Все новости

Глобальное потепление: что будет с украинским климатом

Украинский климат изменился, впрочем, как и на всей Земле. Глобальное потепление превратилось в проблему мирового масштаба, несмотря на то, что с начала ХХ века теплее стало всего на 0,74 градуса. Есть мнение, что причина потепления - не влияние Космоса, а деятельность человека. По прогнозам, в ближайшие сто лет потеплеет еще на 0,6 градуса.

(Далі на мові оригіналу)

Що таке глобальне потепління, чим воно небезпечне

Глобальне потепління – швидка зміна клімату, підвищення середньої температури кліматичної системи планети. Ще 50 років тому було визначено, що 90% енергії акумулюється в океані. Незважаючи на це, термін ототожнюють із зростанням температур повітря як біля поверхні суші, так і океану. Починаючи з кінця XIX століття, фіксують підвищення температур кожне десятиліття. У 2013 році вчені прийшли до єдиної думки, що в глобальному потеплінні винуватий антропогенний вплив людини. Людство змінює клімат в 170 разів швидше, ніж на це здатна природа. Станом на сьогодні, арктичних льодів вже на 25% менше, вдвічі зменшилася і їх товщина.

Причина зміни клімату – використання палива, неефективне споживання енергії, продукції. Також клімат змінюється внаслідок збільшення кількості парникових газів, які викликають посилення парникового ефекту. Надлишкові гази, що утворюються як результат діяльності ТЕЦ, транспорту, сільського господарства, промисловості і навіть лісові пожежі, не дають сонячному теплу пройти крізь нижні шари атмосфери і повернутися в Космос. Із досліджень NASA, з середини минулого століття рівень концентрації вуглекислого газу був найвищим за останні 650000 років.

Людина змінює клімат Землі в 170 разів швидше, ніж це може робити природа. Як результат:


підвищення рівня моря;
зміна кількості і характеру опадів;
збільшення пустель, навіть у полярних зонах погода стає спекотною та посушливою;
у перспективі відступ льодовиків і вічної мерзлоти;
збільшення частоти екстремальних погодних явищ (спека, посуха, зливи, урагани);
висихання річок і озер, а отже велика загроза дефіциту питної води (мегаполіси будуть змушені шукати джерела або економити воду, наприклад, подавати погодинно);
вимирання деяких біологічних видів або їх вимушена міграція;
у перспективі досягнення на Землі парникового ефекту (емісія парникових газів за останнє десятиліття склала більше 2% на рік).


Останні 4 роки були найтеплішими за всю історію спостережень за кліматом Землі. Починаючи з 1986 року, кожен рік був тепліше попереднього. За прогнозами вчених, до 2021 року на Землі буде тепліше на 1 градус, до 2041 – на 2 градуси, до 2056 – на 3. До 2190 року на Землі потеплішає на 8 градусів і температура досягне ПЕТМ – максимуму, який спостерігався 55 млн. років тому.

У XXI столітті зміна клімату та наслідки цих змін однаковими будуть не скрізь. На деяких континентах (Азія, Африка) зміни будуть катастрофічними, оскільки вплинуть на врожайність. Не роблячи нічого, що б стосувалося протидії зміни клімату, ми ризикуємо зазнати істотних втрат у багатьох сферах життєдіяльності. Підвищення температури вплине на відсоток смертності людей від серцево-судинних захворювань, збільшення кількості респіраторних захворювань.

Згідно з дослідженнями американських геофізиків, найближчим часом у число регіонів з м’яким кліматом увійдуть північні і гірські райони США, Північна Європа, країни, розташовані на Британських островах, південні ділянки Латинської Америки та Океанії, а також Північно-Східна Азія. Саме тут вплив глобального потепління буде відчуватися менше.

Глобальне потепління і український клімат

Дослідження вчених засвідчили, що швидкість зміни середньорічної температури повітря в Україні одна з найвищих у світі. Метеорологи стверджують, що помірний український клімат незабаром стане ближче до тропічного. Вже не перше літо поспіль Україну буквально заливає. У деяких регіонах фіксують смерчі. Вончас місячні опади не змінилися, але раніше дощі були невеликими, хоч і йшли довго. Останні кілька років фіксуються короткочасні, але нищівні для комунального господарства населених пунктів, зливи. В цілому, кількість стихійних явищ в Україні підвищилася вдвічі.

На території України процес глобального потепління найбільше відчувається у північних регіонах – на Поліссі. Україна б’є температурні рекорди останні п’ять років, у нас перевищення температури не на 0,74 градуса, як у середньому на Землі, а на 1,5 градуси. Україна потрапила у шлейф глобального потепління нарівні з Арктикою, а 2018 рік був в Україні найтепліший за останні 140 років. Ми навіть зайняли четверте місце в рейтингу світових аномалій.

Глобальне потепління загрожує вимиранням деяких біологічних видів
Вже доведено, що внаслідок підняття рівня світового океану, будуть підтоплені: Одеса, Миколаїв, Херсон, Маріуполь, Бердянськ. Зовсім зникнуть через 50 років: Гола Пристань, Затока, Лазурне, Вилкове.

Знаючи про те, що літній період загрожує зливами, муніципалітети промивають зливні каналізації, закуповують обладнання, яке покликане запобігати повені. Вирішити проблему може збільшення кількості підземних колекторів, більшість з яких побудована ще в радянські часи і розраховані на помірні опади.

Велика проблема для України – посухи, навіть на тих територіях, де їх раніше не було. Деякі регіони на Сході країни можуть перетворитися в Олешківські піски. Підвищення кількості спекотних днів негативно позначається на сільському господарстві, вже сьогодні фіксують суттєві втрати врожаїв. На тлі загального негативу, 2019 рік посушливим не буде. Кількість опадів у квітні і травні була достатньою для росту і родючості сільськогосподарських культур.

Як протистояти глобальному потеплінню? Перешкоджати негативного впливу глобального потепління здатна геоінженерія. Основною світовою угодою щодо протидії глобальному потеплінню до 2012 року був – Кіотський протокол, який охоплював 160 країн. Згідно з його нормами, країни-учасниці зобов’язалися скоротити викиди парникових газів, і до недавна він покривав 55% загальносвітових викидів. Але згодом процес ратифікації застопорився і на світовому рівні не обговорювався.

Що нам допоможе

Також важливо забезпечити утилізацію надлишкових парникових газів в атмосфері. Це можна зробити за допомогою зелених насаджень, адже рослини вбирають вуглекислий газ і виділяють кисень, а деревина зберігає вуглекислий газ надовго. Маса дерев, утворює лісосмугу, захищає поля від ураганів, здатна утримувати в грунті вологу. Чим більше зелені буде рости на Землі, тим менше парниковий ефект. В України ситуація з озелененням дуже складна: на 1 жителя в 14 разів менше лісової площі, ніж у країнах Східної Європи. Тільки 16% території зайнято лісами. Від відсутності зелені страждають мегаполіси, такі як Київ. З катастрофічною швидкістю зникають з карти України лісосмуги.

Зміна українського помірного клімату на тропічний принесе з собою і небезпечні захворювання, поширені в тропіках, наприклад, малярію або лихоманку денге.

Автор: Желізняк Олександр

Джерело: narodna-pravdaЕсли вы заметили ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Также по теме
Страна вооружена: СБУ изъяла огнестрел, взрывчатку и боеприпасы
Коронавирус: страшная сила статистики и графиков
Пандемия: главные новости утра 16 марта
Коронавирус наступает на человечество: как обезопасить себя от заражения
Жители Украины считают мову важным атрибутом независимости
Лучшее за неделю
Мультимедиа
Украина по-прежнему космическая держава: "Циклон" и "Антарес" от КБ "Южный"
В США продолжаются бунты: в Атланте задействована Нацгвардия
Лесные пожары на Луганщине: погибло 6, в больнице 28 человек
Криминальный дайджест: взяточники, вымогатели и мошенники
Герус разрушил украинскую энергетику и должен ответить, - эксперты