» » Як пенсійна реформа змінить життя українців
Всі новини

Як пенсійна реформа змінить життя українців

Как пенсионная реформа изменит жизнь украинцев

В цьому році Кабінет міністрів анонсував масштабну пенсійну реформу в Україні. Реформа передбачена меморандумом про співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ), який на даний момент все ще узгоджується.

Представники уряду разом з міжнародними експертами створили робочу групу по розробці реформи. Головна мета – скоротити дефіцит Пенсійного Фонду (ПФ), і з часом збільшити пенсійні виплати. Як прийдешні нововведення можуть змінити життя українців.

Пенсійний вік підвищать?

Ні, як заявляє прем'єр-міністр Володимир Гройсман, підвищувати пенсійний вік українська влада поки що не збирається. Хоча, за словами міністра соцполітики Андрія Реви, на такій мірі наполягає МВФ.

У той же час більшість експертів сходяться на думці, що рано чи пізно на цей крок доведеться піти. Арифметика проста: зараз 10 працюючих містять 11 пенсіонерів, якщо ситуацію не змінити – вже через кілька років 10 українців своїми податками будуть забезпечувати вже 15 пенсіонерів. Населення старіє не тільки в Україні, але й у всій Європі.

Якщо щорічно підвищувати пенсійний вік на півроку, розповідає старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, кількість пенсіонерів в Україні скоротиться на один мільйон, при цьому збільшиться число працюючих.

Кажуть, що у держави не вистачає грошей на пенсії. Українці взагалі можуть залишитися без пенсій?

Грошей справді катастрофічно не вистачає. Зараз у нас працює солідарна система, простіше кажучи, працюючі українці містять співгромадян на "заслуженому відпочинку". Дефіцит системи – більше 140 мільярдів гривень. Це та "діра", яка виникла після розподілу всіх зібраних "пенсійних" податків (так званий соціальних внесків) між пенсіонерами.

Дефіцит компенсують з державного бюджету. При цьому зростання "дірки" прогнозували ще в кінці 2015-го. Тоді уряд прийняв рішення замість 37% збирати з зарплат українців на пенсії всього 22%. Дефіцит різко (майже на 40 мільярдів) виріс в 2016-м.

Але пенсії будуть платити в будь-якому випадку, заявляють у Пенсійному Фонді. Правда, в умовах великого дефіциту, забезпечити українців достойними пенсіями не вдасться.

Після реформи пенсії зростуть?

Згідно з чинним законодавством, пенсії підвищують на рівень інфляції у травні та грудні кожного року. В цьому році інфляція закладена на рівні 8,1%, а пенсії зростуть на 10,1%. Окремим категоріям пенсіонерів обіцяють "осучаснити" пенсії на 300 гривень.

Зараз головне завдання реформи – скоротити дефіцит солідарної системи, тільки після цього з'явиться можливість істотно підвищити виплати. В уряді обіцяють, що реформа зробить "пенсійну систему справедливою". Однак, судячи з затвердженого бюджету ПФ на цей рік, кардинально розмір пенсії для українців в 2017-му не зміниться.

Як же будуть скорочувати дефіцит, якщо пенсійний вік не збільшать?

Є кілька можливих рішень, які вже анонсують в Кабміні. Наприклад, заборонити пенсіонерам працювати (або працюєш, або отримуєш пенсію). Також в Минсоцполітиці опублікували пропозицію дозволити купувати відсутній стаж (з 704 гривні за місяць). Через кілька годин публікацію з сайту відомства видалили.Крім того, з 16 мільйонів працюючих українців внески в Пенсійний фонд сплачують лише 10 мільйонів чоловік. Інші (аграрії, працівники сфери послуг і так далі) мають право не платити. Заступник голови ПФ Микола Шамбір зазначив, що в Україні можуть зобов'язати платити внески на пенсію всіх працюючих.

За словами Андрія Реви, повністю ліквідувати дефіцит ПФ можна до 2024 року.

А коли введуть накопичувальний рівень?

На даний момент накопичувальний рівень системи все ще залишається під питанням. У ПФ кажуть, що в цьому році запустити його точно не вдасться. А в Мінсоцполітики нагадують: за законом накопичувальний рівень запрацює після того, як буде ліквідовано дефіцит солідарної системи.Якщо введуть накопичувальний рівень, доведеться платити два податки на пенсію?

Так, поповнювати накопичувальний рівень будуть окремим податком. Тобто, як і зараз, 22% з зарплати доведеться віддавати в солідарну систему, ще кілька відсотків – у накопичувальну. В одному із законопроектів про пенсійну реформу передбачалося, що всім українцям віком до 35 років доведеться додатково платити 2% від зарплати на персональні пенсійні рахунки в 2017 році, а в 2022-му – 7%.Гроші повинні акумулюватися до досягнення пенсійного віку. Тобто до 60 років, якщо запустять накопичувальний рівень, українці зможуть отримувати дві пенсії. Тих, хто вже вийшов на пенсію, накопичувальний рівень не торкнеться.

А які гарантії того, що пенсійний фонд не збанкрутує і заощадження не "згорять"?

Як каже Андрій Рева, таких гарантій немає. Експерти пояснюють: накопичувальний рівень "правильно" працює в країнах з розвиненою економікою, де рівень інфляції може коливатися в межах декількох відсотків. У нас же за останні три роки ціни, за даними НБУ, зросли на 80%. Тобто для того, щоб заощадження не "з'їла" інфляція, з 2014-го накопичувальний фонд повинен був примножити заощадження в 1,8 рази. Це, впевнений Рева, практично неможливо.

Що ж робити?

Збирати на пенсію треба змолоду, упевнений засновник тренінг-центру "Cashflow Ukraine" Олексій Половинкін. Українцям не можна інвестувати гроші в приватні пенсійний фонди за кордоном, де ця система працює вже десятки років. Але можна збирати на пенсію в українському недержавному пенсійному фонді.

Експерти радять купувати валюту різних країн, відкривати депозити в банках у розмірі до 200 тисяч гривень (саме стільки, в разі закриття банку, поверне Фонд гарантування вкладів) і, якщо є така можливість, купувати нерухомість.

kurs.com.ua
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter
Новини по темам: пенсионная реформа
Також по темі
1 Коментар
  1. корней
    А готов ли Олексій Половинкін и его единомышленики ответить всем своим имуществом и имуществом родственников, а может и здоровьем если деньги переданные в не государственный пенсионный фонд будут разворованы? Если этот провокатор и его родственники подпишут нотариально заверенный договор об ответственности я готов платить в не государственный пенсионный фонд. А если не согласен, то пусть покается.
    0
Новини партнерів
ОПИТУВАННЯ
Що заважає Україні розвиватися і процвітати?
Найпоширеніші види хабарів в Україні
Аналіз запитів українців в інтернеті показав, що найбільше турбує мешканців кожної області України
ЗМІ: мешканці ОРДЛО залишаються без українських пенсій
Борг Києва за електроенергію становить понад 1 млрд грн
Кого читають у Facebook депутати
Краще за тиждень
Мультимедіа
В Кіровоградській області чоловіка розчавило бетонною плитою на подвір'ї власного будинку
У Львові автомобіль збив дівчину на пішохідному переході
Відомий співак збив людину біля церкви
У Дніпрі підірвали авто з дівчиною за кермом
У київській багатоповерхівці стався вибух - йде евакуація