"Підтримати"
Новини
Всі новини

Олександр Карпець: катастрофічне зростання тарифів на газ від команди Яценюка

Александр Карпец: катастрофический рост тарифов на газ от команды Яценюка
Країна пожинає наслідки ігрор уряду Яценюка в газовій сфері, які лицемірно називають «реформами». Катастрофічне зростання тарифів на газ і мізерний обсяг палива, що відпускається населенню за так званої пільгової, але аж ніяк не дешевою ціною, призвели до того, що громадяни замерзають у своїх оселях, а самі будинки приходять в непридатність, оскільки належним чином не прогріваються. Крім того, експерименти з встановленням позамежної рентної плати на видобуток блакитного палива в 2014 році призвело до обвального падіння видобутку природного газу, насамперед головним газовим «добувачем» країни – державної «Укргазовидобування». І все це під набридлі брехливі «реформаторські» теревені про розвиток вітчизняного газовидобутку і досягненні енергетичної незалежності країни.

Після того, як у 2014 році рентна плата за видобуток природного газу в Україні за ініціативою уряду Яценюка була підвищено до 70%, спостерігається різке скорочення блакитного палива. Застереження ряду експертів і політичних сил про те, що до добра це не доведе, було проігноровано і розцінено як лобіювання інтересів власників приватних газодобувних фірм. Хоча відомо, що основним добувачем газу в Україні було і поки що залишається публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування», що повністю належить державі, тобто мова йшла про лобіювання інтересів держави і громадян.

Член профільного комітету Верховної Ради Юрій Чижмарь зазначає: «За 2014-2015 роки ми зменшили видобуток мінімум на 15%, а в 2016 році втрати складуть ще 10%. «Укргазвидобування» за два роки зменшила видобуток з 15 до 12 млрд кубів, а в 2016 році планує видобути максимум 10-11 млрд кубометрів. Це катастрофа для галузі».

Від себе зазначимо, що це катастрофа не тільки для галузі, але і для країни і її громадян. Адже падіння внутрішнього видобутку газу, та ще видобутку найбільшого державного підприємства, що забезпечує левову частку всього видобутку, веде до неминучого збільшення закупівель палива за кордоном, причому неважливо, де саме – в Росії чи в Європі. Таким чином, енергетична незалежність країни, про яку так люблять поговорити «демократи» у влади, перетворюється в порожній звук, не кажучи вже про такі «дрібниці», як відтік за кордон різко дефіцитної валюти, погіршення платіжного балансу, скорочення робочих місць і зростання безробіття та інше.

Такі лише деякі підсумки бурхливої діяльності уряду «реформаторів» і особисто Яценюка в такий, безсумнівно, архіважливим галузі, якою є вітчизняний видобуток природного газу.

Розмови про зниження рентної плати ведуться давно, але далі їх справа поки не пішла. Правда, в Раду внесено поданий фракцією «Батьківщини» законопроект про зниження рентної плати з нинішніх 70% до 29%. Таке зниження податку не тільки полегшить становище газовидобувників, але і дозволить знизити ціну на газ для населення на 1000 гривень з нинішніх «не пільгових» 7200 до 6200 гривень за 1 тисячу кубів.

Але поки законопроект тоне в торгах між різними групами інтересантів. Крім того, істотне зниження ренти загрожує величезними проблемами з наповненням бюджету, і тому за нього не хоче віддавати голоси прем'єрська парламентська фракція «Народний фронт». На думку Яценюка, скасування ренти призведе до того, що нічим буде виплачувати широко розрекламовані субсидії. Тільки за перше півріччя надходження від ренти перевищило 10 млрд гривень.

Міністр соціальної політики Павло Розенко заявив, що в бюджеті 2016 року на виплату громадянам субсидій для компенсації витрат по оплаті житлово-комунальних послуг закладені 46 млрд гривень. Нагадаємо, що в 2015 році на ці цілі буде виділено 24 млрд гривень. Принаймні, так запевняють чиновники.

Читайте на InfoKava.com: "Свободівці" продовжують вимагати відставки Яценюка

Повторимо, що, за словами Яценюка, зменшення ставки рентних платежів за видобуток природного газу веде до того, що надходжень до бюджету не вистачить на виплату субсидій.

Отже, вимальовується цікава картина, найяскравішим чином відображає «реформаторський геній» Яценюк і компанія. Тарифи на газ підняли до космічних величин, в тому числі, і введенням непомірної ставки ренти нібито для того, щоб потім ці гроші, вийняті з однієї кишені пересічного громадянина і покласти в іншу кишеню у вигляді субсидій.

Подібна операція здається безглуздою тільки на перший погляд. Величезний тариф на газ платять всі громадяни скопом, за винятком пільгового обсягу в розмірі 300 куб м в місяць або 1400 куб м протягом всього опалювального сезону. Звичайно, якщо взагалі платять, оскільки багатьом просто нічим платити, а тому має місце неухильне зростання неплатежів, які до весни можуть досягти колосальних розмірів і призвести до непередбачуваних наслідків. У свою чергу, виділення субсидій відбувається на індивідуальній основі, при чому з великими проблемами і відповідно до певних соціальних норм, в результаті чого розміри субсидії зазвичай виходять надто низькими.

В результаті, цілком може утворитися якась, чимала різниця між засобами, передбаченими бюджетом на субсидії, і сумою, виділеною на субсидії реально. Бажаючих роздерибанити бюджетні кошти, очевидно, знайдеться більш ніж достатньо, слідуючи відомому принципу: було б корито – а свині знайдуться!

За останніми даними, уряд нібито переймається пошуками компенсації втрат бюджету в разі зниження ренти. Можемо навіть підказати деякі шляхи пошуку: наприклад, офшори...

До того ж, у структурі тарифу на газ для населення рентний платіж становить хоч і вагому, але далеко не найбільшу частину. Нагадаємо, що левову частку з тарифу становить так звана маржа «Нафтогазу». Це добре видно з калькуляції тарифу, наведеній у таблиці.

Кінцева ціна газу для населення, у т. ч.:
7188,0
ПДВ Державний бюджет 1198,0
Тариф на транспортування магістральними трубопроводами «Укртрансгаз» 294,4
Тариф на транспортування розподільними трубопроводами Облгази 361,8
Тариф на постачання Облгази 90,3
Збір у вигляді цільової надбавки (4%) Державний бюджет 201,7
Дохід («маржа») «Нафтогаз України» 3451,8
Ціна газу «Укргазвидобування» для «Нафтогаз Україна» 1590,0
Рента від ціни продажу газу «Укргазвидобування» Державний бюджет 1113
Залишок ціни, яка залишається у «Укргазвидобування» 477,0

Як бачимо, за захмарною ціною реалізації газу населенню у розмірі 7188 грн / 1 тис. куб. м, виробник особі «Укргазовидобування», отримує всього лише 477 грн / 1 тис. куб. м, то є мізер. При цьому чиновники різних рівнів регулярно піднімають цинічний галас на тему про те, що ціни на газ потрібно підвищувати, щоб були кошти на розвиток і модернізацію газодобувної галузі, на розвідку нових родовищ та облаштування нових видобувних свердловин. Але калькуляції очевидно, що з власне газовидобування отримує копійки.

«Нафтогаз» закуповує паливо у «Укргазовидобування» по 1590 грн / 1 тис. куб. м, але з них 1113 грн з кожної тисячі кубів відправляються до державного бюджету у вигляді ренти за користування надрами. Саме цю ренту нібито збираються зменшити.

На шляху до кінцевого споживача вартість газу обростає такими складовими.

Читайте на InfoKava.com: Парламент уповноважив Яценюка підписати Асоціацію

Тариф на транспортування магістральними трубопроводами, стягнутий державною «Укрірансгазом», складає 294, 4 грн / 1 тис. куб. м. Переважно приватні обл - і міськгази стягують 361,8 грн / 1 тис. куб. м за транспортування розподільними трубопроводами, а також 90,3 грн / 1 тис. куб. м за постачання палива споживачам. Державний бюджет забирає 4%-у цільову надбавку на суму 201,7 грн / 1 тис. куб. м.

Але апофеозом, безсумнівно, є дохід (маржа) НАК «Нафтогаз» в розмірі 3451,8 грн / 1 тис. куб. м. Саме стільки НАК «накручує» на рівному місці, перепродуючи облгазам паливо, одержане за вкрай низькою ціною від державної же «Укргазовидобування». На питання про те, куди йдуть ці гроші, чиновники відповідають щось незрозуміле на тему про те, що ці кошти, мовляв, ідуть на покриття якихось «збитків» НАК «Нафтогаз», і ця міра нібито погоджена в МВФ. Незрозуміло, що це за збитки, і чому їх повинні покривати пересічні громадяни, а не корумповані чиновники та олігархи, чия діяльність до збитків і привела!

Нарешті, описану вище цінову конструкцію вінчає ПДВ у розмірі 1198 грн / 1 тис. куб. м, які потрапляють до бюджету, за вирахуванням так званого податкового кредиту.

Виникає цілком закономірне питання, чому не робляться спроби скоротити «маржу», яку «накручує» НАК «Нафтогаз»?!

Правда, на цей рахунок у парламенті, нагадаємо, депутатами Капліним та Сугоняко зареєстрований законопроект № 3104 «Про встановлення справедливої та економічно обґрунтованої ціни постачання природного газу власного видобутку для потреб населення». Цим документом, зокрема, пропонується для газу вітчизняного видобутку, що постачається населенню, в ЖКГ, скасувати зазначену «маржу», складову, як бачимо, більше половини всієї суми тарифу, якщо на неї «навісити» ПДВ. Але ймовірність того, що цей документ буде хоча би винесений на розгляд залу, поки оцінюються вкрай мало.

Крім того, остаточно провалилася ідея уряду Яценюка з встановленням пільгового споживання газу спочатку на рівні 300 куб.м на місяць з жовтня по березень, а потім у розмірі 1200 кубів за ці ж місяці, тобто за опалювальний сезон. Нагадаємо, що на пільговий обсяг газу встановлена ціна в розмірі 3600 гривень за 1000 кубів.

Експерти, зокрема, колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко, вже давно попереджав, що пільговий обсяг повинен бути встановлений в розмірі 350-450 кубів в місяць. Це реальний ліміт, який дозволяє громадянам в середніх вітчизняних кліматичних умовах зігрітися самим і забезпечити температуру, необхідну для збереження житла.

Зараз, коли остаточно стало зрозуміло, що 300 кубів в місяць або 1200 кубів за опалювальний сезон – це афера, знову постало питання про збільшення пільгового обсягу хоча б до 350 куб. м на місяць. Тільки це допоможе знизити витрати на газ, за деякими оцінками, в 1,5 рази. Але проблема знову тоне у «терках» депутатів і чиновників...

А зима вже прийшла!


Джерело: iamir.info

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини