиві свідчення.

Представники юридичної спільноти також схильні вважати, що, як завжди, всі недоліки законодавства виявить і нівелює судова практика.

У будь-якому випадку пристрасті навколо нових кримінально-правових норм щодо домашнього та сексуального насильства - це черговий «маячок» для законодавця про якість прийнятих ним документів.


Джерело:РБК


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини