"Підтримати"
Новини
Всі новини

Новорічні традиції різних країн світу

Новогодние традиции разных стран мира

Новий рік - справді інтернаціональне свято, але в різних країнах його святкують по-своєму. У нашій країні прийнято наряджати вічнозелене дерево, накривати по-багатому святковий стіл і ходити один до одного в гості. А як святкують початок нового року в інших країнах?

Вельми екзотично новорічні урочистості проходять в Австралії. Через відсутність снігу, ялинок, оленів та інших звичних атрибутів свята Дід Мороз з'являється в плавальному костюмі, на спеціальному яскраво прикрашеному серфі на пляжах Сіднея. В новорічний вечір прийнято великими компаніями відвідувати різні публічні місця під відкритим небом, де відбувається салют. Особливістю австралійського новорічного торжества є практична відсутність такого відразу після півночі. Австралійці прокидаються в 5-6 ранку, незважаючи на вихідні або свята, і йдуть спати не пізніше десятої вечора. Так що новорічна опівночі сама по собі виключення. Але в 00.10 все вже в ліжку.

В Австрії неписаною заповіддю вважається почути на Новий рік у Відні урочистий звук "Дзвону миру", встановленого на соборі Св. Стефана. На Соборну площу 31 грудня збираються тисячі людей. У старовину в цій країні доброю прикметою вважалося зустріти сажотруса, доторкнутися до нього і забруднитися. Вважалося, що це приносить велике щастя і удачу.

В Аргентині за давньою традицією службовці установ в останній день робочого року викидають з вікон старі календарі, непотрібні відомості і бланки. У діловій частині країни — Буенос-Айресі — вже до полудня тротуари і проїжджа частина густо вкриваються пухким шаром паперу.

В Афганістані Новий рік проходить у день Великого рівнодення. Глава поселення виїжджає на поле і проводить першу борозну. Слідом за ним йдуть найбільш шановані односельці. Пити спиртні напої заборонено законом. Вино замінюється солодощами. Традиційно жінки збираються окремо від чоловіків. Перед місцем свого збіговиська зазвичай ставлять дівчину-вартового.

У Болгарії в переддень Нового року набувають популярності кизилові палички — неодмінний атрибут новорічного свята. Першого січня діти, підходячи до рідних і близьких, злегка б'ючи паличками, вітають зі святом. З останнім ударом годинника в усіх будинках на 3 хвилини згасають вогні: це хвилини новорічних поцілунків, які заміняють тости. Болгари радіють, якщо за столом хтось чхне. Кажуть, що це приносить удачу.

Напередодні Нового року в Бразилії на океанському пляжі загоряються на піску тисячі свічок. Жінки в довгих сукнях заходять у воду і кидають пелюстки квітів у хвилі океанського прибою.

В Великобританії будинок прийнято прикрашати гілками остролистника і омели білої. За звичаєм раз у році, напередодні Різдва, у чоловіків є право поцілувати будь-яку дівчину, що зупинилася під прикрасою з цієї рослини.

У В'єтнамі Новий рік зустрічають вночі. З настанням сутінків в'єтнамці запалюють багаття у парках, садах чи на вулицях. Біля них збираються кілька сімей, на вугіллі готують особливі ласощі з рису. В цю ніч забувають всі сварки, прощають всі образи, адже Новий рік — це свято дружби! Весь наступний день в'єтнамці проводять в сім'ї. В'єтнамці вірять, що перша людина, яка увійде до них в будинок в Новому році, принесе їм удачу, або ж навпаки — горе і нещастя.

В Голландії раз в рік на новорічний стіл готують пончики з родзинками. Діти тут обожнюють білого коня. Вони з вечора кладуть у дерев'яні черевички моркву і сіно, щоб вранці знайти в них улюблені тістечка.

У Греції існує звичай, за яким рівно опівночі глава сімейства виходить у двір і розбиває об стіну плід граната. Якщо його зерна розлетяться по двору-у новому році сім'я житиме щасливо. Вирушаючи у гості, греки приносять з собою в подарунок покритий мохом камінь, і залишають його у кімнаті господарів. Кажуть: "Нехай гроші господарів будуть такі ж важкі, як цей камінь."

А в Данії лісники придумали відмінний спосіб зберегти свої ліси від браконьєрів, які бажають прикрасити свій будинок лісовою красунею. У передноворічні дні вони обробляють ялинки спеціальним складом. На морозі рідина не має запаху. А в приміщенні дерево починає видавати різкий задушливий запах, караючи порушників.

Дуже красиві обряди зустрічі Нового року в Індії. Жителі північної Індії прикрашають себе білими, рожевими, червоними і фіолетовими квітами. У центральній Індії прикрашають будівлі різнокольоровими, переважно помаранчевими прапорами. У західній Індії на дахах будинків запалюють маленькі вогники. У індусів існує своє правило дарування подарунків. Наприклад, подарунки для дітей кладуть на спеціальний піднос. Вранці дітям закривають очі і підводять до цього таці.

А в Ірані Новий рік зустрічають 21 березня. Там люди за кілька тижнів до нового року висаджують в невеликі горщики зерна пшениці. До Нового року вони сходять — це символізує початок весни і Нового року.

В Ірландії ввечері напередодні Нового року розкриваються навстіж двері будинків, кожен, хто забажає, може увійти в будь-який будинок і стане там бажаним гостем. Його посадять на почесне місце, пригостять склянкою доброго вина, не забувши при цьому сказати: "За мир у цьому домі і в усьому світі!" О пів на дванадцяту ірландці виходять на центральну площу, співають, танцюють, веселяться.

В Італії торжества починаються з дня святої Люції (13 грудня): в цей день відзначають свято світла. 24 грудня приходить Баббо Натале — місцевий Дід Мороз. Закінчується все це появою Бефани — маленької бабусі-відьми, яка розносить дітям всілякі солодощі.
Напередодні Нового року саме за наполяганням Бефани не позбавлені почуття гумору італійці розправляються зі всяким мотлохом, накопичився за рік. Частенько вони выбрасываютс все це прямо з вікон, з цікавістю стежачи за реакцією перехожих.

В Іспанії основним святом залишається Різдво: цей вечір проводять виключно з сім'єю, за пишно накритим столом (саме до цього вечері господиня намагається запастися найнеймовірнішими ласощами). Незважаючи на вік, гурмани від мала до велика віддають перевагу солодкому, яка може бути представлена десятками різних страв. Що ж до подарунків, то за традицією їх отримують в основному діти. Малюки вивішують за вікно напередодні ввечері заздалегідь приготований панчіх, який до ранку повний подарунків. А ось 31 грудня — День Святого Ніколаса — істинний свято в колі друзів. Тут вже ніхто не пов'язаний релігійними обрядами, і кожен розважається, як душі завгодно.

У Китаї Новий Рік святкують завжди під час молодого місяця в кінці січня — початку лютого. Під час святкової процесії, яка протікає по вулицях Китаю в новорічну ніч, люди запалюють безліч ліхтарів. Це робиться для того, щоб освітити собі шлях в Новий рік. Так як вважається, що новий рік оточений злими духами нечистими силами, то відлякують їх за допомогою хлопавок і феєрверків.

В Колумбії вважається, що без стрілянини, феєрверків і вибухів свята просто не може бути. Колумбійці роблять ляльок, що зображують старий рік. Їх розносять на палицях, читають смішні заповіти. Потім, відкидають ляльок від себе подалі і опівночі заряди, порох, заховані у ляльках починають вибухати. Старий рік, оточений полум'ям і димом, розлітається, поступаючись дорогою Новому році.

На Кубі перед Новим роком усі наповнюють келихи водою, а коли годинник б'є дванадцять, вихлюпують її через відчинені вікна на вулицю. Це означає, що старий новий рік щасливо закінчився і кубинці бажають один одному, щоб і новий був таким же ясним і чистим, як вода. І зрозуміло, щасливим! Годинник у Новий Рік на Кубі б'є тільки 11 разів. Оскільки 12-й удар приходиться саме на Новий Рік, годиннику дають відпочити і спокійно зустріти свято разом з усіма.

У Мексиці з боєм годинника спалахують феєрверки і починаються карнавальні ходи. Тут існує звичай розбивати глиняні горщики, наповнені фруктами, водою, новорічними подарунками.

В Монголії Новий рік співпадає з святом скотарства, тому для нього характерні спортивні змагання, конкурси на спритність, кмітливість, сміливість. Так само як і народи Європи, монголи зустрічають новий рік біля ялинки. До них теж приходить Дід Мороз, одягнена, правда, в скотаря.

В Норвегії діти чекають дарунків від кози. Її зустрічають святкові пригощання — сухі колоски вівса, які на новий рік кладуть у дитяче взуття. На ранок замість колосся діти хлопці знаходять у своїх черевиках і туфельках новорічні гостинці. У цій країні козі віддано привілейоване становище.

В Панамі Новорічна ніч незвичайно шумна: гудуть труби, виють сирени і кричать люди. Згідно давнім повір'ям шум відлякує злих духів.

Старовинними обрядовими піснями і колядками зустрічають Новий рік жителі Румунії. Людина в масці кози і накинутою козячій шкурі (часто замінюється ворсистим ковдрою) виконує ритуальний танець кози. На вулицях Бухареста напередодні Нового року зустрічаються групи підлітків у національних костюмах, у високих баранячих шапках і з довгими батогами в руках. Вони заходять у двори, встають в купу, б'ють в певному ритмі батогом по землі, час від часу викрикуючи традиційні новорічні побажання.

На Філіппінах з листопада починається масове виготовлення ялинок з пластмаси, пап'є-маше, гілок. Влаштовуються конкурси ліхтарів найрізноманітніших розмірів і форм. У тридцятиградусну спеку, яка стоїть тут у кінці грудня, особливо цікаво спостерігати Санта-Клаусів, які походжають у червоних шубах, облямованих білим синтетичним хутром.

У Фінляндії новорічні подарунки викладають на стіл і прикривають мискою. Незаміжні дівчата кидають через плече черевичок. Якщо він впаде носком до дверей — бути весіллю.

У Франції символом благополуччя і сімейного вогнища вважається велике поліно, яке запалюється у камінах будинків. Пер Ноель, французький Дід Мороз наповнює дитяче взуття подарунками. Під Новий Рік запікають у пряник біб. А найкращий новорічний подарунок односельця — колесо.

У Чехії, в Словаччині, всі дарують один одному подарунки. А непонравившийся подарунок у перші дні свят можна повернути в магазин або обміняти.

В Шотландії напередодні Нового Року підпалюють смолу в бочці і котять цю бочку по вулицях. Шотландці вважають це символом спалення Старого Року. Після цього дорога Новому рокові відкрита. Коли стрілки годинника наближаються до 12, господар будинку в Шотландії мовчки відчиняє двері і тримає її відкритою до тих пір, поки не пролунає останній удар. Так він випускає старий рік і впускає новий. А гостю належить принести з собою шматочок вугілля, кинути його в сімейний камін і побажати, щоб вогонь у цьому каміні горів довго-довго. Вважається, що перша людина, що ввійшла в будинок після настання Нового Року, приносить щастя або невдачу. Темноволосий чоловік з подарунком — на щастя.

У Швеції під Новий рік прийнято розбивати посуд біля дверей сусідів.

В Японії Новий рік вважається найбільшим святом. Триває він кілька днів. Переддень Нового Року називають "золотим тижнем". У цей час припиняють свою роботу багато установи та фірми, урядові організації, великі універмаги. Навіть банки працюють до 12 години 31 грудня і відпочивають перші три дні Нового Року. Обов'язковим є звичай проводів Старого Року, що включає організацію прийомів і відвідування ресторанів. У момент настання Нового Року японці починають сміятися. Вони вірять, що сміх принесе їм удачу в новому році.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини