"Підтримати"
Новини
Всі новини

У Білорусі закрили 482 школи з білоруською мовою навчання

У Білорусі почали розуміти: якщо не захищати рідну мову, вона зникне, поглинена більш популярною і активно насаджуванаю - російською. До цього веде, перш за все, скорочення шкіл навчання рідною мовою.

За шість років кількість школярів, які навчаються білоруською, зменшилася на 5,5%, а шкіл, де навчання ведеться білоруською мовою, стало менше на 482, передає білоруська служба Радіо Свобода.
Телеграм-канал «Злий Міносвіт» проаналізував, як скорочувалася кількість учнів, які навчаються білоруською мовою, і кількість шкіл, де навчаються білоруською. Ці відомості розміщені в збірнику «Установи загальної середньої освіти», надрукованому Міністерством освіти.
У збірці є відомості з 2012 по 2018 рік. Якщо в 2012 році шкіл з білоруською мовою навчання було 1764 (з російською -1660), то через шість років шкіл з білоруською мовою навчання стало 1282 (з російською -1527). В сільській місцевості шкіл з білоруською мовою навчання діють 1207. Таким чином, у всіх білоруських містах є тільки 75 шкільних установ з білоруською мовою навчання.
Скорочується і кількість учнів, які навчаються білоруською. Якщо в 2012 році білоруською навчалися 16,6% всіх школярів, то в 2018-му - 11,1%. При цьому в селах білоруською вчаться 58,3% учнів, а в містах - тільки 1,3%.
Найбільше білоруськомовних школярів в Мінській області - 20,2%. Але в Мінську білоруською вчаться тільки 2% учнів.
У Мінську, до речі, шкіл з білоруською мовою навчання стало більше: у 2012 році їх було 15, в 2018 стало 16 (в деяких тільки частина класів білоруськомовні). Але в цілому в Мінську білоруською вчаться тільки 2% учнів.
Крім того, поволі, навіюється вторинність, неповноцінність, "сільськість" білоруської мови, а російська визнається мовою людей, що живуть у місті.
Однак реальна ситуація ще гірша, ніж показують цифри. При переведенні шкіл на російську мову навчання або взагалі їх закриття ніхто не цікавиться думкою батьків і вчителів. Більш того, в статистичних збірниках школи позначаються як білоруські, а на ділі викладання ведеться російською мовою. І люди не можуть добитися справедливості в цьому питанні, оскільки в міністерстві освіти вважають, що попиту на білоруську мову немає, хоча, нібито, міністерство, вітає відкриття білоруських шкіл.
У минулому році в Кам'янецькому вирішили закрити єдину школу в районі, де навчання ведеться білоруською мовою. Обурилися вчителі та батьки учнів. В результаті школу взяло під контроль Міністерство освіти, і закривати її поки не планують. Але остаточне рішення все одно за районною владою.
Така плачевна ситуація загрожує білорусам поступовим витісненням рідної мови. Знайома ситуація, чи не так?


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме