"Підтримати"
Новини
Всі новини

У тисяч боржників вже арештовані рахунки без суду: чи будуть знімати гроші

На сьогодні в Єдиному державному реєстрі боржників значиться 390 755 виконавчих проваджень, відкритих на підставі не судових рішень, а так званої виконавчої нотаріального напису. При цьому тільки 11 502 таких арештів були скасовані судами за останній рік. Про це повідомляє Опендатабот, платформа для роботи з відкритими даними, посилаючись на інформацію ЄРБ і ЄДРСР. Гроші з арештованих рахунків без суду обіцяють не знімати.

У Єдиному державному реєстрі боржників значиться 390 755 виконавчих проваджень, відкритих на підставі не судових рішень, а так званого виконавчого нотаріального напису.
Щоб прискорити і здешевити процес стягнення боргiв, колектори, ломбарди, кредитні організації та деякі банки все частіше звертаються в обхід суду до нотаріусів і отримують від них виконавчий напис — документ, якого достатньо, щоб заблокувати рахунки неплатника і накласти арешт на його майно. Сьогодні це питання набуває особливої ??актуальності, оскільки з 6 липня банки почнуть автоматично блокувати рахунки клієнтів на вимогу сторонніх кредиторів.
«Виконавчий напис — досить зручний інструмент для захисту прав кредитора. Через виконавчий напис набагато простіше стягнути заборгованість, ніж зробити це через суд, i отримати такий напис в нотаріуса доволi нескладно. Але також це і зручний інструмент для зловживань. Часто буває, що нотаріуси видають написи „сумнівним“ організаціям та не завжди належним чином перевіряють документи, необхідні для отримання виконавчого напису. 
Втім, виконавчий напис можна оскаржити в суді, і громадяни роблять це все частіше», — коментує адвокат Андрій Гевко, партнер в юридичній фірмі Bargen.
«Якщо ваші рахунки арештовані на підставі сумнівного виконавчого напису, і ви хотіли б оскаржити його, то першим чином переконайтеся, що:
— виконавчий напис вчинений на підстави документiв, які є в перелiку, встановленому законом;
— нотаріус перевірив, що ваша заборгованість є безспірною та підтверджується відповідними документами;
— кредитор надав докази, що ви заборгували саме йому, а не якійсь іншій організації;
— з дня виникнення заборгованості минуло не більше трьох років;
Якщо якусь із цих умов порушено — вирушайте до суду».
Юридична грамотність українських боржників зростає: у 2018-му роцi було 2923 скасувань, у 2020-му — вже 5772, тобто за два роки цей покажчик збільшився в два рази. 11 502 рішення щодо скасування виконавчих написів було винесено лише за останній рік.

* * *

Якщо людина заборгувала за житлово-комунальні послуги чи не сплатила штраф за перевищення швидкості — кошти на її банківському рахунку можуть бути арештовані в автоматизованому режимі. Але при цьому не йдеться про автоматичне списання коштів, розповіли в Міністерстві юстиції України.

“Пояснюємо простою мовою. Уявімо, що хтось не сплатив штраф за порушення правил дорожнього руху або комунальні послуги чи заборгував вам кошти (в тому числі аліменти на утримання дитини чи заробітну плату). Цей факт спочатку має підтвердити своїм відповідним рішенням суд або інший орган (посадова особа). Якщо після цього боржник так і не повертає кошти — до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони, зокрема, можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника. Саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено”, — повідомляє пресслужба міністерства.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини