Правозахисники: вас не можуть звільнити під час карантину

Під час карантину багато роботодавців відправляють своїх співробітників в оплачувані або неоплачувані відпустки і навіть звільняють. Чи захищений в цих випадках працівник законом і що робити, якщо начальник порушує ваші права?


Поліція буде реагувати оперативно

Перш за все, як зазначає юрист Роман Чумак, звільняти співробітника в зв'язку з карантином роботодавець не має права - згідно з трудовим законодавством це не є підставою для звільнення. За незаконне звільнення співробітника роботодавцю крім штрафу може загрожувати відповідальність у вигляді позбавлення права займати певні посади або виправних робіт на строк до двох років.

У Міністерстві внутрішніх справ рекомендують в разі незаконного звільнення відразу ж дзвонити за номером 102 і писати заяву в поліцію для залучення керівників до відповідальності за ст. 172 Кримінального кодексу «Грубе порушення законодавства про працю».
- Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-51 тис. Грн) або позбавлення права обіймати певні посади. Також керівників можуть позбавити права займатися певною діяльністю на строк до трьох років або покарати виправними роботами на строк до двох років, - пояснює заступник голови Національної поліції України Максим Цуцкірідзе.

Крім цього може бути застосована ст. 173 КК «Грубе порушення угоди про працю». За словами заступника голови Нацполіціі, в разі, якщо між працівником і роботодавцем укладено договір, керівник не може звільнити співробітника під приводом карантину.

Максим Цуцкірідзе запевнив, що правоохоронці будуть оперативно реагувати на порушення трудового законодавства.


Роботодавці йдуть на хитрощі

Роман Чумак зауважує, що жоден адекватний керівник не звільнить свого співробітника через його карантин.

- Швидше за все, він знайде для звільнення якісь інші офіційні підстави, зазначені в Кодексі законів про працю. Це може бути неодноразове запізнення на роботу (що цілком реально при нинішньому транспортному колапсі), прогули, невиконання службових обов'язків. Хоча останнім застосовується роботодавцями досить рідко, тому що дуже складно довести «неналежне виконання», - каже Роман Чумак. - У ходу можуть бути також реорганізація підприємства або скорочення штату, про яке, до речі, зобов'язані попереджати за два місяці.


На облік в центрі зайнятості поставлять одразу

Варто зазначити, що на час карантину ставити на облік у центрах зайнятості будуть відразу ж і відразу почнуть платити допомогу по безробіттю, тоді як раніше були можливі затримки на один-два місяці в зв'язку з перевіркою документів і оформленням статусу безробітного. Розмір допомоги залежить від страхового стажу і зарплати за останні півроку. Якщо стаж - до двох років, виплачуватимуть 50% зарплати, від двох до шести років - 55%, від шести до десяти років-60%, понад десять років - 70%.

А ось якщо доведеться сидіти на карантині в спеціалізованому лікувальному закладі або вдома на самоізоляції, повинен бути лікарняний з виплатою 50% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу. Ця норма передбачена новими законами по боротьбі з коронавірусом, який вже підписано президентом. Зокрема, мова йде про Закон № 530 від 17.03.2020 р «Про внесення до деяких законодавчих актів України змін, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавирусной хвороби (Covid-19)».


Як не звільнитися за власним бажанням

Керівник може змусити свого співробітника написати заяву за власним бажанням. До речі, харків'яни скаржаться, що подібні пропозиції, «від яких вони не можуть відмовитися», вже надходять.

- Мені запропонували написати заяву за власним бажанням, тому що кафе не працює в повну силу - продає тільки страви на винос. Мовляв, коли карантин закінчиться і функціонування кафе налагодиться, візьмемо назад, - ділиться сумною новиною кондитер Марина.

Роман Чумак попереджає: якщо погодитеся і напишете таку заяву, оскаржити її буде практично нереально.

- Однак якщо ви після закінчення строку попередження про звільнення не залишаєте своєї роботи і не просите розірвання трудового договору, власник не має права звільнити вас за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на ваше місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору, - пояснює юрист.


Роботодавець не може вказати вам на двері

Якщо ви все-таки під натиском керівництва подали заяву про звільнення за власним бажанням, то має право її відкликати. Згідно ст. 38 КЗпП України, співробітник має право передумати і залишитися на колишньому місці роботи, якщо письмово повідомить про це роботодавця не менше ніж за два тижні до передбачуваної дати звільнення. Форма заяви законом не регламентується, отже, воно може бути складено в будь-який юридично прийнятній формі.

Написання заяви про скасування звільнення не є строго обов'язковим. Однак варто мати на увазі, що, якщо ви передумали звільнятися, але вирішили обійтися при цьому без відповідної заяви, вам таки доведеться піти, якщо на вашу посаду візьмуть людину, яку не можна звільнити згідно з трудовим законодавством України. Наприклад, вагітну жінку.
- У цій же статті йдеться про те, що роботодавець не може за своїм бажанням вказати вам на двері, якщо ви все ще перебуваєте на роботі і не відмовляєтеся виконувати свої професійні обов'язки, - уточнює Роман Чумак. - Відповідно до букви закону ви скористалися правом звільнитися, але у вас є також право не звільнятися.

А ось якщо вас звільняють за згодою сторін, останнє слово залишається за начальником. У працівника в цьому випадку немає правових важелів, які допоможуть йому залишитися в компанії.


Відпустка за свій рахунок може затягнутися на місяць

Ще один захід, який активно застосовується в період карантину - відправка співробітників у неоплачувану відпустку, причому в добровільно-примусовому порядку. Багато співробітників із задоволенням користуються цією можливістю. Особливо батьки, яким не з ким залишити дітей на час карантину. Однак деякі категорично проти такого «відпочинку», оскільки в наших реаліях «сидіти вдома їм нема на що».

За словами Романа Чумака, по-перше, відпустку за свій рахунок ви можете брати тільки за власним бажанням.
- Формально працівник повинен сам написати заяву про відпустку без утримання, тобто погодитися на неї добровільно. Однак роботодавці зараз масово відправляють людей на карантин без збереження зарплати, особливо нікого не питаючи. Просто ставлять персонал перед фактом, - зазначає Роман Чумак. - Тим часом нав'язувати працівникові вихід у відпустку за свій рахунок ніхто не має права. Це явне порушення трудового законодавства. Так що теоретично працівник може не погодитися на неоплачувану відпустку і не писати заяву.

Роман Чумак зазначає, що за КЗпП максимальна тривалість відпустки за свій рахунок становить 15 календарних днів протягом року. Таким чином, якщо карантин продовжиться, скажімо, ще місяць, продовжувати співробітнику відпустку за свій рахунок роботодавець не має права. Однак згаданий раніше закон № 530, знімає ці обмеження.
- На час карантину відпустка за свій рахунок може становити і три тижні, і місяць, і навіть більше, - констатує Роман Чумак. - Тобто ви можете перебувати у відпустці за свій рахунок два тижні, а через деякий час піти ще в одну відпустку за свій рахунок. У заяві на відпустку без збереження зарплатні потрібно вказати термін, на який ви йдете - припустимо, до 3 квітня. Щоб продовжити відпустку без збереження зарплати, доведеться написати ще одну заяву.


Іншої відпустки не буде

Також на період карантину ви можете піти в оплачувану відпустку.

- Однак майте на увазі, що це та сама щорічна відпустка, яку ви планували, припустимо, на літо, і іншої вам вже не нададуть, - попереджає Роман Чумак.

При цьому юрист визнає, що в нинішній ситуації найманому працівнику достатньо складно відстояти свої права в умовах непрацюючих підприємств, фірм та організацій.

- Можна, звичайно, за захистом своїх прав звернутися до суду - в період карантину суди працюють. Можна написати заяву в поліцію - там обіцяють оперативно реагувати на порушення трудового законодавства. Ще один варіант - поскаржитися в Держпраці. Однак на період карантину всі перевірки цієї держслужбою припинені, як, втім, і особистий прийом громадян, - попереджає юрист.

Автор: Ірина Стрельник

Джерело: vecherniy.kharkov