"Підтримати"
Новини
Всі новини

Олег Бахматюк проти НБУ: у що грає олігарх?

Олег Бахматюк против НБУ: во что играет олигарх?

Традиційний січневий штиль в українській політиці, в 2017 році першим похитнув агро-олігарх Олег Бахматюк. Як ми прогнозували ще в листопаді, справа скандального «яєчного короля» і одіозного банкіра, який довыв до банкрутства банки VAB і «Фінансова ініціатива», заграла новими фарбами. Чому розважливий Бахматюк вийшов на відкриту стежку війни проти НБУ? Хто за цим стоїть? І чого можна очікувати від цього скандалу надалі – спробуємо розібратися.

Напередодні різдвяних свят, 5-го січня Нацполіція закрила кримінальну справу проти Олега Бахматюка і його VAB банку. Слідчі НП не знайшли доказів, що олігарх «вивів» гроші, надані Нацбанком для порятунку його від банкрутства фінустанови.

У відомстві Арсена Авакова несподівано заявили: всі кошти, отримані від НБУ, фахівці VAB направляли в потрібне русло - за цільовим призначенням. Тобто, на погашення вкладів (депозитів) громадян і на підтримку фінансової стабільності банку. В офісі Бахматюка рішення слідчих Нацполіції прокоментували миттєво, назвавши те, що трапилося торжеством справедливості. Також в Ukrlandfarming не упустили можливість в черговий раз звинуватити главу НБУ Валерію Гонтареву у свідомій спробі розвалити агрохолдинг Олега Бахматюка. У самому Нацбанку від коментарів по гарячих слідах утрималися.

Зате розслідування поліції шокувало активістів антикорупційних рухів України. Вони першими різко розкритикували закриття кримінальної справи щодо Бахматюка. Зокрема, голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін натякнув про можливу зацікавленість у припиненні слідства особисто міністра МВС Арсена Авакова, який, на думку активіста - не побачив складу злочину в схемі агро-олігарха.

Куди голоснішу заяву зробив нардеп від БПП Сергій Лещенко. Політик сказав, що Бахматюк зумів домовитися про свою недоторканність з АПУ та КМУ. І на доказ навів внесені поправки до бюджету, що передбачають 4-мільярдні державні дотації агро-гігантам. Мова йде про холдинги олігархів Косюка, Бахматюка і – за словами Лещенка – про цукрово-буряковий бізнес Президента Петра Порошенка.

Той факт, що Олег Бахматюк останнім часом всіляко намагався шукати підмогу в оточенні Президента – ні для кого не секрет. Конфлікт між головою правління Ukrlandfarming Бахматюком і головою НБУ Гонтарєвою розгорається. Вплинути на його рішення міг би саме Петро Порошенко, але зробити цього публічно глава країни не може. Хоча б тому, що особисте втручання Президента в банківську систему країни не зрозуміють міжнародні кредитори.

З іншого боку, Порошенко не може відсиджуватися далеко від скандалу. Тим більше, що сторони не збираються викурювати люльку миру. І доказ тому – дії Олега Бахматюка. Отримавши «вільну» від Нацполіції, олігарх рушив в інформаційну атаку. «Яєчний» король звернувся з т. зв. «відкритим листом» до Президента та прем'єр-міністра, в якому попросив особистого втручання і захисту від НБУ.

В діях Бахматюка простежується проста логіка – Президент і прем'єр нічого в його питанні з НБУ зараз вирішити не можуть. Натомість, цим листом він підлещився перед міжнародними партнерами і кредиторами, спроби відтягнути виплату своїх величезних боргів. Крім того, судячи з тексту, голова агрохолдингу переслідував ще одну мету – значно зменшити суму боргу конкретно перед Нацбанком.

Адже, Національний банк України звинувачує Бахматюка в боргу державі, акціонерам і бізнесу майже 38 мільярдів. У цю суму входять активи банків «Фінансова ініціатива» та VAB, а також обов'язок їх рефінансування перед НБУ. А саме: кредиторів банків «ФІ» і VAB - 21,7 млрд.; НБУ по рефінансу - 10,9 млрд.; іншим Держбанкам по заборгованостях фірм Бахматюка - 5,3 млрд.

Нагадаємо, що банки «Фінансова ініціатива» та VAB належали Бахматюку і впали через те, що кредитували грошима вкладників його ж аграрний бізнес. Пік кредитування припав якраз на 2014 рік – коли обидва банки вже використали фінансову допомогу НБУ у зв'язку з проблемами. Саме в той час були укладені найбільш підозрілі угоди, що у підсумку було засвідчено під час перевірок НБУ. Вражаюче, але тепер , у 2017-му Національна поліція, яка вивчає саме фінансові потоки за 2014 рік – складу злочину ніде не побачила. А адже всі втрати вкладників обох банків Бахматюка держава тепер компенсує за бюджетні кошти, тобто з наших кишень.

Олег Бахматюк винним себе у банкрутстві банків, природно, не вважає. У своєму «відкритому листі» він визнає суму боргу майже вдвічі менше – 21 млрд. Також, «яєчний» король, і він же глава холдингу Ukrlandfarming, звинувачує Валерію Гонтареву в спробі рейдерства його бізнесу. А ще - Бахматюк завідомо виправдовується перед кредиторами, мовляв, грошей скоро не чекайте, оскільки - «в такій ситуації рішення проблеми не можливо». Зручно, хитра позиція, чи не правда?

Олігарх також сміливо заявив, що банкрутство обох банків, (афілійованих з його холдингом) спровокував саме НБУ - «дисконтирував» ОВДП 2 млрд. Це, мовляв, і стало підставою для введення тимчасової адміністрації. Пізніше, сказав олігарх, їх перепродали компанії ICU, близькою до Валерії Гонтарєвої. Хоча, в ICU слова Бахматюка назвали нісенітницею, і нагадали, що ніколи не мали жодних справ з доходами або збитками компаній «яєчного» короля.

Отже, ми бачимо, що на даному етапі Олег Бахматюк, завдяки Нацполіції, уникнув продовження кримінального розслідування проти нього. Тепер же, він усіма способами намагається втертися в довіру до Президента і піти від фінансової відповідальності за виконані банківської афери. Попутно звинувативши у всіх гріхах НБУ. На чию сторону стане Петро Порошенко, і чи вибере він взагалі яку-небудь сторону? Цю відповідь передбачити складно. Залишається лише спостерігати.

АНАЛІТИКА МЕДІА

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини