» » Як пенсійна реформа змінить життя українців
Всі новини

Як пенсійна реформа змінить життя українців

Как пенсионная реформа изменит жизнь украинцев

В цьому році Кабінет міністрів анонсував масштабну пенсійну реформу в Україні. Реформа передбачена меморандумом про співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ), який на даний момент все ще узгоджується.

Представники уряду разом з міжнародними експертами створили робочу групу по розробці реформи. Головна мета – скоротити дефіцит Пенсійного Фонду (ПФ), і з часом збільшити пенсійні виплати. Як прийдешні нововведення можуть змінити життя українців.

Пенсійний вік підвищать?

Ні, як заявляє прем'єр-міністр Володимир Гройсман, підвищувати пенсійний вік українська влада поки що не збирається. Хоча, за словами міністра соцполітики Андрія Реви, на такій мірі наполягає МВФ.

У той же час більшість експертів сходяться на думці, що рано чи пізно на цей крок доведеться піти. Арифметика проста: зараз 10 працюючих містять 11 пенсіонерів, якщо ситуацію не змінити – вже через кілька років 10 українців своїми податками будуть забезпечувати вже 15 пенсіонерів. Населення старіє не тільки в Україні, але й у всій Європі.

Якщо щорічно підвищувати пенсійний вік на півроку, розповідає старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, кількість пенсіонерів в Україні скоротиться на один мільйон, при цьому збільшиться число працюючих.


Кажуть, що у держави не вистачає грошей на пенсії. Українці взагалі можуть залишитися без пенсій?

Грошей справді катастрофічно не вистачає. Зараз у нас працює солідарна система, простіше кажучи, працюючі українці містять співгромадян на "заслуженому відпочинку". Дефіцит системи – більше 140 мільярдів гривень. Це та "діра", яка виникла після розподілу всіх зібраних "пенсійних" податків (так званий соціальних внесків) між пенсіонерами.

Дефіцит компенсують з державного бюджету. При цьому зростання "дірки" прогнозували ще в кінці 2015-го. Тоді уряд прийняв рішення замість 37% збирати з зарплат українців на пенсії всього 22%. Дефіцит різко (майже на 40 мільярдів) виріс в 2016-м.

Але пенсії будуть платити в будь-якому випадку, заявляють у Пенсійному Фонді. Правда, в умовах великого дефіциту, забезпечити українців достойними пенсіями не вдасться.

Після реформи пенсії зростуть?

Згідно з чинним законодавством, пенсії підвищують на рівень інфляції у травні та грудні кожного року. В цьому році інфляція закладена на рівні 8,1%, а пенсії зростуть на 10,1%. Окремим категоріям пенсіонерів обіцяють "осучаснити" пенсії на 300 гривень.

Зараз головне завдання реформи – скоротити дефіцит солідарної системи, тільки після цього з'явиться можливість істотно підвищити виплати. В уряді обіцяють, що реформа зробить "пенсійну систему справедливою". Однак, судячи з затвердженого бюджету ПФ на цей рік, кардинально розмір пенсії для українців в 2017-му не зміниться.

Як же будуть скорочувати дефіцит, якщо пенсійний вік не збільшать?

Є кілька можливих рішень, які вже анонсують в Кабміні. Наприклад, заборонити пенсіонерам працювати (або працюєш, або отримуєш пенсію). Також в Минсоцполітиці опублікували пропозицію дозволити купувати відсутній стаж (з 704 гривні за місяць). Через кілька годин публікацію з сайту відомства видалили.Крім того, з 16 мільйонів працюючих українців внески в Пенсійний фонд сплачують лише 10 мільйонів чоловік. Інші (аграрії, працівники сфери послуг і так далі) мають право не платити. Заступник голови ПФ Микола Шамбір зазначив, що в Україні можуть зобов'язати платити внески на пенсію всіх працюючих.

За словами Андрія Реви, повністю ліквідувати дефіцит ПФ можна до 2024 року.

А коли введуть накопичувальний рівень?

На даний момент накопичувальний рівень системи все ще залишається під питанням. У ПФ кажуть, що в цьому році запустити його точно не вдасться. А в Мінсоцполітики нагадують: за законом накопичувальний рівень запрацює після того, як буде ліквідовано дефіцит солідарної системи.Якщо введуть накопичувальний рівень, доведеться платити два податки на пенсію?

Так, поповнювати накопичувальний рівень будуть окремим податком. Тобто, як і зараз, 22% з зарплати доведеться віддавати в солідарну систему, ще кілька відсотків – у накопичувальну. В одному із законопроектів про пенсійну реформу передбачалося, що всім українцям віком до 35 років доведеться додатково платити 2% від зарплати на персональні пенсійні рахунки в 2017 році, а в 2022-му – 7%.Гроші повинні акумулюватися до досягнення пенсійного віку. Тобто до 60 років, якщо запустять накопичувальний рівень, українці зможуть отримувати дві пенсії. Тих, хто вже вийшов на пенсію, накопичувальний рівень не торкнеться.

А які гарантії того, що пенсійний фонд не збанкрутує і заощадження не "згорять"?

Як каже Андрій Рева, таких гарантій немає. Експерти пояснюють: накопичувальний рівень "правильно" працює в країнах з розвиненою економікою, де рівень інфляції може коливатися в межах декількох відсотків. У нас же за останні три роки ціни, за даними НБУ, зросли на 80%. Тобто для того, щоб заощадження не "з'їла" інфляція, з 2014-го накопичувальний фонд повинен був примножити заощадження в 1,8 рази. Це, впевнений Рева, практично неможливо.

Що ж робити?

Збирати на пенсію треба змолоду, упевнений засновник тренінг-центру "Cashflow Ukraine" Олексій Половинкін. Українцям не можна інвестувати гроші в приватні пенсійний фонди за кордоном, де ця система працює вже десятки років. Але можна збирати на пенсію в українському недержавному пенсійному фонді.

Експерти радять купувати валюту різних країн, відкривати депозити в банках у розмірі до 200 тисяч гривень (саме стільки, в разі закриття банку, поверне Фонд гарантування вкладів) і, якщо є така можливість, купувати нерухомість.

kurs.com.ua
Підписуйтесь на аккаунт InfoKava.com в Twitter та Facebook: в одній стрічці новин - все, що варто знати про події в Україні та в світі про політику, бізнес, культуру та економіку.
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter
Новини по темам: пенсионная реформа
Також по темі
1 Коментар
  1. корней
    А готов ли Олексій Половинкін и его единомышленики ответить всем своим имуществом и имуществом родственников, а может и здоровьем если деньги переданные в не государственный пенсионный фонд будут разворованы? Если этот провокатор и его родственники подпишут нотариально заверенный договор об ответственности я готов платить в не государственный пенсионный фонд. А если не согласен, то пусть покается.
    0
Новини партнерів
Loading...
ОПИТУВАННЯ
Де Ви плануєте відпочивати влітку 2017 року?
Новонароджені дітки Вінниці отримали гарні подарунки до Дня вишиванки
На дорогах Вінниці проводять небезпечний експеримент
Під Вінницею місцевий Хатіко вже 2 місяці чекає свого господаря
У Вінницькій області на хабарі попався військовий комісар
Вінницькі митники приховують "сірий" імпорт іномарок
Краще за тиждень
Мультимедіа
У Москві загорівся і вибухнув автобус
У мережі з'явилося відео нападу циркового ведмедя на людей на Київщині
На Одещині президент взяв участь у випробуванні новітньої української ракети
Скоро в кінотеатрах України: "Бігфут молодший". Офіційний трейлер
Джулія Робертс стала учасницею реаліті-шоу